Prognoza: w 2013 r. smartfona będzie miało 56 proc. użytkowników

Publikacja: 19.12.2012 11:24

Zdaniem firmy badawczej IHS iSyppli, w 2012 roku pozycję lidera sprzedaży całorocznej telefonów komórkowych Nokia straciła na rzecz Samsunga.

Fiński koncern został zdetronizowany po 14 latach nieprzerwanej dominacji. Udział w rynku sprzedaży Nokii ma spaść z 30 proc. do 24 proc, podczas gdy Samsunga wynosi 29 proc. Rok wcześniej południowokoreański producent miał o 5 proc. mniejszy udział w dystrybucji egzemplarzowej urządzeń.

W zestawieniu na podium znajdzie się też amerykański Apple, toczący ostrą batalię o prawa i patenty z liderem. Stawkę pięciu największych i najpopularniejszych zamykają chińskie ZTE i – wywodzący się z Korei – LG.

Cały rynek telefonów komórkowych urósł zdaniem IHS iSyppli o 1 proc.

W segmencie smartfonów liderem jest drugi rok z rzędu Samsung, który zwiększył udział w rynku o 8 punktów procentowych do 28 proc. i wyprzedza drugiego producenta – Apple – o 8 punktów proc.

Zdaniem firmy badawczej, zwycięska firma osiągnęła wynik dzięki jakościowemu i cenowemu zróżnicowaniu  produktów, które są skierowane do szerszego grona klientów niż produkty Apple’a z linii iPhone Premium.

Trzecia pozycja w segmencie smartfonów przypada Nokii, po bardzo dużym spadku udziału w rynku (o 11 punktów proc.) do 5 proc. w  światowej sprzedaży smartfonów. Po piętach depczą jej HTC i RIM.

HTC, podobnie jak Samsung, produkuje urządzenia oparte na systemie Android, jednak w przeciwieństwie do konkurenta, nie zyskał sobie uznania wśród użytkowników. Jego udział w rynku zmniejszył się o 4 proc. i wynosi w 2012 roku 5 proc.

Zajmujący czwartą pozycję w zestawieniu (ex aequo z tajwańskim HTC) RIM, zdaniem badaczy, stracił w opinii klientów przede wszystkim brakiem elastyczności i nowatorskości jeśli chodzi o systemy operacyjne, na których pracują jego urządzenia. Udział w sprzedaży kanadyjskiego producenta spadł z 11 do 5 proc.

IHS iSyppli przedstawił także prognozy dotyczące rynku smartfonów, który zdaniem badaczy urośnie w tym, kończącym się roku, o 35,5 proc., biorąc pod uwagę sprzedaż tego typu urządzeń. Szacunkowe dane mówią o 12-proc. wzroście penetracji smartfonów w ujęciu globalnym w tym roku (z 37 do 49 proc.). W przyszłym roku, zdaniem analityków, odsetek posiadających smartfon użytkowników ma urosnąć do 56 proc.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu