Przegląd prasy rpkom.pl – środa 27 grudnia

Publikacja: 27.12.2017 07:30

W lutym TK przyjrzy się uprawnieniom służb
Niemal równo dwa lata po złożeniu wniosku przez rzecznika praw obywatelskich, a więc 21 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy przyznanie służbom uprawnień do inwigilowania obywateli da się pogodzić z ustawą zasadniczą.  Brak czasowych granic lub nieproporcjonalnie długi okres  prowadzenia kontroli operacyjnej, okrojenie tajemnicy zawodowej, nieograniczone pobieranie przez służby danych internetowych, telekomunikacyjnych, pocztowych – to tylko niektóre zarzuty, jakie obowiązującej od 6 lutego 2016 r. nowelizacji ustawy o policji stawia RPO.
S. B5

Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych
Wymiana korespondencji z sądem za pomocą e-maili, dostęp online do akt sądowych czy możliwość drukowania wyroków z systemu teleinformatycznego sądu – takie ułatwienia dla stron wprowadzić ma skierowany niedawno do konsultacji projekt nowelizacji prawa o postępowaniu  przed sądami administracyjnymi.
S. B5

Gminy zapłacą za źle opodatkowane nieruchomości
Gminy nie uciekną od dotkliwych finansowo skutków ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia (z wniosku T-Mobile Polska – red.) – ostrzegają eksperci. Podważa on praktykę wielu samorządów, które często klasyfikowały nieruchomości największych firm telekomunikacyjnych i przesyłowych jako budowle, a nie budynki. Zmiana ta ma natomiast kolosalne znaczenie na gruncie podatku od nieruchomości, którego gminy są inkasentem. W tym pierwszy przypadku daninę płaci się bowiem od wartości obiektu, a nie od zajmowanej przez niego powierzchni. A w przypadku najbardziej skomplikowanych technicznie (w związku z czym drogich) i jednocześnie niewielkich instalacji oznaczało to ogromne różnice w wysokości podatku. (…) Przepisy przewidują, że jeśli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od publikacji wyroku TK, to przysługuje mu oprocentowanie za cały okres od powstania nadpłaty – tłumaczy Wojciech Pławiak, ekspert BCC. Jakiego rzędu mogą to być kwoty? To trudno ocenić – uważa dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. finansów samorządów.
S. B6

Dziejowe posłannictwo telewizji
Produkcja seriali historycznych jest dla Telewizji Polskiej szansą realizowania misji i pokazania widzom tego, czego nie znajdą w stajach komercyjnych. 1 stycznia 2018 r. Program 1 Telewizji Polskiej zacznie emisję codziennego serialu pod tytułem „Korona królow”. Ma to być początek produkcji traktujących o historii Polski. To bodaj jedyny gatunek telewizyjny, w którym nadawca publiczny ma znaczną przewagę nad komercyjnymi konkurentami.
S. A15

Gazeta Wyborcza

Toruń stał za karą dla TVN24?

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwlekał z ukaraniem TVN za relacje wydarzeń w Sejmie. Uległ naciskom środowiska związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem.  S. 7

Parkiet

Czas branżowych układów zbiorowych pracy?
W strukturach niemal każdego giełdowego operatora działają pracownicze związki zawodowe. W ostatnich latach straciły wigor. Teraz odradza się pomysł, aby ujednolicić prawa pracowników sektora.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795139_Czas_branzowych_ukladow_zbiorowych_pracy.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Uparci geodeci kontra Comarch
Urząd geodezji zaskarżył do sądu decyzję KIO. Nie chce podpisać kontraktu IT, bo oferta jest o 0,7 proc. wyższa od budżetu. Płaciłby… mniej niż obecnie.
https://www.pb.pl/uparci-geodeci-kontra-comarch-901706 (dostęp płatny)

Guru internetu przymierzają się do GPW
Netguru przejął zespół krakowskiej spółki Vorm. Poznańska firma chce konsolidować rynek, w czym mogą pomóc pieniądze z giełdy. Netguru to firma pomagającą wytwarzać innowacyjne produkty z obszaru IT: od projektu, przez oprogramowanie do produkcji. Wśród jej klientów są globalne korporacje, np. IKEA, Volkswagen czy Payback, ale i wiele start-upów. Poznańska spółka, która zatrudnia już blisko 300 osób, znalazła się w rankingu najszybciej rosnących firm w Europie według „Financial Times”.
https://www.pb.pl/guru-internetu-przymierzaja-sie-do-gpw-901708 (dostęp płatny)

Gwiazdy inwestują w produkty bez marki
Amerykański start-up, który oferuje niemarkowe produkty z wyższej półki, jako inwestorów przyciągnął plejadę znanych postaci. Paczka kawy — trzy dolary. Torebka wypełniona ciasteczkami — trzy dolary. Tubka z szamponem — trzy dolary. W sklepie są produkty z różnych działów: od artykułów spożywczych poprzez środki do pielęgnacji, na wyposażeniu biura skończywszy. Każdy produkt kosztuje trzy dolary. Błąd systemu? Nie w tym przypadku. Spółka Brandless ogłosiła, że pozyskała 35 mln USD w ramach emisji akcji serii B. Pieniądze wyłożyły gwiazdy sportu, znani menedżerowie i przedsiębiorcy. 
https://www.pb.pl/gwiazdy-inwestuja-w-produkty-bez-marki-901689 (dostęp płatny)

Gazele biznesu – zwycięzcy w regionie Świętokrzyskim
Bimerg, Biologistic Bartosz Kumański, Playada to trzy najszybsze gazele w woj. świętokrzyskim.  (…)  Spółka powstała w 2007 r., gdy ogłoszono rozpoczęcie działalności przez czwartego operatora telefonii komórkowej w Polsce. Udziałowcami Playady są Zbigniew Kała, Agata Majecka i Katarzyna Miklaszewska. Od początku firma specjalizuje się w zakładaniu punktów sprzedaży Play i zarządzaniu nimi — głównie franczyzowymi. Jest jednym z trzech największych tego typu partnerów współpracujących z Playem, obsługując 80 salonów, które zatrudniają 226 pracowników w całym kraju. Zatrudnia też 40 doradców działających w imieniu tego operatora. — W 2010 r. rozszerzyliśmy działalność o branżę motoryzacyjną, uruchamiając salon motocykli w Radomiu, a potem podpisując umowę z BMW i uruchamiając w styczniu 2015 r. autoryzowany salon serwisu tej marki. Prawie połowę naszych pracowników zatrudniamy w salonie sprzedaży i serwisie aut w Kielcach i motocykli w Radomiu — mówi Mirosław Ostrowski, prezes Playady.
https://www.pb.pl/gazele-biznesu-zwyciezcy-w-regionie-swietokrzyskim-901441

Rzeczpospolita

Podwójny etat agentki Agnieszki B.
Czynna funkcjonariuszka ABW jest w grupie podejrzanych o wyprowadzanie danych z rejestru PESEL. W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czworo podejrzanych pod zarzutem udostępniania chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL osobom nieuprawnionym. Konkretnie – firmie windykacyjnej. Wśród zatrzymanych był Rafał W., komornik sądowy, i byli już pracownicy jego kancelarii, w tym Agnieszka B. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Agnieszka B. to od dziesięciu lat… funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Co więc robiła w kancelarii Rafała W.? Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że agentka dorabiała w kancelarii komornika i miała na to zgodę…
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362537-Podwojny-etat-agentki-Agnieszki-B.html (dostęp płatny)

Czas miksu technologii mobilnych i światłowodów
Światłowody, LTE, a może konwergencja tych technologii. Fuzje i przejęcia oraz inwestycje pod kątem 5G – taki będzie 2018 rok w branży. Niewielkiego wzrostu wartości rynku usług telekomunikacyjnych i płatnej telewizji spodziewają się o 2018 roku eksperci i szefowie firm z tej branży. – Uwzględniając całość usług, razem z płatną telewizją, w przyszłym roku – podobnie jak i w roku 2017 – rynek będzie rósł o 1–2 proc. – mówi Paweł Olszynka, analityk w firmie PMR. To wg prognoz PMR da kwotę 43,6 mld zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362574-Czas-miksu-technologii-mobilnych-i-swiatlowodow.html (dostęp płatny)

Fakturę za komputery dla szkoły wystawia się na gminę
Po centralizacji rozliczeń w samorządach placówki oświatowe nie są odrębnymi podatnikami. Dostawcy sprzętu dla nich mają jednak prawo do zastosowania zerowej stawki VAT, mimo że nabywcą jest gmina.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362456-Fakture-za-komputery-dla-szkoly-wystawia-sie-na-gmine.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić