Fundacja Dzieci Niczyje zainspirowana częścią wyników badania EU.NET.ADB kontrolującego negatywny wpływ korzystania z Internetu na osoby nastoletnie przeprowadziła analizę serwisów bukmacherskich działających on-line.
Badanie Eu.NET.ADB wykazało, że hazard online uprawia 7 proc. gimnazjalistów, a 2,5 proc. robi to nie rzadziej niż raz w tygodniu. Fundacja zaś stwierdziła, że większość z portali objętych badaniem działa bez zezwolenia Ministra Finansów i nie dba o bezpieczeństwo nieletnich, a także nie weryfikuje wieku i tożsamości gracza, które mogłyby potwierdzić informacje podawane przez użytkowników podczas rejestracji konta.
Jak podano, luka w zabezpieczeniach pozwala na swobodny dostęp do hazardu nawet najmłodszym internautom, a to stanowi dla nich poważne zagrożenie.
Do badania wybrano najbardziej popularne nielegalne serwisy hazardowe, które pomimo braku zezwolenia Ministra Finansów są dostępne w polskiej wersji językowej. Okazało się, że w przypadku większości z nich możliwe jest podanie całkowicie fikcyjnych danych, a administratorzy żadnej z wymienionych witryn nie weryfikują zarówno wieku gracza, jak i jakichkolwiek innych.
Z przedstawionego przez fundację zestawienia wynika, że na 11 serwisów zakładów wzajemnych dostępnych on-line tylko 3 posiadają zezwolenie Ministra Finansów na prowadzenie działalności w Polsce.