Asseco Central Europe jest gotowe sprzedać Slovanet, jednego z największych niezależnych operatorów telekomunikacyjnych na Słowacji. Informatyczna spółka ma 51 proc. kapitału Slovanetu. Nabyła go okazyjnie kilka lat temu. Od tego czasu Slovanet przejął kilku lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetu i telewizji kablowej oraz znacznie zwiększył zasięg działania.

Asseco od dwóch lat próbowało  sprzedać posiadany pakiet. Prowadziło zaawansowane rozmowy z inwestorami branżowymi wśród których byli dwaj gracze obecni też w Polsce. W tym kontekście najczęściej padała nazwa GTS. Transakcja nie doszła jednak do skutku z powodu załamania koniunktury oraz z różnicy zdań pomiędzy właścicielami Slovanetu (mniejszościowy pakiet akcji należy do osób fizycznych).

– Wracamy do planów zbycia naszego pakietu – oświadcza Josef Klein, prezes Asseco CE. Zapewnia, że tym razem wszyscy właściciele operatora są zainteresowani sprzedażą. Twierdzi jednak, że kierowana przez niego spółka nie będzie aktywnie zabiegała o pozyskanie inwestora.

– Firma doskonale się rozwija. Wypracowuje coraz lepsze wyniki finansowe. Nie wymaga dokapitalizowania. Możemy spokojnie czekać na dobrą ofertę. Wiemy, że inne podmioty z branży telekomunikacyjnej przyglądają się Slovanetowi. Będziemy analizować ich propozycje – tłumaczy Klein. Przyznaje, że Asseco CE nie będzie spieszyło się z domykaniem transakcji, bo nie ma pomysłu na co wydać ewentualne pieniądze pozyskane z tego źródła.

W 2011 r. Slovanet miał 29,78 mln euro przychodów czyli 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadek, to efekt wysokiej bazy sprzed roku, gdy spółka zrealizowała umowę dla sektora publicznego o wartości 3 mln euro. Wynik EBITDA w zeszłym roku wyniósł 6 mln euro, co oznaczało 11-proc. zmianę w porównaniu z 2010 r. Na poziomie netto Slovanet wykazał 1,23 mln euro zysku, czyli 1 proc. więcej. Rentowność EBIDTA operatora w 2011 r. wyniosła 20,2 proc. a netto 4,1 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio: 17,4 proc. i 3,9 proc.