Zmiany właścicielskie w ATM

Publikacja: 23.03.2016 18:30

Piotr Puteczny, wieloletni wspólnik głównego akcjonariusza operatora data center – ATM – sprzedał dziś akcje spółki. Na razie nie wiadomo, komu.

W środowych trzech transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 2,24 mln akcji ATM po 9,7 zł za sztukę (razem 22 mln zł). Pula ta odpowiada to 6,17 proc. kapitału zakładowego. W strukturze akcjonariatu dokładnie takim samym pakietem dysponował Piotr Puteczny z żoną.

Puteczny jest akcjonariuszem ATM praktycznie od wielu lat, podobnie jak Tadeusz Czichon, największy samodzielny akcjonariusz teleinformatycznej firmy, który poprzez ATP FIZAN ma nieco ponad 25 proc. kapitału spółki. Razem inwestorzy dysponowali na walnym zgromadzeniu nieco ponad 31-proc. pakietem walorów.

W środę Piotr Puteczny nie chciał rozmawiać z nami o swojej decyzji inwestycyjnej. Nie można jednak wykluczyć, że nie tylko on sprzedaje akcje ATM. Tadeusz Czichon nie miał czasu na rozmowę z nami, ale wcześniej nie wykluczał, że decyzję, co zrobi ze swoim pakietem podejmie na początku tego roku.

Nie miał ostatnio najlepszych relacji z funduszami inwestycyjnymi zaangażowanymi w ATM i utracił jedno miejsce w radzie nadzorczej. Fundusze odsunęły go także od zarządzania spółką i powołano nowego prezesa – Dariusza Terleckiego.

Pytanie, kto był dziś na GPW stroną kupującą i czy nabywa także akcje od Tadeusza Czichona. Jak sprawdziliśmy nie są to Innova Capital (w kwietniu 2014 r. chciała kupić ATM po 12,4 zł za akcję, oferując w sumie ponad 450 mln zł), ani Netia.

Taką odpowiedź na pytanie, czy to może Netia wróciła do pomysłu przejęcia ATM dostaliśmy także od Zbigniewa Jakubasa, przewodniczącego rady nadzorczej Netii.

Jeśli to konkurencyjny wobec Innovy fundusz zainteresował się ATM, to lada dzień powinniśmy dowiedzieć się – który.

Private equity przyglądają się ostatnio rynkowi data center. Enterprise Investors zainwestowali firmę 3S, która teraz planuje ekspansję w Warszawie.

– Klasyczny duży fundusz private equity nie decydowałby się na zakupy akcji ATM na raty – uważa menedżer jednej z takich instytucji.

Aby kupić 31 proc. akcji ATM trzeba wyłożyć relatywnie niewiele jak na możliwości private equity, bo około 120 mln zł. Kapitalizacja całej spółki to niecałe 370 mln zł.

Średni kurs akcji właściciela data center ATMAN z ostatnich 6 miesięcy to 9,5 zł. Od pewnego czasu notowania są nieco wyższe (w środę na zamknięciu kurs wynosił około 10,25 zł).

– Nie komentujemy sprawy naszych akcjonariuszy – mówi krótko Mateusz Boguta, dyrektor działu relacji inwestorskich w ATM.

ATM jest operatorem centrów danych (we własnych serwerowniach) wraz z usługami transmisji danych (w oparciu o własne sieci światłowodowe).

Ma mocno rozdrobniony akcjonariat – dominują w nim krajowe instytucje finansowe (TFI, OFE).

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu