Przegląd prasy – piątek 4 czerwca

Publikacja: 04.06.2010 00:00

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Ceny internetu w Polsce jednymi z najniższych w Europie

Przemysław Poznański

Internetu u nas jak na lekarstwo. Za to cena usługi należy do najniższych w Europie – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli ktoś w Polsce nie ma dostępu do globalnej sieci, to może to wynikać z trzech czynników: nie chce, nie ma możliwości technicznych oraz nie stać go, bo usługa jest za droga – wynika z raportu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7968191,Ceny_internetu_w_Polsce_jednymi_z_najnizszych_w_Europie.html

Pawlak: darmowy internet bezprzewodowy w całej Polsce w ciągu pięciu lat

mib, PAP

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat możliwe będzie udostępnienie w całej Polsce darmowego internetu bezprzewodowego. Zdaniem kandydata PSL na prezydenta kluczową rolę odegrają w tym samorządy lokalne. – Darmowy dostęp do internetu bezprzewodowego to jest wyzwanie, które jest osiągalne w ciągu pięciu najbliższych lat. Dzisiaj można powiedzieć, że tak jak do życia potrzebna jest żywność, tak i potrzebny jest do szybkiego rozwoju naszego kraju powszechny internet – ocenił Pawlak.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7966597,Pawlak__darmowy_internet_bezprzewodowy_w_calej_Polsce.html

Parkiet

Asseco Poland Umowa ramowa z TP

Dariusz Wolak

Telekomunikacja Polska oraz PTK Centertel podpisały trzyletnią umowę ramową z Asseco Poland. Informatyczna firma będzie dbała o sprawne funkcjonowanie i rozwój systemów rozliczeniowych oraz aplikacji BI (wspierają podejmowanie decyzji zarządczych) klienta. Wartość kontraktu szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679052_Asseco_Poland__Umowa_ramowa_z_TP.html (dostęp płatny)

Multimedia Polska Co zrobią założyciele

Urszula Zielińska

Zarząd Multimediów Polska opublikował stanowisko w sprawie wezwania, które firma ogłosiła na własne akcje. Zapewnił, że w wyniku oferty „ewentualne zmiany w strukturze właścicielskiej będą niewielkie i nie przekroczą maksymalnie kilku punktów procentowych w przypadku akcjonariuszy posiadających największe pakiety akcji”. Jak nam wyjaśniono w Multimediach, należy to zdanie rozumieć tak, że żaden z dużych akcjonariuszy – traktowany osobno – nie zwiększy zaangażowania bardziej niż o kilka punktów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679050_Multimedia_Polska_Co_zrobia_zalozyciele.html (dostęp płatny)

Telefony Opalenickie mają blisko Ineę

Urszula Zielińska

– Nie komentujemy – powiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik Telekomunikacji Polskiej, pytany, czy spółka będzie chciała odkupić od Skarbu Państwa większościowy pakiet akcji firmy Telefony Opalenickie. TP jest mniejszościowym akcjonariuszem Telefonów (ma 25 proc. akcji). Firma ta prowadzi niewielką działalność lokalnego operatora telefonii i Internetu w kilku miejscowościach województwa wielkopolskiego.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679049_Telefony_Opalenickie_maja_blisko_Inee.html (dostęp płatny)

Hiszpania Telefonica bliżej przejęcia Vivo

Jerzy Boćkowski

Hiszpańska Telefonica zwiększyła szanse na przejęcie pełnej kontroli nad Vivo, największym brazylijskim operatorem telefonii komórkowej. Współudziałowcowi spółki, którym jest Portugal Telecom, zaoferowała za należący do niego pakiet 6,5 mld euro, czyli o 14 proc. więcej niż proponowane pierwotnie 5,7 mld euro.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/679078_Hiszpania_Telefonica_blizej_przejecia_Vivo.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

MF: nie będzie VAT od esemesów

Anna Wojda

Resort finansów poinformował na swojej stronie internetowej, że VAT od esemesów charytatywnych na rzecz powodzian trafi na cele związane z usuwaniem skutków powodzi. Ministerstwo Finansów informuje, że środki odpowiadające wysokości VAT pobranego od tzw. esemesów charytatywnych na rzecz powodzian przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. Czemu ma to służyć? Jak czytamy w komunikacie, „w ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu”.

http://new-arch.rp.pl/artykul/952622_MF:_nie_bedzie_VAT_od_esemesow.html (dostęp płatny)

Refundacja kosztów łącza zwiększy przychód

Łukasz Sitek

Wypłata ekwiwalentu za używanie stałego łącza internetowego będzie dla pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę. A to dlatego, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

http://new-arch.rp.pl/artykul/952621_Refundacja_kosztow_lacza_zwiekszy_przychod.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Ceny internetu w Polsce jednymi z najniższych w Europie

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?