UKE zamówi analizę koinwestycji operatorów. Na celowniku energetyka

Publikacja: 09.08.2013 15:59

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przetarg na sporządzenie „analizy dotyczącej współinwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną”.

Dokument ma powstać do połowy listopada. Na oferty urząd czeka do 19 sierpnia. Wartość zamówienia szacować można na ok. 100 tys. zł.

Jak pisze urząd w ogłoszeniu o przetargu „analiza powinna zawierać prezentację różnych modeli współinwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną na świecie, przykładowe efektywne działania regulatorów rynków telekomunikacyjnych w zakresie współinwestycji i rekomendacje dla Prezesa UKE”.

Jak mówi rzecznik UKE Jacek Strzałkowski dokument ten pozwoli m.in wdrożyć w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej o obniżeniu kosztów budowy sieci telekomunikacyjnych.

– W dużej mierze organem odpowiedzialnym za wykonanie nałożonych w rozporządzeniu obowiązków będzie Prezes UKE. Ponieważ wejście w życie przedmiotowego rozporządzenia przewidywane jest jeszcze na rok 2013, zasadne jest jak najlepsze przygotowanie się UKE do projektowania rozwiązań regulacyjnych wynikających z rozporządzenia – mówi Strzałkowski.

Kolejnym polem na jakim UKE posłuży się powyższą analizą będzie problem telekomunikacyjno-energetycznych inwestycji międzysektorowych.

– Zamawiany analiza jest kluczowa w świetle rozpoczętych prac zespołu roboczego złożonego z pracowników UKE i Urzędu Regulacji Energetyki. Zespół został powołany w celu wsparcia przedsiębiorców w realizacji inwestycji międzysektorowych – mówi Jacek Strzałkowski. Wreszcie Narodowy Plan Szerokopasmowy zakłada wykorzystanie istniejących sieci do poszerzania zasięgu dostępu o standardzie NGA.

Kwestia koinwestycji operatorów telekomunikacyjnych jest dyskutowana i negocjowana przez rynek od 2-3 lat i jak do tej pory bez większych efektów (jeżeli nie liczyć budowy wspólnej radiowej sieci dostępowej przez Orange i T-Mobile).

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu