Szwedzka grupa zobowiązała się wspierać uczelnię w popularyzacji projektów realizowanych w należącym do niej 5G Competence Center. Na razie bezpłatnie zwymiarowała i zaprojektowała sieć testową dla kampusu Politechniki Łódzkiej.
W łódzkim centrum badań i rozwoju szwedzkiej grupy Ericsson zatrudniającym około 1 tys. osób odbywa się Radio Tech Day. To już kolejny cykl wystąpień i pokazów poświęconych przygotowaniom do uruchomienia sieci 5G. Ericsson liczy, że Łódź będzie jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym miastem, w którym będzie miał miejsce pilotaż nowej technologii.
Na to miasto wskazała b. minister cyfryzacji Anna Streżyńska, a potem także Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, ale oficjalnej decyzji w tej sprawie nie ma. Będzie ona należała w praktyce nie tyle od rządu, co od operatorów.
Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji powiedziała nam kilka dni temu, że resort chciałby aby operatorzy realizujący pilotaże mieli pewność, że inwestycja poczyniona w związku z nimi będzie elementem większej całości planu telekomów. Aby było to możliwe, najpierw musi dojść do rozstrzygnięcia aukcji lub przetargu na potrzebne do tego częstotliwości.
Dziś rano minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił dziennikarzom, że zgodnie z przygotowywanym planem udostępniania częstotliwości radiowych dla sieci 5G (są one zajęte przez inne systemy, trwając prace, aby je uporządkować) w 2022 roku nowa technologia mogłaby działać komercyjnie w kilkunastu dużych miastach w kraju. Zanim do tego dojdzie, w 2020 roku, zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, pierwsza sieć 5G powinna powstać w pierwszym mieście w Polsce.