[b]Antonio Tajani[/b], unijny komisarz do spraw przemysłu i przedsiębiorczości, otrzyma dzisiaj w uroczystym akcie prototyp zunifikowanej ładowarki do telefonów komórkowych. Będzie to znany od kilku lat model ze złączem microUSB, które producenci telefonów komórkowych i tak już wprowadzają sukcesywnie do swoich zestawów. O przyjęciu standardu [b]GSM Association[/b] informowała na kongresie w Barcelonie dwa lata temu, w lutym 2009 r.

W czerwcu tego samego roku [b]Komisja Europejska[/b] podpisała list intencyjny z 14 producentami telefonów i podzespołów do nich – [b]Applem, Emblaze Mobile, Huaweiem, LG, Motorolą, NEC, Nokią, Qualcommem, RIM, Samsungiem, SonyEricsson[/b] i [b]TCT Mobile[/b]. Europejska norma dla ładowarek USB została opublikowana pod koniec ubiegłego roku. Porozumienie obejmuje te typy telefonów, których specyfikacja obejmuje transmisję danych z komputerów.

W tym roku ładowarki USB mają zdominować europejski rynek. Komisja przewiduje wsparcie dla produkcji adapterów, które umożliwią korzystania z interfejsu USB dla starszych typów złączy.

Według szacunków Komisji w Europie co roku sprzedawanych jest ok. 185 mln telefonów komórkowych. Każdy z zestawów wyposażony jest w ładowarkę, z których połowa jest użytkownikom zbędna, ponieważ już ładowarkę odpowiedniego typu mają. Waga tych zbędnych ładowarek szacowana jest na 50 tys. ton.