Orange i T-Mobile pozytywnie o projekcie przetargu 1800 MHz

Branża telekomunikacyjna ma miesiąc na konsultacje projektu najważniejszego tegorocznego przetargu: na częstotliwości komórkowe z zakresu 1800 MHz, który w czwartek przedstawił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najbardziej na to pasmo liczył do tej pory Play. My znamy wstępną opinię grupy Telekomunikacji Polskiej (Orange).

Publikacja: 01.06.2012 15:31

– Nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP (Orange).

A w szczegółach?

– Poddany wczoraj konsultacjom plan przetargu znacząco różni się od proponowanego w styczniu (za czasów b. prezes UKE, Anny Streżyńskiej – red.) i jest dużo bardziej korzystny dla rozwoju rynku m.in. poprzez to, że nie preferuje wyłącznie jednego gracza – mówi Jabczyński.

Podkreśla, że według reprezentowanej przez niego grupy, projekt UKE kładzie dużo większy nacisk na cenę zaproponowaną w ofercie, poświęca więcej uwagi kwestiom wiarygodności finansowej oferentów oraz deklarowanych inwestycjom.  – Ważne jest również spoglądanie na rozwój rynku nie tylko poprzez pryzmat pojedynczych oferentów, ale grup kapitałowych, do których należą – mówi Jabczyński.

Jego słowa wskazują przy tym, że grupa TP (Orange), pilnuje, aby operatorzy kontrolowani przez Zygmunta Solorza-Żaka nie zwiększyli zbytnio swojego udziału w rynku częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

– Niewątpliwym plusem (ze strony UKE – red.) jest zwrócenie uwagi na posiadane zasoby pasma 1800 MHz i odpowiednie odzwierciedlenie tego faktu we wzorze do kalkulacji punktacji. Będziemy jednak ponownie zwracali UKE uwagę, że naszym zdaniem całkowita ilość pasma z tego zakresu, która po przetargu mogłaby stać się własnością jednej grupy kapitałowej, nie powinna przekraczać 40 proc. całości pasma 1800 MHz – mówi rzecznik.

Z dostępnych zestawień wynika, że grupa Solorza-Żaka, w skład której wchodzą CenterNet, Mobyland, Aero 2 i Polkomtel jest tego bliska.

Grupę TP (Orange) cieszy, że UKE docenia w projekcie operatorów już działających na rynku i posiadających częstotliwości z zakresu 900 MHz, ale ma uwagę.

–  PTK posiada znacznie mniej pasm niż Polkomtel czy PTC i fakt ten powinien mieć odzwierciedlenie w proponowanym wzorze – mówi rzecznik grupy TP.

Grupa najwyraźniej wolałaby też, aby UKE złagodził proponowane kryterium dot. inwestycji na obszarach mniej zaludnionych. Zgodnie z projektem regulatora podmiot, który wygra paczkę częstotliwości 1800 MHz powinien przeznaczyć 50 proc. inwestycji w budowę nowych i modernizację starych stacji bazowych właśnie na takie miejsca.

–  Parametry techniczne pasma 1800 MHz predysponują go przede wszystkim do obszarów gęściej zaludnionych. Rozwój LTE na terenach wiejskich i podmiejskich bazować będzie przede wszystkim na paśmie 800 MHz na którego przetargu spodziewamy się w przyszłym roku – przekazuje Jabczyński uwagi grupy TP.

– Obecnie szczegółowo weryfikujemy zapisy, których część musi być dokładnie sprawdzona np. zapisy dotyczące gwarancji bankowych. Szczegółowy komentarz będziemy w stanie przekazać po zakończeniu analizy, ale nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – podsumowuje.

PTC nie wypowiedziała się na razie o projekcie szczegółowo, ale co do zasady zgadza się z grupą TP.

– Warunki przetargu są zrównoważone, dają szanse wszystkim operatorom istniejącym na rynku. Należy też wskazać, że konstrukcja przetargu stawia na solidność podmiotów, zarówno pod względem finansowym jak i wiarygodności (zabezpieczenia) składanej oferty. Środowisko będzie zapewne z wielkim zainteresowaniem śledziło zachowanie UOKiK przy opiniowaniu konkurencyjności w świetle decyzji koncentracyjnych z ubiegłego roku – mówi Cezary Albrecht, odpowiedzialny w PTC za kwestie regulacyjne.

P4, Operator sieci Play i Polkomtel (Plus) nie podzieliły się na razie z nami swoimi przemyśleniami. P4 będzie miał gotowe stanowisko 29 czerwca.

– Po zapoznaniu się i przeanalizowaniu dokumentacji, przedstawimy UKE swoje stanowisko – mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska, rzeczniczka Polkomtela.

– Nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP (Orange).

A w szczegółach?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek