Rynek kart SIM po I półroczu 2018 roku

Publikacja: 26.08.2018 22:07

Rynek kart SIM po I półroczu 2018 roku

Foto: ROL

Już wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi w kraju przedstawili wyniki za II kwartał 2018 roku i można porównać ich osiągnięcia w okresie kwiecień-czerwiec.

Nieznacznie, ale tym razem na plus zmienił się zasób kart SIM obsługiwanych przez cztery największe sieci komórkowe w kraju w II kwartale br.. W sumie mogły one obsługiwać w czerwcu 2018 roku 52,33 mln kart SIM, czyli o około 16 tys. kart SIM więcej niż w marcu br. – wynika z szacunków rpkom.pl na podstawie informacji przedstawionych przez Orange Polska, Play Communications, Cyfrowy Polsat oraz T-Mobile Polska.

Liderem pod względem całkowitej liczby kart pozostała sieć Play, która zakończyła półrocze z 15,03 mln kart SIM. Play podium nie stracił, choć przez trzy miesiące do końca czerwca stracił 15 tys. kart (jako jedyny miał ujemny bilans). Odbyło się to przy tym za sprawą sporego spadku w segmencie pre-paid (o około 270 tys. SIM-ów), a w segmencie post-paid telekom ten radził sobie najlepiej na rynku: jego statystyki kart na umowach powiększyły się o około 120 tys. sztuk.

Orange Polska zajmował nadal drugie miejsce pod względem ogólnej liczby kart SIM (14,48 mln), notując ich przyrost o 116 tys.. W jego wypadku przyrost ten miał miejsce głównie w segmencie pre-paid. W post-paidzie telekom dodał około 43 tys. kart SIM. Nadal jest pod tym względem numerem jeden, ale Playa dzieli do giganta niewiele.

Trzecie miejsce nadal należy do grupy Cyfrowy Polsat, który powiększył statystyki o około 100 tys. kart i obsługiwał ich w końcu czerwca około 12,2 mln. Grupa nie podaje precyzyjnych informacji o całkowitej liczbie kart pre-paid  (ujawnia je w zaokrągleniu), ale wygląda na to, że jej statystyki rosły głównie za sprawą segmentu klientów kontraktowych. Według przedstawicieli spółki, zarówno w II, jak i w I kw. br. liczba kart pre-paid, które telekom zgłosiłby do Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła około 3,3 mln. Natomiast liczba kart post-paid urosła do 8,91 mln, z 8,81 mln kwartał wcześniej.

Na czwartym miejscu zarówno pod względem ogólnej liczby kart SIM, jak i pozycji w segmencie post-paid był po półroczu T-Mobile Polska. Ogółem obsługiwał 10,61 mln kart SIM, z czego 7,07 mln kontraktowych.

Miniony kwartał był przy tym kolejnym, w którym spadał udział w rynku kart pre-paid. Według naszych wyliczeń, w przypadku Wielkiej Czwórki, wyniósł on 32,2 proc., czyli o 0,4 pkt proc. mniej niż w marcu br..

W końcu czerwca najkorzystniejszy split notuje Grupa Cyfrowy Polsat: pre-paid stanowi około 27 proc. kart, które obsługuje.

Odkąd GUS nie publikuje informacji kwartalnych o rynku kart SIM, trudno o chociażby szacunkowe dane dla rynku wirtualnych operatorów komórkowych. Skupiająca ich najwięcej sieć Play, szacuje dość ogólnie w sprawozdaniu półrocznym, że Wielka Czwórka odpowiadała za ponad 98 proc. rynku, a MVNO za ponad 1 proc..

Dane Playa wskazują przy tym, że liczba użytkowników wirtualnych sieci rośnie lub iż są oni bardziej aktywni. Przychody tej sieci z rozliczeń z MVNO urosły rok do roku o około 20 mln zł (1/3) do 84 mln zł.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu