Gaj: aukcja 800/2600 MHz w tym roku, aplikacja odebrana, 45 dni na wstępne oferty

Publikacja: 18.12.2013 12:54

Urząd Komunikacji Elektronicznej odebrał już aplikację przygotowaną na potrzeby zbliżającej się aukcji częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz – poinformowała Magdalena Gaj, prezes UKE w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Computerworld”.

Pytana o aukcję częstotliwości szefowa UKE powiedziała m.in.:

– Konsultacje, czyli możliwość wypowiadania się na ten temat przez przedsiębiorców, już się zakończyły. Do tej pory nie opublikowaliśmy jednak wyników konsultacji. Nie byliśmy jeszcze gotowi z nową dokumentacją aukcyjną uwzględniającą stanowiska z tych konsultacji. Mieliśmy też problem – o czym pisały gazety – z wyłonieniem podmiotu, który dostarczy aplikację do przeprowadzenia aukcji. Tę sprawę mamy już za sobą, a aplikacja została odebrana.

Zapewniła też:

– Na pewno jeszcze w tym roku ogłosimy aukcję. Operatorzy będą mieli 45 dni na złożenie ofert wstępnych i po złożeniu tych ofert dokonamy ich formalnej oceny. Następnie przystąpimy do aukcji próbnej, a po niej rozpocznie się licytacja, czyli zasadnicza faza aukcji.

Na sugestię, że z aukcją łączy się kwestia przekazania jednego bloku 5 MHz w paśmie 800 MHz dla Sferii i nie zanosi się, że nastąpi to w tym roku szefowa urzędu odpowiedziała wymijająco nie odnosząc się do terminu:

– Z ugody zawartej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji z inwestorami spółki wynika, że powinna je otrzymać do końca roku, ale w tej chwili toczy się w UKE odrębne postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dla Sferii. Ta sprawa narasta od 2006 r. Spółka dostała rezerwację częstotliwości, ale nie uzyskuje pozwoleń radiowych, ponieważ ich działanie zakłócałoby system GSM-R na kolei. Z punktu widzenia prawa bezpieczeństwo kolei jest ważniejsze niż komercyjna działalność przedsiębiorcy.

Poza naszą wiedzą ekspercką dysponujemy również ekspertyzami w tej sprawie. Chcieliśmy znaleźć rozwiązania techniczne, aby spółka dostała obiecane częstotliwości, ale nie zakłócała GSM-R. Okazało się, że jest to niemożliwe, jeśli tymi systemami zarządzają różne podmioty. Pracujemy intensywnie nad tą sprawą.

Szefowa UKE mówiła również o opiniach innych operatorów, którym nie podoba się, iż  Sferia otrzyma darmowe częstotliwości w paśmie 800 MHz.

– Jeżeli dojdzie do zmiany rezerwacji tej częstotliwości i przydziału spółce tych 5MHz, to musimy pamiętać, że ta rezerwacja będzie ważna do końca 2017 r. To nie jest okres 15-letni, na który dostaną rezerwację wszyscy przedsiębiorcy w trybie aukcji. Spółce przysługuje coś, co można porównać do prawa pierwokupu – skomentowała Gaj.

– Ten, kto dziś wykorzystuje częstotliwość, będzie mógł złożyć wniosek o przedłużenie rezerwacji. Wprowadzone w tym roku zmiany w Prawie telekomunikacyjnym mówią, że operator nie dostanie jej za darmo. Musi za nią zapłacić, a cenę ustala się na podstawie wyników ostatniego przetargu czy aukcji. Jeżeli okazałoby się, że średnio 5 MHz będzie kosztowało 500 mln czy 1 mld zł, to spółka w 2018 r. za tę częstotliwość będzie musiała tyle zapłacić – przypomniała.

Pytana, co sądzi o pomyśle budowy jednej sieci na 800-tce powiedziała jedynie:

– Ustalając ostateczną wersję dokumentacji, biorę pod uwagę nadesłane stanowiska przedsiębiorców i izb gospodarczych, jak również opinie zgłoszone na spotkaniach roboczych w Urzędzie z przedstawicielami rynku. Na tych spotkaniach podsumowaliśmy już cały proces.

To oznacza, że operatorzy na pewno domyślają się, jeśli nie wiedzą już, czy UKE uwzględni propozycje budowy wspólnej sieci LTE w dokumentacji aukcyjnej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej odebrał już aplikację przygotowaną na potrzeby zbliżającej się aukcji częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz – poinformowała Magdalena Gaj, prezes UKE w wywiadzie udzielonym tygodnikowi Computerworld”.

Pytana o aukcję częstotliwości szefowa UKE powiedziała m.in.:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość