W lutym TK przyjrzy się uprawnieniom służb
Niemal równo dwa lata po złożeniu wniosku przez rzecznika praw obywatelskich, a więc 21 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy przyznanie służbom uprawnień do inwigilowania obywateli da się pogodzić z ustawą zasadniczą. Brak czasowych granic lub nieproporcjonalnie długi okres prowadzenia kontroli operacyjnej, okrojenie tajemnicy zawodowej, nieograniczone pobieranie przez służby danych internetowych, telekomunikacyjnych, pocztowych – to tylko niektóre zarzuty, jakie obowiązującej od 6 lutego 2016 r. nowelizacji ustawy o policji stawia RPO.
S. B5
Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych
Wymiana korespondencji z sądem za pomocą e-maili, dostęp online do akt sądowych czy możliwość drukowania wyroków z systemu teleinformatycznego sądu – takie ułatwienia dla stron wprowadzić ma skierowany niedawno do konsultacji projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
S. B5
Gminy zapłacą za źle opodatkowane nieruchomości
Gminy nie uciekną od dotkliwych finansowo skutków ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia (z wniosku T-Mobile Polska – red.) – ostrzegają eksperci. Podważa on praktykę wielu samorządów, które często klasyfikowały nieruchomości największych firm telekomunikacyjnych i przesyłowych jako budowle, a nie budynki. Zmiana ta ma natomiast kolosalne znaczenie na gruncie podatku od nieruchomości, którego gminy są inkasentem. W tym pierwszy przypadku daninę płaci się bowiem od wartości obiektu, a nie od zajmowanej przez niego powierzchni. A w przypadku najbardziej skomplikowanych technicznie (w związku z czym drogich) i jednocześnie niewielkich instalacji oznaczało to ogromne różnice w wysokości podatku. (…) Przepisy przewidują, że jeśli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od publikacji wyroku TK, to przysługuje mu oprocentowanie za cały okres od powstania nadpłaty – tłumaczy Wojciech Pławiak, ekspert BCC. Jakiego rzędu mogą to być kwoty? To trudno ocenić – uważa dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. finansów samorządów.
S. B6
Dziejowe posłannictwo telewizji
Produkcja seriali historycznych jest dla Telewizji Polskiej szansą realizowania misji i pokazania widzom tego, czego nie znajdą w stajach komercyjnych. 1 stycznia 2018 r. Program 1 Telewizji Polskiej zacznie emisję codziennego serialu pod tytułem „Korona królow”. Ma to być początek produkcji traktujących o historii Polski. To bodaj jedyny gatunek telewizyjny, w którym nadawca publiczny ma znaczną przewagę nad komercyjnymi konkurentami.
S. A15
Gazeta Wyborcza
Toruń stał za karą dla TVN24?