Inea, operator kablowy z Wielkopolski ma obecnie 1300 abonentów korzystających z jej usług przez technologię Wimax. – Liczba klientów dołączanych przez nas przez sieć WiMAX wzrasta z miesiąca na miesiąc o kilkaset osób – mówi Kinga Podraza z Inei.

Operator zapowiada budowę czterdziestu nowych stacji bazowych WiMAX w Wielkopolsce w ciągu najbliższego 1,5 roku.

Obecnie w zasięgu sieci Inea WiMAX jest już blisko 50 proc. mieszkańców Wielkopolski i obejmuje ona 34 stacje bazowe. Ta liczba ma się zwiększyć do 74 do końca 2013 roku. Najwięcej stacji bazowych, łącznie 15, jest zlokalizowanych w trzech powiatach – konińskim, tureckim i kolskim. Ostatnio operator uruchomił także kolejne stacje w innych regionach Wielkopolski, m.in. w Tarnowie Podgórnym, Kostrzynie, Komornikach, Książu Wielkopolskim i Kórniku. Każda stacja bazowa WiMAX jest zasilana przez światłowód lub radiolinię, wykorzystującą pasmo licencjonowane

Inea wystartowała z budową sieci w technologii bezprzewodowej w kwietniu 2010 roku, przy wsparciu środków finansowych pochodzących z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.