Holenderski KPN, japoński NTT DoCoMo, kanadyjski Rogers Wireless, singapurski SingTel, hiszpańska Telefónica, australijska Telstra i holenderski Vimpelcom porozumiały się i będą współpracować przy rozwijaniu biznesów M2M.

Porozumienie obejmuje przede wszystkim kooperację technologiczną. Jak podały spółki w komunikacie, celem współpracy jest podniesienie jakości usług dla klientów każdego z telekomów na różnych rynkach. Ma przynieść także oszczędności.

Zakłada ona opieranie usług na zunifikowanej karcie SIM, wspólnym interfejsie i scentralizowanym zarządzaniu usługami za pomocą Jasper Wireless Control Center.

Usługi M2M to jeden z obszarów wzrostowych w telekomunikacji, który ma pomóc operatorom komórkowym uzupełnić lukę w przychodach po obniżkach stawek MTR. Według Audytela, obecnie polskie sieci komórkowe obsługują 1-1,5 mln kart SIM w systemach M2M.

Jako przykład innego rozwiązania – bez kart SIM – doradcza firma podaje rozwiązanie e-call, czyli system informowania o wypadkach drogowych, który zgodnie z przygotowywaną dyrektywą europejską będzie instalowany w samochodach osobowych przez producenta.