Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 6 sierpnia

Publikacja: 06.08.2018 07:30

TVP1 może stracić pieniądze z reklam
Zjazd wyników oglądalności TVP1 po ostatnim gwizdku piłkarskich mistrzostw świata odbywa się w tempie narciarskiego slalomu giganta. S. A8

Rewolucja informatyczna w sądach znalazła się na zakręcie
Nie powstanie centralny portal informacyjny, który miał ułatwić dostęp do pism sądowych spraw toczących się w każdym polskim sądzie. Obecnie obsługę informatyczną stron i ich pełnomocników zapewniają sądy apelacyjne. Każdy z nich prowadzi własny portal informacyjny i aby uzyskać do niego dostęp należy w każdym z nich się zarejestrować. (…) Ta uciążliwość miała zniknąć (…).
S. B7

Parkiet

MC: nie ma rozmów o Sferii
Mnożą się scenariusze dla bloku częstotliwości z zakresu 800 MHz grupy Zygmunta Solorza. Odnowienie rezerwacji częstotliwości z zakresu 800 MHz dla Sferii (Grupa Cyfrowy Polsat) będzie należeć w tym roku do najciekawszych tematów na komórkowym rynku. Już dziś budzi liczne komentarze.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801667_MC:_nie_ma_rozmow_o_Sferii.html (dostęp płatny)

CD Projekt w krainie gigantów
Tegoroczny imponujący rajd notowań producenta „Wiedźmina”, pracującego teraz nad „Cyberpunkiem 2077″, pozwolił mu awansować do światowej czołówki. Co go czeka dalej?  Trudno znaleźć w naszej gospodarce teraz branżę, która budziłaby więcej emocji niż gry. W Polsce działa już ponad 300 studiów deweloperskich, a prym wśród nich wiodą CD Projekt i Techland. Ten ostatni nie zdecydował się jeszcze na debiut na GPW, natomiast CD Projekt w ostatnich kilkunastu miesiącach jest prawdziwą gwiazdą na parkiecie. Nikt nie kwestionuje faktu, że studio produkuje świetne gry (seria o Wiedźminie sprzedała się już w ponad 33 mln egzemplarzy), natomiast rodzi się pytanie, czy to uzasadnia kapitalizację sięgającą już niemal 20 mld zł? Odpowiedź nie jest łatwa. CD Projekt na GPW nie ma sobie równych, dlatego zdecydowaliśmy się przyjrzeć jego globalnej konkurencji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801674_CD_Projekt_w_krainie_gigantow.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Pieniądze na wirtualne meblowanie
Fundusz Alfabeat zainwestował 700 tys. EUR (3 mln zł) w start-up Intiaro, który opracował opartą na technologii AR aplikację do urządzania wnętrz. Alfabeat to fundusz, który powstał w 2016 r. w Gdańsku i specjalizuje się w inwestycjach w projekty technologiczne o globalnym potencjale rozwojowym. Wspiera je dzięki pieniądzom z prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu BRIdge Alfa. 
https://www.pb.pl/pieniadze-na-wirtualne-meblowanie-936688 (dostęp płatny)

Merlin próbuje się odrodzić
Właściciel internetowych księgarni przejmuje Profit M. Będzie trzeci na rynku, ale wciąż ma sporo do nadrobienia Blisko miesiąc temu Merlin, właściciel sklepów internetowych merlin.pl, cdp.pl i topmall.ua, ogłosił współpracę ze spółką Krypto Jam przy budowie programu lojalnościowego dla e-commerce, którego fundamentem będzie kryptowaluta. Kurs Merlina się zazielenił, choć w sieci nie brakowało komentarzy, że spółka próbuje poprawić kondycję finansową, wykorzystując nośne hasło „blockchain” jako wabik na inwestorów. Teraz spółka ma newsa większego kalibru — za 17,4 mln zł przejmuje od Marcina Chudego 100 proc. udziałów w spółce Profit M. 
https://www.pb.pl/merlin-probuje-sie-odrodzic-936684 (dostęp płatny)

Producenci ERP mieli obfite żniwa
Split payment, RODO, zagranica i koniunktura sprawiły, że kwartał na rynku systemów wspomagających zarządzanie był bardzo udany. Dwóch największych polskich producentów oprogramowania ERP miało bardzo dużo pracy w drugim kwartale. W rezultacie mogą się pochwalić dwucyfrowym wzrostem — znacznie większym od prognoz dla całego rynku IT. Jako pierwsze wynikami pochwaliło się Asseco Business Solutions (ABS). Miłą niespodziankę rynek nagrodził, rozświetlając kurs producenta oprogramowania na zielono.
https://www.pb.pl/producenci-erp-mieli-obfite-zniwa-936683 (dostęp płatny)

Internet dogania telewizję
O tyle wydatki na reklamę internetową w Polsce w pierwszym kwartale tego roku były wyższe niż rok wcześniej. Przekroczyły 1 mld zł, a wzrost r/r wyniósł 16,5 proc. Takie są wyniki najnowszej edycji badania „IAB AdEx”, przeprowadzonego przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz PwC.
https://www.pb.pl/internet-dogania-telewizje-936682 (dostęp płatny)

Jak chronić się przed cyberatakami Odpowiednia polisa powoli odzyskać dane utracone w wyniku ataku hakerskiego i odtworzyć system zabezpieczeń. Ale ma też ograniczenia. W minionym roku doszło do 6 mln cyberataków. To prawie 700 incydentów na minutę — wynika z danych F-Secure. Tymczasem wiele przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, żyje w przekonaniu, że ryzyko ataku hakerskiego ich nie dotyczy. — Owszem, duże przedsiębiorstwa są bardziej narażone, ale również sektor MŚP znajduje się na celowniku przestępców. Szczególnie jeśli chodzi o działania mające na celu wymuszenie okupu. 
https://www.pb.pl/jak-chronic-sie-przed-cyberatakami-936672 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.pl

Straż zbroi się w drony
Warszawska straż miejska chce kupić bezzałogowe autonomiczne statki powietrzne. Chodzi o drony do wykrywania palonych śmieci i nieczystości z szamba wylewanych do rowów.
S. 2 Dodatek Gazeta Stołeczna

Tajna lista rządowych adresów internetowych gov.pl
Z domeny gov.pl mogą korzystać tylko publiczne instytucje i urzędy. NASK nie chce zdradzić listy takich internetowych adresów państwowych. Powód: mogliby z niej skorzystać cyberprzestępcy. W strefie domenowej gov.pl, dostępnej wyłącznie dla publicznych instytucji, jest obecnie zarejestrowanych blisko 1,5 tys. adresów. NASK nie ujawnia szczegółowej listy adresów. Jednak sąd orzekł, że to informacja publiczna i nakazał ujawnienie tego wykazu.
http://wyborcza.pl/7,156282,23750391,tajna-lista-rzadowych-adresow-internetowych.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu