UOKiK: rekordowa kara na Polkomtel

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył na operatora sieci Plus karę w wysokości 131 mln zł. To najwyższa kara nałożona na jedną firmę w całej historii polskiego urzędu antymonopolowego. Operator naraził się utrudniając urzędnikom kontrolę w sprawie domniemanej zmowy na rynku mobilnej TV. Sama kwestia zmowy – i potencjalnych kar za nią – nie została jeszcze przez urząd rozstrzygnięta.

Publikacja: 15.03.2011 16:34

UOKiK: rekordowa kara na Polkomtel

Foto: ROL

Operator sieci Plus poinformował, iż otrzymał z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta decyzję o nałożeniu nań kary przez urząd w wysokości prawie 131 mln zł.

Za utrudnianie kontroli

W grudniu 2009 r. kontrolerzy UOKiK weszli do biur trzech operatorów komórkowych (pominęli PTK Centertel) oraz do biur funduszu NFI Magna Polonia.Na przeszukanie w siedzibach firm zgodę wyraził sąd. Do funduszu należy spółka Info-TV-FM, która w marcu 2009 r. wygrała przetarg na częstotliwości radiowe potrzebne do uruchomienia telewizji mobilnej. Wygrała ze spółką czterech operatorów, którzy – zdaniem Urzędu – zaczęli wspólnie utrudniać prace przy starcie nowej usługi (odmówili zawarcie z Info-Tv-FM umów o detalicznej dystrybucji usług mobile TV). UOKiK rozpoczął badanie tej sprawy, co doprowadziło do kontroli w biurach operatorów.

O jej utrudnianie, poza Polkomtelem, oskarżona została również Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, która jeszcze w listopadzie 2010 r. dostała z UOKiK decyzję o 123 mln zł kary.

Zdaniem Urzędu w przypadku Polkomtela lista zarzutów jest długa.Spółka do tej pory nie wydała twardego dysku będącego własnością Urzędu, na którym kontrolujący zapisali kopie skrzynek poczty elektronicznej pracowników zajmujących się projektem telewizji mobilnej. Kontrolerzy musieli też czekać na wejście do biur i kontakt z zarządem operatora, co mogło umożliwić niszczenie dowodów lub ich ukrycie. Polkomtel do dzisiaj przekazał też jedynie część dokumentów odnośnie swojego udziału w projekcie telewizji mobilnej.

– W naszej ocenie decyzja ta została podjęta bezpodstawnie. Polkomtel S.A. w pełni i przez cały czas współpracował z UOKIK w trakcie prowadzonej kontroli w zakresie przewidzianym prawem. Polkomtel SA nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Spółka odwoła się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – podał operator w komunikacie.

Urząd był łagodny…

– Naszym celem nie jest epatowanie wysokimi karami. Jednak nie może być tak, że spółka utrudniająca kontrolę, czy niszcząca dowody wychodzi na tym lepiej od firmy która z nami współpracuje. Kara i tak jest niższa od poziomu 50 mln euro przewidzianego w ustawie – mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

– W ocenie spółki decyzja o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej za rzekome niewspółdziałanie w toku kontroli po upływie ponad 14 miesięcy od zdarzeń oraz jej wysokość nie może mieć na celu ochrony prawa – napisał, nieco enigmatycznie, Polkomtel. Decyzja o karze spadła na spółkę w bardzo niekorzystnym momencie. Trwa bowiem sprzedaż operatora. Chętnych jest kilka podmiotów w tym Zygmunt Solorz-Żak, TeliaSonera, czy Telenor.

Wciąż otwarta jest sprawa stwierdzenia nielegalnego porozumienia czterech operatorów i utrudniania rozwoju telewizji mobilnej. Zostało ono wszczęte we wrześniu 2010 r. a operatorem grożą kary nawet do 10 proc. przychodów. Łącznie może być to kwota ok 2,5 mld zł. Byłby to kolejny rekord w historii urzędu. – Główne postępowanie w sprawie możliwego porozumienia utrudniajacego rozwój telewizji mobilnej trwa. Trudno jednak powiedzieć kiedy będą jego efekty – mówi prezes UOKiK.

Komunikat Polkomtela o informacji z UOKiK

Operator sieci Plus poinformował, iż otrzymał z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta decyzję o nałożeniu nań kary przez urząd w wysokości prawie 131 mln zł.

Za utrudnianie kontroli

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości