Przegląd prasy rpkom.pl – środa 27 grudnia

Publikacja: 27.12.2017 07:30

W lutym TK przyjrzy się uprawnieniom służb
Niemal równo dwa lata po złożeniu wniosku przez rzecznika praw obywatelskich, a więc 21 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy przyznanie służbom uprawnień do inwigilowania obywateli da się pogodzić z ustawą zasadniczą.  Brak czasowych granic lub nieproporcjonalnie długi okres  prowadzenia kontroli operacyjnej, okrojenie tajemnicy zawodowej, nieograniczone pobieranie przez służby danych internetowych, telekomunikacyjnych, pocztowych – to tylko niektóre zarzuty, jakie obowiązującej od 6 lutego 2016 r. nowelizacji ustawy o policji stawia RPO.
S. B5

Informatyzacja wkracza do sądów administracyjnych
Wymiana korespondencji z sądem za pomocą e-maili, dostęp online do akt sądowych czy możliwość drukowania wyroków z systemu teleinformatycznego sądu – takie ułatwienia dla stron wprowadzić ma skierowany niedawno do konsultacji projekt nowelizacji prawa o postępowaniu  przed sądami administracyjnymi.
S. B5

Gminy zapłacą za źle opodatkowane nieruchomości
Gminy nie uciekną od dotkliwych finansowo skutków ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia (z wniosku T-Mobile Polska – red.) – ostrzegają eksperci. Podważa on praktykę wielu samorządów, które często klasyfikowały nieruchomości największych firm telekomunikacyjnych i przesyłowych jako budowle, a nie budynki. Zmiana ta ma natomiast kolosalne znaczenie na gruncie podatku od nieruchomości, którego gminy są inkasentem. W tym pierwszy przypadku daninę płaci się bowiem od wartości obiektu, a nie od zajmowanej przez niego powierzchni. A w przypadku najbardziej skomplikowanych technicznie (w związku z czym drogich) i jednocześnie niewielkich instalacji oznaczało to ogromne różnice w wysokości podatku. (…) Przepisy przewidują, że jeśli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od publikacji wyroku TK, to przysługuje mu oprocentowanie za cały okres od powstania nadpłaty – tłumaczy Wojciech Pławiak, ekspert BCC. Jakiego rzędu mogą to być kwoty? To trudno ocenić – uważa dr Aleksander Nelicki, ekspert ds. finansów samorządów.
S. B6

Dziejowe posłannictwo telewizji
Produkcja seriali historycznych jest dla Telewizji Polskiej szansą realizowania misji i pokazania widzom tego, czego nie znajdą w stajach komercyjnych. 1 stycznia 2018 r. Program 1 Telewizji Polskiej zacznie emisję codziennego serialu pod tytułem „Korona królow”. Ma to być początek produkcji traktujących o historii Polski. To bodaj jedyny gatunek telewizyjny, w którym nadawca publiczny ma znaczną przewagę nad komercyjnymi konkurentami.
S. A15

Gazeta Wyborcza

Toruń stał za karą dla TVN24?

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwlekał z ukaraniem TVN za relacje wydarzeń w Sejmie. Uległ naciskom środowiska związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem.  S. 7

Parkiet

Czas branżowych układów zbiorowych pracy?
W strukturach niemal każdego giełdowego operatora działają pracownicze związki zawodowe. W ostatnich latach straciły wigor. Teraz odradza się pomysł, aby ujednolicić prawa pracowników sektora.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795139_Czas_branzowych_ukladow_zbiorowych_pracy.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Uparci geodeci kontra Comarch
Urząd geodezji zaskarżył do sądu decyzję KIO. Nie chce podpisać kontraktu IT, bo oferta jest o 0,7 proc. wyższa od budżetu. Płaciłby… mniej niż obecnie.
https://www.pb.pl/uparci-geodeci-kontra-comarch-901706 (dostęp płatny)

Guru internetu przymierzają się do GPW
Netguru przejął zespół krakowskiej spółki Vorm. Poznańska firma chce konsolidować rynek, w czym mogą pomóc pieniądze z giełdy. Netguru to firma pomagającą wytwarzać innowacyjne produkty z obszaru IT: od projektu, przez oprogramowanie do produkcji. Wśród jej klientów są globalne korporacje, np. IKEA, Volkswagen czy Payback, ale i wiele start-upów. Poznańska spółka, która zatrudnia już blisko 300 osób, znalazła się w rankingu najszybciej rosnących firm w Europie według „Financial Times”.
https://www.pb.pl/guru-internetu-przymierzaja-sie-do-gpw-901708 (dostęp płatny)

