Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 14 grudnia

Publikacja: 14.12.2017 07:30

Play ubezpieczy torebkę i rower
Diagnoza po ugryzieniu kleszcza, assistance rowerowy czy „bezpieczna torebka”? Sieć komórkowa Play rozpoczyna sprzedaż polis. Ich koszt dolicza do rachunków. Klienci mają do wyboru wachlarz rozwiązań ubezpieczeniowych, ale czy ich zakup się opłaca?
S. 20

KRRiT uzasadnia kare dla TVN
„Popagowanie nielegalnych działań, jednostronne prezentowanie wydarzeń” – KRRiT wyjaśnia, że za to właśnie ukarała wydawcę TVN24 1,5-milionową grzywną.  
S. 4

Guliwer prosperuje dzięki liliputom
Niemal 70 proc. przychodów ze sprzedaży Amazon.com generują niezależni detaliści handlujący dosłownie wszystkim – od dzbanków do kawy po akcesoria dla zwierząt. (za „The Wall Street Journal”).
S. 9

Państwo cenzuruje internet

Kolejne organy państwa dostają prawo do blokowania treści w internecie. Pretekstem do ograniczania wolności słowa w sieci staje się ochrona przed oszustwami i troska o interesy fiskalne państwa. Niebawem powiększy się grono organów z prawem do blokowania stron w sieci. Prawo takie chce uzyskać KNF
S.11

http://wyborcza.pl/7,155287,22722872,panstwo-cenzuruje-internet-prawo-do-blokowania-stron-maja.html (dostęp ograniczony)

Dziennik Gazeta Prawna

Zgody klientów pozostaną ważne
W maju 2018 r. zacznie być stosowane unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Firmy prosząc klientów o zezwolenia na przetwarzanie danych osobowych, będą musiały informować o możliwości ich wycofania w dowolnym momencie. Kluczowe jest pytanie, co z dotychczas uzyskanymi. Gdyby okazały się nieważne, to Polacy zostaliby zalani setkami e-maili czy listów z prośbą o ponowne udzieleni zgód. Koszty dla biznesu byłyby gigantyczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że uda się tego uniknąć. Jak wynika z właśnie opublikowanych wytycznych tzw. Grupy Roboczej Art. 29 (Zespół złożony z GIODO państw członkowskich), dotychczasowe akcepty nie tracą automatycznie swej ważności.
S. A1, B5

Prawda o rekordowej karze dla TVN
Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu na prywatną telewizję sankcji w wysokości prawie 1,5 mln zł budzi wiele kontrowersji. Zostawiają na boku emocje, warto przyjrzeć się szczegółom. S. A7

Parkiet

Operatorom opłacają się submarki
Pół miliona klientów kontraktowych ma Nju Mobile, submarka Orange Polska, oferująca usługi prepaid i abonamentowe w kanale internetowym. To o około 150 tys. więcej niż we wrześniu 2016 r. i ważny moment dla projektu, który w przyszłym roku skończy pięć lat. W sumie jednak Nju Mobile ma obecnie około 800 tys. użytkowników, czyli mniej niż przed rokiem. Statystykom w segmencie prepaid zaszkodziła – jak i innym operatorom – tzw. ustawa antyterrorystyczna.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794845_Operatorom_oplacaja_sie_submarki.html (dostęp płatny)

Bitcoin ogłoszony największą bańką w historii
Kryptowaluta zostawiła w tyle holenderską manię tulipanową i bańkę Mórz Południowych.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794861_Bitcoin_ogloszony_najwieksza_banka_w_historii.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Asseco ponownie sypnie groszem
Informatyczna grupa może utrzymać dywidendę na poziomie z 2016 r., co oznacza, że do akcjonariuszy ponownie trafi 250 mln zł.
https://www.pb.pl/asseco-ponownie-sypnie-groszem-900845 (dostęp płatny)

Początek drogi insurtechów
Kiedy przed rokiem Impact fintech zebrał przy jednym stole bankowców i fintechy, nikt nie spodziewał się rewolucji, jaka dokonała się w ciągu 12 miesięcy. Oby tak samo stało się w ubezpieczeniach. Łatwo jednak nie będzie. Drugiego dnia Impact fintech’17 przy okrągłym stole usiedli przedstawiciele dużych firm ubezpieczeniowych, insurtechów, regulatora i organizacji branżowych, żeby zastanowić się nad możliwościami otwarcia rynku ubezpieczeniowego na innowacje.
https://www.pb.pl/poczatek-drogi-insurtechow-900862 (dostęp płatny)

Jeśli awaria, to może outsourcing?
Zamiast samemu naprawiać niesprawny system, lepiej zaufać profesjonalnym dostawcom usług IT. Co miesiąc przedsiębiorstwa zmagają się średnio z pięcioma krytycznymi awariami IT — wynika z badania firmy Splunk, w którym uczestniczyło tysiąc spółek z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Analitycy Atmana, specjalizującego się w data center (przetwarzanie danych), uważają, że problem dotyczy także polskiego rynku.
https://www.pb.pl/jesli-awaria-to-moze-outsourcing-900859 (dostęp płatny)

Fałszywe treści zagrożeniem dla biznesu
Wygenerowane przez boty informacje o firmie mogą skutecznie zszargać jej wizerunek. W walce z tzw. fake newsami pomoże sztuczna inteligencja.
https://www.pb.pl/falszywe-tresci-zagrozeniem-dla-biznesu-900858 (dostęp płatny)

Wielka piątka Sebastiana Kulczyka
Przeszli przez akcelerację w InCredibles i zdobyli rekomendację najbogatszego Polaka. Teraz swoje start-upy chcą rozwijać za granicą. Nazwisko Kulczyk na krajowym rynku działa jak magnes… tym bardziej, gdy pada w kręgu przedsiębiorców, którzy na ścieżkę biznesu dopiero wchodzą.
https://www.pb.pl/wielka-piatka-sebastiana-kulczyka-900863 (dostęp płatny)

