Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu zużyli w kwartale 14 mln GB [nowe]

Publikacja: 02.09.2014 16:10

[aktualizacja] Choć zasięg sieci LTE, z której korzystają Polkomtel i Cyfrowy Polsat nie będzie już rósł, to zarząd Midasa, właściciela tej sieci spodziewa się dalszego wzrostu przychodów spółki – mówili na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej Midasa.

Odżegnywali się natomiast od odpowiedzi na pytanie o tempo tego wzrostu.

Docelowo Midas miał wybudować 4,8 tys. stacji bazowych. Na koniec czerwca było ich 3,22 tys., a obecnie ponad 4 tys. Do końca brakuje około 680 tys. stacji LTE.

– Sieć LTE będzie rozbudowywana o kolejne lokalizacje, ale inwestycje te będą miały na celu raczej budowę pojemności sieci, niż jej zasięgu – wyjaśniał Maciej Kotlicki, członek zarządu Midasa.

Według niego Midas będzie teraz budować nowe stacje, nie korzystając raczej z lokalizacji posiadanych przez spółki z grupy.

Z naszych informacji wynika, że Midasowi zdarzało się do tej pory korzystać z lokalizacji wyłączonych przez Networks! w ramach optymalizacji sieci Orange i T-Mobile. Podobnie może być i teraz.

W czerwcu z sieci LTE giełdowej firmy korzysta mogło 67 proc. mieszkańców kraju, a w zasięgu sieci HSPA+ było 99 proc. populacji.

Kotlicki mówił, że aby zrealizować dotychczasową strategię Midas nie zamierza sięgać po dodatkowe finansowanie zewnętrzne. Uzyskał 200 mln zł kredytu w Pekao i jest na etapie dopełniania formalności, aby z niego skorzystać.

Nie chciał natomiast rozmawiać o ewentualnej nowej strategii spółki, która może być związana z aukcją pasma 800/2600 MHz (LTE).

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu nie wykluczał wcześniej, że za 1-2 lata grupa, którą kieruje przejmie Midasa.

Kotlicki pytany o formułę, w jakiej Cyfrowy Polsat mógłby przejąć Midasa wskazał m.in., że Zygmunt Solorz-Żak mógłby wnieść akcje do Cyfrowego Polsatu.

Wydaje się, że odwleka się w czasie połączenie spółek zależnych Midasa: CenterNetu i Mobylandu. Jak mówiono dziś, trwają analizy w jaki sposób miałoby się to odbyć.

Na razie – podał Midas w raporcie półrocznym – rozpoczęto wykorzystywanie tarczy podatkowej powstałej w CenterNecie. To oznacza, że firma ta samodzielnie zaczyna przynosić zyski.

139,3 mln zł przychodów, blisko 150 mln zł straty operacyjnej i niecałe 164 mln zł straty netto wykazała w I półroczu br. grupa Midasa, spółki budującej sieć HSPA/LTE we współpracy z Polkomtelem, Sferią i Cyfrowym Polsatem.

O ile przychody notowanej na GPW firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka silnie wzrosły (o 50 proc. rok do roku), to straty ponownie pogłębiły się.

Klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu zużywają kwartalnie coraz więcej GB, które operatorzy ci kupują od Midasa. W II kw. było to około 14 mln GB – wynika z wykresu zaprezentowanego w sprawozdaniu kwartalnym. W samym zaś czerwcu – podał zarząd – 5 mln GB.  Natomiast kwartalne przychody z umów z Plusem  i Cyfrowym Polsatem wynoszą około 70 mln zł, co w przeliczeniu na 1 GB daje 5 zł.

W samym II kwartale br. infrastrukturalna grupa zanotowała 72,4 mln zł przychodów (o 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r.), prawie tyle samo straty operacyjnej (46,8 mln zł rok wcześniej) i 77,5 mln zł straty netto (ta urosła prawie dwukrotnie).

Choć sprawozdanie firmy jest naszpikowane wszelkiego rodzaju typami ryzyka, zarząd Midasa powtórzył w sprawozdaniu, że nie spodziewa się negatywnego wpływu na działalność firmy rozstrzygnięć NSA dot. przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

[aktualizacja] Choć zasięg sieci LTE, z której korzystają Polkomtel i Cyfrowy Polsat nie będzie już rósł, to zarząd Midasa, właściciela tej sieci spodziewa się dalszego wzrostu przychodów spółki – mówili na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej Midasa.

Odżegnywali się natomiast od odpowiedzi na pytanie o tempo tego wzrostu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek