Wyniki Apple w I kw. 2013: mniejszy zysk

Publikacja: 24.04.2013 12:58

W raporcie za drugi kwartał fiskalny (odpowiadający pierwszemu kwartałowi kalendarzowemu) Apple podaje, że przychody wyniosły 43,6 miliarda dolarów, generując 9,5 miliarda dolarów zysku. Oznacza to 4,4 miliarda wyższe przychodny niż rok wcześniej w analogicznym okresie, ale ponad 2 miliardowy spadek zysku.

66 proc. przychodów amerykańskiej firmy pochodzi ze sprzedaży międzynarodowej.

Spadła więc także marża Apple. W zeszłym roku wynosiła 47,4 proc. i spadła teraz o 9,9 punktu procentowego do 37,5 proc.. To wpływ zarówno sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, jak i roszczeń operatorów dotyczących zmian hurtowych cen produktów z logo jabłuszka. Ci ostatni wystąpili nawet do Komisji Europejskiej w sprawie domniemanych nieuczciwych praktyk stosowanych przez Apple przy podpisywaniu umów. (pisaliśmy o tym).

Dla koncernu z Cupertino wciąż optymistyczne wydają się być dane dotyczące egzemplarzowej sprzedaży ich produktów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku do rąk użytkowników trafiło 37,4 miliona iPhone’ów, czyli o 2,3 miliona więcej niż rok wcześniej.

Drugi flagowy produkt, iPad, również zanotował 65 proc. wzrost. Na rynku pojawiło się 19,5 miliona urządzeń tego typu na początku 2013 roku, podczas gdy rok wcześniej sprzedaż wyniosła 11,8 miliona egzemplarzy.

Gorzej prezentują się dane mówiące o sprzedaży komputerów serii Mac oraz o iPodach. Przez trzy miesiące sprzedano ich odpowiednio 3,9 i 5,6 miliona sztuk. To o 50 tys. mniej Maców i o niespełna 2 mln mniej iPodów niż rok wcześniej.

W krótkoterminowych prognozach na trzeci kwartału tego roku fiskalnego zarządzający koncernem podali, że spodziewają się przychodów pomiędzy 33,5 a 35,5 miliarda dolarów. Na przełomie czerwca i lipca spodziewana jest premiera najnowszych produktów z logo jabłka co wpłynąć ma przede wszystkim na ostatni kwartał roku.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu