Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował stanowisko w sprawie stosowanie w praktyce znowelizowanego art. 139 Prawa telekomunikacyjnego, który ma umożliwić wzajemny dostęp operatorów do kanalizacji teletechnicznej i instalacji budynkowych. Dokument ten ma formę projektu przedstawionego branży do konsultacji.
Urząd podkreśla, że celem regulacji jest poprawa warunków inwestycji w nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną i wzbogacanie jej zasobów. Poza budynkowymi odcinkami sieci UKE oczekuje udostępniania przez operatorów „przede wszystkim” pasywnych elementów sieci (kanalizacji kablowej, słupów, wież i masztów, miejsc w szafach telekomunikacyjnych, konstrukcji dachowych), na których operatorzy-biorcy będą instalowali swoje urządzenia telekomunikacyjne. Pośród kryterium wniosków o dostęp wymienia się zgodę z planem zagospodarowania przestrzennego, kwestie ochrony środowiska, ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwo i porządek publiczny (nie mam mowy o niskiej opłacalności inwestycji).
W obrębie budynków udostępniane mogą być także przyłącza oraz instalacje budynkowe, i tutaj już jest mowa o trudnościach technicznych lub niskiej opłacalności powielania takiej infrastruktury, jako kryterium dostępu.
W przypadku kolizji przepisów wynikających z art.139 oraz decyzji wynikającycyn z decyzji stwierdzających dominującą pozycję operatora (SMP) pierwszeństwo mają decyzje SMP, jeżeli celem jest dostęp do usług regulowanych, a przepisy z art. 139, jeżeli chodzi o dostęp do usług nieregulowanych.
UKE zachęca operatorów do bilateralnych porozumień i zastrzega sobie prawo do interwencji w przypadku ich braku. Interwencje będą prowadzone w normalnym trybie rozstrzygania innych sporów międzyoperatorskich wraz z procedurą publicznych konsultacji decyzji.