Pekao z nową opcją finansowania dla start-upów
Bank dodał do oferty gwarancje na kredyty inwestycyjne oraz w rachunku bieżącym dla firm działających nie dłużej niż dwa lata.
https://www.pb.pl/pekao-z-nowa-opcja-finansowania-dla-start-upow-900866 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Amerykanie bronią TVN
Departament Stanu USA ostrzegł przed „podważaniem wolności mediów w demokratycznej Polsce”. O naszym kraju napisały też „Financial Times” i „Washington Post”, a przyspieszenie procedur dotyczących sankcji wobec Polski zapowiedział Guy Verhof- stadt, szef liberałów w PE.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361607-Amerykanie-bronia-TVN.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361602-Amerykanie-tupneli-noga-na-PiS.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361572-Ameryka-broni-TVN-przed-PiS.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361573-Nie-daruja-nam-tego.html (dostęp płatny)

Po wiedzę z PESEL sięgali na potęgę
Są pierwsi podejrzani w sprawie wycieku na wielką skalę danych z systemu PESEL. To wierzchołek góry lodowej – twierdzą śledczy. Informacje ze strategicznej państwowej bazy zawierającej dane milionów Polaków – ich nazwiska, daty urodzenia i miejsca zamieszkania – nielegalnie trafiały do firmy windykacyjnej. Przekazywała je bezprawnie kancelaria komornicza z Warszawy. Jej właściciel Rafał W. oraz troje jego pracowników (byłych i obecnych) właśnie usłyszeli zarzuty.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361579-Po-wiedze-z-PESEL-siegali-na-potege.html (dostęp płatny)

Megabańka bitcoina
Bitcoin jest najszybciej narastającą rynkową bańką w dziejach – wynika z analizy firmy Convoy Investments. Najpopularniejsza kryptowaluta drożeje szybciej niż aktywa, którymi spekulowano podczas holenderskiej manii tulipanowej z XVII w. czy bańki Mórz Południowych z XVIII w. Są nawet inwestorzy, którzy zaciągają pożyczki hipoteczne, by kupować bitcoiny.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361609-Megabanka-bitcoina.html (dostęp płatny)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361603-Chciwosc-wyceniana-w-bitcoinach.html (dostęp płatny)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361619-Bitcoin:-najwieksza-banka-w-dziejach.html (dostęp płatny)

Biznes i technologie wychodzą na pierwszy plan
Polska ma iść „od kapitalizmu konsumpcji na kredyt do kapitalizmu oszczędności i inwestycji”. W opinii przedsiębiorców zabrakło konkretów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361614-Biznes-i-technologie—–wychodza-na-pierwszy-plan.html (dostęp płatny)

Co dalej z komórkowymi spec-markami
Heyah, Nju.mobile, Plush – submarki dużych operatorów mobilnych nie znikną, bo pełnią ważną rolę, uważają eksperci. Pół miliona klientów kontraktowych ma Nju.mobile, submarka Orange Polska oferująca usługi prepaid i abonamentowe przez internet – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Dane te potwierdza Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. To o 150 tys. więcej niż we wrześniu 2016 r. i ważny moment dla projektu, który w przyszłym roku skończy pięć lat.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361620-Co-dalej-z-komorkowymi-spec-markami.html (dostęp płatny)

Crowdfunding stanie się napędem innowacji
W ciągu kilku miesięcy resort finansów 10-krotnie zwiększy limit pieniędzy, jakie firmy mogą pozyskiwać z internetowych zbiórek – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Z początkiem II kwartału 2018 r. mają wejść w życie przepisy, które zniosą dotychczasowy limit 100 tys. euro (ok. 420 tys. zł), jakie spółki akcyjne mogły otrzymać w ramach tzw. equity crowdfundingu, czyli sprzedaży udziałów np. internautom. Takie stosunkowo niewielkie emisje to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania inwestorów i jeden z napędów rynku startupów w Wielkiej Brytanii. W Polsce jednak on wciąż raczkuje. Ministerstwo Finansów (MF) chce to zmienić.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361610-Crowdfunding-stanie-sie-napedem-innowacji.html (dostęp płatny)

Prawo dla cyfrowej agory
Od zablokowania na Facebooku, a co z tym idzie na Messengerze, nie można się odwołać. Takich niedopasowań w zakresie podstawowych praw możemy znaleźć więcej – pisze Jan J. Zygmuntowski. Propozycja minister cyfryzacji, by objąć Facebooka polskim prawem, spotkała się ze sporą dozą oburzenia i oskarżeń o cenzurę. Jednak ciosy w kierunku władzy cyfrowych gigantów padają z bardzo wielu stron. Jako przedstawiciel pokolenia niemal wychowanego w internecie, nie mogę ignorować niepokojącego obrotu spraw.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361554-Prawo-dla-cyfrowej-agory.html (dostęp płatny)

Play ubezpieczy torebkę i rower
Diagnoza po ugryzieniu kleszcza, assistance rowerowy czy „bezpieczna torebka”? Sieć komórkowa Play rozpoczyna sprzedaż polis. Ich koszt dolicza do rachunków. Klienci mają do wyboru wachlarz rozwiązań ubezpieczeniowych, ale czy ich zakup się opłaca?
S. 20

KRRiT uzasadnia kare dla TVN
„Popagowanie nielegalnych działań, jednostronne prezentowanie wydarzeń” – KRRiT wyjaśnia, że za to właśnie ukarała wydawcę TVN24 1,5-milionową grzywną.  
S. 4

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów