Przegląd prasy – piątek 1 lutego

Publikacja: 01.02.2013 06:41

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Homo sapiens, homo ludens, homo fejsbukus

Sylwia Czubkowska

Najpierw był człowiek myślący, potem bawiący się. Dziś jest człowiek społecznościowy. Miliard ludzi na Facebooku, 600 mln na Qzone, 500 mln na Twitterze i 500 mln na Google+. Media społecznościowe przestały być zabawką. Zmieniają społeczeństwa na całym świecie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=438790 (dostęp płatny)

Wirtualna Polska pod młotek. Jest warta ponad 0,5 mld zł

Michał Fura

Telekomunikacji Polskiej w sprzedaży portalu pomogą bank Rothschild Polska i kancelaria Greenberg Traurig. Sprzedaż drugiego co do wielkości portalu na polskim rynku zbliża się dużymi krokami. Z informacji DGP wynika, że Telekomunikacja Polska, właściciel portalu, wybrała już doradców, którzy przeprowadzą transakcję. Za kwestie finansowe i poszukiwanie nabywców będzie odpowiadać bank inwestycyjny Rothschild Polska, który współpracuje od dawna z Telekomunikacją Polską. Doradzał jej m.in. przy sprzedaży za 1,7 mld zł operatora sygnału radiowo-telewizyjnego Emitel. Z kolei od strony prawnej transakcją sprzedaży WP zajmować się będzie kancelaria Greenberg Traurig, która niedawno pracowała przy debiucie giełdowym Aliora, a obecnie jest zatrudniona przy debiucie Energi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=438755 (dostęp płatny)

BlackBerry 10 – za późno i za drogo. Zimny prysznic dla jeżynki

Artur Włodarski

To miał być wielki dzień w historii Research In Motion: udany system operacyjny i udane telefony. Trzy premiery jednego dnia. Sukces? Inwestorzy są innego zdania.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13330285,BlackBerry_10___za_pozno_i_za_drogo__Zimny_prysznic.html

Brytyjczycy będą mogli kupić abonament na jeden dzień

Mapi

Czołowy dostawca płatnej telewizji w Wielkiej Brytanii BSkyB ogłosił w czwartek, że zamierza udostępnić wszystkim Brytyjczykom dostęp do swoich kodowanych kanałów sportowych przez internet. Za zryczałtowaną stawkę każdy internauta będzie miał przez dobę dostęp do programów tej stacji w trybie online

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13328499,Brytyjczycy_beda_mogli_kupic_abonament_na_jeden_dzien.html

Facebook zaczął sobie radzić w komórkach

Zyhc, Tomasz Grynkiewicz

W ostatnim kwartale 2012 roku Facebook miał 1,585 mld dol. przychodów, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Rosną tez przychody z sektora mobilnego.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13324591,Facebook_zaczal_sobie_radzic_w_komorkach.html

Hakerzy z Chin zaatakowali „NYT” po tekście o ukrytej fortunie premiera

Zyhc

Hakerzy, którzy mogą mieć powiązania z chińskim rządem, w ostatnich miesiącach włamali się do systemu komputerowego „New York Timesa” i przejmowali hasła dziennikarzy. Cyberataki rozpoczęły się po ukazaniu artykułu nt. ukrytej fortuny rodziny premiera Chin.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13325515,Hakerzy_z_Chin_zaatakowali__NYT__po_tekscie_o_ukrytej.html

Chińczycy buszujący w „New York Timesie”

Tomasz Grynkiewicz, Mak

Nie tylko Google, koncerny farmaceutyczne czy zbrojeniowe trafiają na celownik hakerów. Ich ofiarą może paść nawet… redakcja prestiżowego amerykańskiego dziennika. Odprysk całej afery uderzył też w Symantec, jednego z największych producentów programów antywirusowych na świecie. „New York Times” podał, że włamywacze użyli łącznie 45 różnych rodzajów złośliwego oprogramowania, a Symantec zareagował tylko na jeden przypadek.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13330224,Chinczycy_buszujacy_w__New_York_Timesie_.html