Gwiazdy inwestują w produkty bez marki
Amerykański start-up, który oferuje niemarkowe produkty z wyższej półki, jako inwestorów przyciągnął plejadę znanych postaci. Paczka kawy — trzy dolary. Torebka wypełniona ciasteczkami — trzy dolary. Tubka z szamponem — trzy dolary. W sklepie są produkty z różnych działów: od artykułów spożywczych poprzez środki do pielęgnacji, na wyposażeniu biura skończywszy. Każdy produkt kosztuje trzy dolary. Błąd systemu? Nie w tym przypadku. Spółka Brandless ogłosiła, że pozyskała 35 mln USD w ramach emisji akcji serii B. Pieniądze wyłożyły gwiazdy sportu, znani menedżerowie i przedsiębiorcy. 
https://www.pb.pl/gwiazdy-inwestuja-w-produkty-bez-marki-901689 (dostęp płatny)

Gazele biznesu – zwycięzcy w regionie Świętokrzyskim
Bimerg, Biologistic Bartosz Kumański, Playada to trzy najszybsze gazele w woj. świętokrzyskim.  (…)  Spółka powstała w 2007 r., gdy ogłoszono rozpoczęcie działalności przez czwartego operatora telefonii komórkowej w Polsce. Udziałowcami Playady są Zbigniew Kała, Agata Majecka i Katarzyna Miklaszewska. Od początku firma specjalizuje się w zakładaniu punktów sprzedaży Play i zarządzaniu nimi — głównie franczyzowymi. Jest jednym z trzech największych tego typu partnerów współpracujących z Playem, obsługując 80 salonów, które zatrudniają 226 pracowników w całym kraju. Zatrudnia też 40 doradców działających w imieniu tego operatora. — W 2010 r. rozszerzyliśmy działalność o branżę motoryzacyjną, uruchamiając salon motocykli w Radomiu, a potem podpisując umowę z BMW i uruchamiając w styczniu 2015 r. autoryzowany salon serwisu tej marki. Prawie połowę naszych pracowników zatrudniamy w salonie sprzedaży i serwisie aut w Kielcach i motocykli w Radomiu — mówi Mirosław Ostrowski, prezes Playady.
https://www.pb.pl/gazele-biznesu-zwyciezcy-w-regionie-swietokrzyskim-901441

Rzeczpospolita

Podwójny etat agentki Agnieszki B.
Czynna funkcjonariuszka ABW jest w grupie podejrzanych o wyprowadzanie danych z rejestru PESEL. W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czworo podejrzanych pod zarzutem udostępniania chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL osobom nieuprawnionym. Konkretnie – firmie windykacyjnej. Wśród zatrzymanych był Rafał W., komornik sądowy, i byli już pracownicy jego kancelarii, w tym Agnieszka B. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Agnieszka B. to od dziesięciu lat… funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Co więc robiła w kancelarii Rafała W.? Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że agentka dorabiała w kancelarii komornika i miała na to zgodę…
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362537-Podwojny-etat-agentki-Agnieszki-B.html (dostęp płatny)

Czas miksu technologii mobilnych i światłowodów
Światłowody, LTE, a może konwergencja tych technologii. Fuzje i przejęcia oraz inwestycje pod kątem 5G – taki będzie 2018 rok w branży. Niewielkiego wzrostu wartości rynku usług telekomunikacyjnych i płatnej telewizji spodziewają się o 2018 roku eksperci i szefowie firm z tej branży. – Uwzględniając całość usług, razem z płatną telewizją, w przyszłym roku – podobnie jak i w roku 2017 – rynek będzie rósł o 1–2 proc. – mówi Paweł Olszynka, analityk w firmie PMR. To wg prognoz PMR da kwotę 43,6 mld zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362574-Czas-miksu-technologii-mobilnych-i-swiatlowodow.html (dostęp płatny)

Fakturę za komputery dla szkoły wystawia się na gminę
Po centralizacji rozliczeń w samorządach placówki oświatowe nie są odrębnymi podatnikami. Dostawcy sprzętu dla nich mają jednak prawo do zastosowania zerowej stawki VAT, mimo że nabywcą jest gmina.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362456-Fakture-za-komputery-dla-szkoly-wystawia-sie-na-gmine.html (dostęp płatny)

W lutym TK przyjrzy się uprawnieniom służb
Niemal równo dwa lata po złożeniu wniosku przez rzecznika praw obywatelskich, a więc 21 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy przyznanie służbom uprawnień do inwigilowania obywateli da się pogodzić z ustawą zasadniczą.  Brak czasowych granic lub nieproporcjonalnie długi okres  prowadzenia kontroli operacyjnej, okrojenie tajemnicy zawodowej, nieograniczone pobieranie przez służby danych internetowych, telekomunikacyjnych, pocztowych – to tylko niektóre zarzuty, jakie obowiązującej od 6 lutego 2016 r. nowelizacji ustawy o policji stawia RPO.
S. B5

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?