Orange i T-Mobile pozytywnie o projekcie przetargu 1800 MHz

Branża telekomunikacyjna ma miesiąc na konsultacje projektu najważniejszego tegorocznego przetargu: na częstotliwości komórkowe z zakresu 1800 MHz, który w czwartek przedstawił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najbardziej na to pasmo liczył do tej pory Play. My znamy wstępną opinię grupy Telekomunikacji Polskiej (Orange).

Publikacja: 01.06.2012 15:31

– Nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP (Orange).

A w szczegółach?

– Poddany wczoraj konsultacjom plan przetargu znacząco różni się od proponowanego w styczniu (za czasów b. prezes UKE, Anny Streżyńskiej – red.) i jest dużo bardziej korzystny dla rozwoju rynku m.in. poprzez to, że nie preferuje wyłącznie jednego gracza – mówi Jabczyński.

Podkreśla, że według reprezentowanej przez niego grupy, projekt UKE kładzie dużo większy nacisk na cenę zaproponowaną w ofercie, poświęca więcej uwagi kwestiom wiarygodności finansowej oferentów oraz deklarowanych inwestycjom.  – Ważne jest również spoglądanie na rozwój rynku nie tylko poprzez pryzmat pojedynczych oferentów, ale grup kapitałowych, do których należą – mówi Jabczyński.

Jego słowa wskazują przy tym, że grupa TP (Orange), pilnuje, aby operatorzy kontrolowani przez Zygmunta Solorza-Żaka nie zwiększyli zbytnio swojego udziału w rynku częstotliwości z zakresu 1800 MHz.

– Niewątpliwym plusem (ze strony UKE – red.) jest zwrócenie uwagi na posiadane zasoby pasma 1800 MHz i odpowiednie odzwierciedlenie tego faktu we wzorze do kalkulacji punktacji. Będziemy jednak ponownie zwracali UKE uwagę, że naszym zdaniem całkowita ilość pasma z tego zakresu, która po przetargu mogłaby stać się własnością jednej grupy kapitałowej, nie powinna przekraczać 40 proc. całości pasma 1800 MHz – mówi rzecznik.

Z dostępnych zestawień wynika, że grupa Solorza-Żaka, w skład której wchodzą CenterNet, Mobyland, Aero 2 i Polkomtel jest tego bliska.

Grupę TP (Orange) cieszy, że UKE docenia w projekcie operatorów już działających na rynku i posiadających częstotliwości z zakresu 900 MHz, ale ma uwagę.

–  PTK posiada znacznie mniej pasm niż Polkomtel czy PTC i fakt ten powinien mieć odzwierciedlenie w proponowanym wzorze – mówi rzecznik grupy TP.

Grupa najwyraźniej wolałaby też, aby UKE złagodził proponowane kryterium dot. inwestycji na obszarach mniej zaludnionych. Zgodnie z projektem regulatora podmiot, który wygra paczkę częstotliwości 1800 MHz powinien przeznaczyć 50 proc. inwestycji w budowę nowych i modernizację starych stacji bazowych właśnie na takie miejsca.

–  Parametry techniczne pasma 1800 MHz predysponują go przede wszystkim do obszarów gęściej zaludnionych. Rozwój LTE na terenach wiejskich i podmiejskich bazować będzie przede wszystkim na paśmie 800 MHz na którego przetargu spodziewamy się w przyszłym roku – przekazuje Jabczyński uwagi grupy TP.

– Obecnie szczegółowo weryfikujemy zapisy, których część musi być dokładnie sprawdzona np. zapisy dotyczące gwarancji bankowych. Szczegółowy komentarz będziemy w stanie przekazać po zakończeniu analizy, ale nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – podsumowuje.

PTC nie wypowiedziała się na razie o projekcie szczegółowo, ale co do zasady zgadza się z grupą TP.

– Warunki przetargu są zrównoważone, dają szanse wszystkim operatorom istniejącym na rynku. Należy też wskazać, że konstrukcja przetargu stawia na solidność podmiotów, zarówno pod względem finansowym jak i wiarygodności (zabezpieczenia) składanej oferty. Środowisko będzie zapewne z wielkim zainteresowaniem śledziło zachowanie UOKiK przy opiniowaniu konkurencyjności w świetle decyzji koncentracyjnych z ubiegłego roku – mówi Cezary Albrecht, odpowiedzialny w PTC za kwestie regulacyjne.

P4, Operator sieci Play i Polkomtel (Plus) nie podzieliły się na razie z nami swoimi przemyśleniami. P4 będzie miał gotowe stanowisko 29 czerwca.

– Po zapoznaniu się i przeanalizowaniu dokumentacji, przedstawimy UKE swoje stanowisko – mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska, rzeczniczka Polkomtela.

– Nasze pierwsze wrażenie jest pozytywne – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP (Orange).

A w szczegółach?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?