Sprzedaż ubezpieczeń ruszy jesienią

Dariusz Wolak

Internetowa porównywarka produktów finansowych w ofercie prywatnej sprzedała 229 tys. akcji serii E. Pula wystawiona na sprzedaż liczyła 400 tys. walorów, a oczekiwana cena wynosiła po 22 zł. – Mierzyliśmy trochę wyżej, ale i tak świętujemy sukces – tak komentuje wyniki oferty prywatnej Bartosz Michałek, prezes Comperii.pl.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/741941_Sprzedaz_ubezpieczen_ruszy_jesienia.html (dostęp płatny)

Intel nie boi się kryzysu

Mariusz Gawrychowski

Tablety i smartfony pociągną do góry sprzedaż producenta procesorów. Dzięki temu uniknie spowolnienia na rynku komputerów. To nie będzie dobry rok dla rynku komputerowego. Kryzys odciska na tej branży wyraźne piętno. Część dostawców wręcz twierdzi, że czeka ją kilka chudych kwartałów, czyli spadającej sprzedaży. W tym towarzystwie jest jednak jeden optymista: szef Intela na Europę Środkowo- -Wschodnią. Tomasz Klekowski uważa, że ten rok wcale nie będzie taki zły. Przynajmniej dla jego firmy.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=140910# (dostęp płatny)

Blablacar: w drogę ze znajomym z sieci

Iwona Jackowska

Już oficjalnie ruszyła polska wersja europejskiego portalu społecznościowego BlaBlaCar, czyli wspólnych przejazdów. To efekt pomysłu Piotra Jasia z Gdańska i Michała Pawelca z Warszawy, którzy prace nad uruchomieniem tego rodzaju rodzimej platformy rozpoczęli w 2010 r. — analizowali rynek, dopracowywali model biznesowy. W maju 2012 r. przedstawili swój projekt we Wrocławiu na jednej z imprez startupowych. Zostali zauważeni przez współpracownika funduszu venture capital Accel Partners, który zainwestował wcześniej w BlaBlaCar, aby wesprzeć ekspansję serwisu na całą Europę. Rozmowy z jego francuskimi twórcami zakończyły się uruchomieniem polskiej wersji jesienią 2012 r.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=140880# (dostęp płatny)

Bez pożytku dla klientów

Aleksandra Stanisławska

Sieci kablowe, które tracą klientów na rzecz telewizji odbieranej przez Internet, ratują swoje przychody, oferując łącza internetowe w tym samym kablu, co sygnał telewizyjny. Wydawałoby się, że im więcej konkurentów na tym rynku, tym lepiej dla klientów. Jest jednak jedno „ale”.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1178888-Bez-pozytku–dla-klientow.html (dostęp płatny)

Walka na szybki Internet

Urszula Zielińska

Telewizje kablowe będą w tym roku największym wygranym w walce o abonentów stacjonarnego Internetu – i to nie dzięki obniżkom cen. W 2013 roku reklamowy hit, jakim rok wcześniej był ultraszybki Internet, ujrzymy nie tylko w kampaniach mobilnych operatorów. Sieci telewizji kablowych także zamierzają mocno promować usługi o najwyższych prędkościach, choć niektóre jeszcze w ubiegłym roku przyznawały, że ich abonenci najchętniej korzystają z prędkości niższych niż 10 Mb/s. Sytuacja się zmienia, ponieważ kablówki, nie podnosząc cen, podnoszą prędkości oferowanych usług.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1178889-Walka-na-szybki-Internet.html (dostęp płatny)

Wielka trójka zaczyna obniżać ceny połączeń do Play

Urszula Zielińska

Za sprawą zażegnania sporów o nowe stawki MTR tanieją również ceny detaliczne rozmów do sieci Play. Pierwszy na ten ruch zdecydował się Polkomtel. Nowe, niższe stawki obowiązują od 1 lutego w rozliczeniach z nowymi posiadaczami usług Plus na Kartę i Plus Mix lub przedłużającymi umowę. 8 lutego obniżka wejdzie w życie w ofercie abonamentowej, a dziesięć dni później w ofertach dla biznesu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1178895-Wielka-trojka-zaczyna-obnizac-ceny-polaczen-do-Play.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Homo sapiens, homo ludens, homo fejsbukus

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?