Gaj: aukcja 800/2600 MHz w tym roku, aplikacja odebrana, 45 dni na wstępne oferty

Publikacja: 18.12.2013 12:54

Urząd Komunikacji Elektronicznej odebrał już aplikację przygotowaną na potrzeby zbliżającej się aukcji częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz – poinformowała Magdalena Gaj, prezes UKE w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Computerworld”.

Pytana o aukcję częstotliwości szefowa UKE powiedziała m.in.:

– Konsultacje, czyli możliwość wypowiadania się na ten temat przez przedsiębiorców, już się zakończyły. Do tej pory nie opublikowaliśmy jednak wyników konsultacji. Nie byliśmy jeszcze gotowi z nową dokumentacją aukcyjną uwzględniającą stanowiska z tych konsultacji. Mieliśmy też problem – o czym pisały gazety – z wyłonieniem podmiotu, który dostarczy aplikację do przeprowadzenia aukcji. Tę sprawę mamy już za sobą, a aplikacja została odebrana.

Zapewniła też:

– Na pewno jeszcze w tym roku ogłosimy aukcję. Operatorzy będą mieli 45 dni na złożenie ofert wstępnych i po złożeniu tych ofert dokonamy ich formalnej oceny. Następnie przystąpimy do aukcji próbnej, a po niej rozpocznie się licytacja, czyli zasadnicza faza aukcji.

Na sugestię, że z aukcją łączy się kwestia przekazania jednego bloku 5 MHz w paśmie 800 MHz dla Sferii i nie zanosi się, że nastąpi to w tym roku szefowa urzędu odpowiedziała wymijająco nie odnosząc się do terminu:

– Z ugody zawartej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji z inwestorami spółki wynika, że powinna je otrzymać do końca roku, ale w tej chwili toczy się w UKE odrębne postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dla Sferii. Ta sprawa narasta od 2006 r. Spółka dostała rezerwację częstotliwości, ale nie uzyskuje pozwoleń radiowych, ponieważ ich działanie zakłócałoby system GSM-R na kolei. Z punktu widzenia prawa bezpieczeństwo kolei jest ważniejsze niż komercyjna działalność przedsiębiorcy.

Poza naszą wiedzą ekspercką dysponujemy również ekspertyzami w tej sprawie. Chcieliśmy znaleźć rozwiązania techniczne, aby spółka dostała obiecane częstotliwości, ale nie zakłócała GSM-R. Okazało się, że jest to niemożliwe, jeśli tymi systemami zarządzają różne podmioty. Pracujemy intensywnie nad tą sprawą.

Szefowa UKE mówiła również o opiniach innych operatorów, którym nie podoba się, iż  Sferia otrzyma darmowe częstotliwości w paśmie 800 MHz.

– Jeżeli dojdzie do zmiany rezerwacji tej częstotliwości i przydziału spółce tych 5MHz, to musimy pamiętać, że ta rezerwacja będzie ważna do końca 2017 r. To nie jest okres 15-letni, na który dostaną rezerwację wszyscy przedsiębiorcy w trybie aukcji. Spółce przysługuje coś, co można porównać do prawa pierwokupu – skomentowała Gaj.

– Ten, kto dziś wykorzystuje częstotliwość, będzie mógł złożyć wniosek o przedłużenie rezerwacji. Wprowadzone w tym roku zmiany w Prawie telekomunikacyjnym mówią, że operator nie dostanie jej za darmo. Musi za nią zapłacić, a cenę ustala się na podstawie wyników ostatniego przetargu czy aukcji. Jeżeli okazałoby się, że średnio 5 MHz będzie kosztowało 500 mln czy 1 mld zł, to spółka w 2018 r. za tę częstotliwość będzie musiała tyle zapłacić – przypomniała.

Pytana, co sądzi o pomyśle budowy jednej sieci na 800-tce powiedziała jedynie:

– Ustalając ostateczną wersję dokumentacji, biorę pod uwagę nadesłane stanowiska przedsiębiorców i izb gospodarczych, jak również opinie zgłoszone na spotkaniach roboczych w Urzędzie z przedstawicielami rynku. Na tych spotkaniach podsumowaliśmy już cały proces.

To oznacza, że operatorzy na pewno domyślają się, jeśli nie wiedzą już, czy UKE uwzględni propozycje budowy wspólnej sieci LTE w dokumentacji aukcyjnej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej odebrał już aplikację przygotowaną na potrzeby zbliżającej się aukcji częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz – poinformowała Magdalena Gaj, prezes UKE w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Computerworld”.

Pytana o aukcję częstotliwości szefowa UKE powiedziała m.in.:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży