Tempo przyrostu ilości danych przesyłanych w sieciach mobilnych rośnie nie tyle bardzo szybko, co w tempie niemal geometrycznym. Jak przewiduje [b]Cisco[/b] w [b][link=http://www.cisco.com/en/US/solutions/collateral/ns341/ns525/ns537/ns705/ns827/white_paper_c11-520862.pdf]najnowszym badaniu z cyklu Visual Networking Index[/link][/b] (plik pdf), od dziś do 2015 r. ilość danych przesyłanych w sieciach mobilnych wzrośnie aż 26-krotnie, osiągając poziom 6,3 eksabajta miesięcznie (75 eksabajtów rocznie).
Oznacza to, że transfer danych w sieciach mobilnych, wkrótce będzie większy niż w internecie naziemnym (ruch mobilny już jest trzy razy większy niż transfer danych w całej sieci w roku 2000).
[b]Konsumpcja dziś: 65 MB na użytkownika. Za pięć lat – 1118 GB[/b]
Prognoz mówiących o szybkim przyroście danych latających w powietrzu miedzy bazowymi stacjami operatorów komókowych opublikowano w ostatnich kilkunastu miesiącach bardzo dużo. Dopiero od jakiegoś czasu operatorzy zdają się zauważać, że dynamika wzrostu jest większa niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Prognozę amerykańskiego operatora [b]Sprint[/b], który w rozmowie z rpkom.pl (ustami [b]Russela Mosburga[/b], szefa działu solution engineering) zapowiedział, że w 2020 r. do sieci podłączonych będzie 50 mld urządzeń, niektórzy pozostali rozmówcy rpkom.pl przyjęli z niedowierzaniem. Te szacunki znajdują jednak potwierdzenie w najnowszym raporcie Cisco. Wynika z niego, między innymi, że już w 2010 r. ilość danych przesłana przez sieci mobilne była 2,6 raza większa niż w 2009 r.
6,3 eksabajtów danych, czyli ruch danych jaki według Cisco będzie generowany miesięcznie na świecie już za pięć lat, to wielkość dziś abstrakcyjna. Pojęcie o skali zmiany da prognozowane zwiększenie miesięcznej konsumpcji danych przez statystycznego, globalnego użytkownika usług mobilnych. Wzrośnie ono z 65 MB (obecnie) do 1118 GB miesięcznie. Jak powiedział [b]Suraj Shetty[/b], wiceprezes telekomunikacyjnego giganta, takie obciążenie sieci byłoby możliwe dziś tylko w przypadku, gdyby każdy mieszkaniec Ziemi przez 24 godziny na dobę wysyłał ze swojego telefonu co sekundę tysiąc wiadomości SMS.