– [b]Komisja Europejska[/b] opracowała poufny raport, który stwierdza, że [b]Huawei[/b] i [b]ZTE[/b] korzystały ze wsparcia chińskiego rządu, przede wszystkim w postaci tanich kredytów – donosi [b]Wall Street Journal[/b]. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek belgijskiego [b]Optiona[/b] – producenta m.in. kart do sieci bezprzewodowych – który nie mógł sobie poradzić z rynkową konkurencją chińskich dostawców. Ponieważ jednak belgijski producent zawarł z Huaweiem porozumienie o kooperacji, to dochodzenie w sprawie zostanie zamknięte – informuje Wall Street Journal.

W raporcie Komisja stwierdziła, że szybkie postępy obu chińskich producentów na globalnym rynku telekomunikacyjnym, to właśnie efekt państwowego wsparcia. Dla przykładu Huawei dysponuje linią kredytową w [b]China Development Bank[/b] o wartości 30 mld dolarów. Obaj producenci odrzucają oskarżenia, iż ich rynkowy sukces wynika z państwowych subsydiów.

Huawei i ZTE od kilku lat bardzo silnie konkurują z tradycyjnymi dostawcami sprzętu sieciowego, jak [b]NokiaSiemens[/b], [b]Alcatel-Lucent[/b], czy [b]Ericsson[/b], wywodzącymi się z Europy. W 2009 r. Huawei wszedł na pozycję numer dwa na światowym rynku sprzętu do sieci telekomunikacyjnych. Firma zdobywa coraz lepsza pozycję również w Polsce. Razem z ZTE niemal zmonopolizowała rynek kart do sieci bezprzewodowych.