[b]America Movil[/b], największy operator regionu Ameryki Łacińskiej i jeden z największych telekomów na świecie, interesuje się procesem prywatyzacji [link=http://www.telekom.rs/telekomeng/index.aspx][b]Telekom Srbija[/b][/link] – poinformowała serbska agencja informacyjna [b]Beta[/b]. Według jej doniesień południowoamerykański telekom nabył dokumentację przetargową. To oczywiście jeszcze nie znaczy, że złoży serbskiemu rządowi ofertę.

Telekom Srbija, dawny monopolista, wciąż ma przemożną pozycję na słabo zliberalizowanym serbskim rynku telekomunikacyjnym. Na koniec ubiegłego roku miał 100 proc. udziałów w rynku telefonii stacjonarnej (chociaż konkurencję próbuje mu robić [b]Telenor[/b]), 60 proc. udziałów w rynku telefonii mobilnej i 70 proc. udziałów w rynku dostępu do internetu w technologii xDSL (na rynku dostępowym konkuruje również z operatorami telewizji kablowych). Operator ma również udziały w firmach działających w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i Słowenii. W ubiegłym roku przychody grupy, w przeliczeniu na złote, wyniosły ok. 4,2 mld. Banki inwestycyjne doradzające serbskiemu rządowi wycenił wartość operatora na 3,3 mld dolarów.

Serbski rząd chce sprzedać 51 proc. udziałów inwestorowi strategicznemu. 20 proc. jednak pozostanie przy greckim [b]OTE[/b], które już kilka lat temu podjęło pierwszą, nieudaną, próbę prywatyzacji Telekom Srbija we współpracy z [b]Telecom Italia[/b].

Za interesowanie przejęciem serbskiego operatora wyrażają [b]Telekom Austria, Deutsche Telekom[/b] i [b]France Telecom[/b]. America Movil nie była do tej pory obecna poza rejonem Ameryki (w Stanach Zjednoczonych ma 14 mln abonentów sieci TracFone). Wszyscy operatorzy, w których grupa America Movil ma swoje udziały obsługują 215 mln abonentów.

Grupę stworzył meksykański miliarder [b]Carlos Slim Helu[/b], którego rodzina kontroluje dzisiaj większościowe udziały, a syn jest szefem zarządu. Amerykański operator [b]AT&T[/b] ma w niej 24 proc. udziałów.