1,75 mln żądań o udostępnienie danych od operatorów w 2013 roku

Publikacja: 17.03.2014 06:57

W 2013 roku  wpłynęło ok. 1,75 mln żądań o udostępnienie danych o miejscu, czasie i uczestnikach rozmów klientów operatorów telekomunikacyjnych od uprawnionych podmiotów, sądów i prokuratorów – wynika z informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE podkreśla, że utrzymuje się – zaobserwowany już w roku ubiegłym – trend spadkowy liczby zapytań. W stosunku do 2012 roku odnotowano spadek o około 8,6 tys. wniosków

W stosunku do roku poprzedniego o ok. 12  proc.  zmalał wskaźnik przedsiębiorców, którzy składając informację wykazali, że w ciągu roku nie udostępniali żadnych danych telekomunikacyjnych. Obecnie – za rok  2013 wynosi ok. 57,4 proc.

W odniesieniu do długości okresu przechowywania, ok. 49  proc. przypadków udostępnienia danych mieściło się w  okresie pierwszych 2 miesięcy przechowywania, natomiast ok. 69  proc. udostępnionych danych w okresie pierwszych 4 miesięcy.

Dla dłuższych okresów przechowywania danych telekomunikacyjnych, zainteresowanie nimi uprawnionych podmiotów, sądów i prokuratorów wyraźnie maleje. Szczególnie można to zaobserwować od 6 do 11 miesiąca przechowywania, gdy przypadki udostępniania danych maleją odpowiednio od 3,6  proc. do 2,9  proc. ogólnej liczby udostępnianych danych.

Tak jak w latach poprzednich, obserwuje się nieznaczny wzrost liczby przypadków udostępniania danych w ostatnim, 12 miesiącu przechowywania, do poziomu 8,37  proc. ogólnej liczby przypadków udostępniania danych.

W roku 2013, w okresie do 20 stycznia przepisy prawa nakazywały przechowywanie i udostępnienie danych z okresu 24 miesięcy. W okresie tym odnotowano łącznie ok. 28 tys. przypadków udostępnienia danych (1,62  proc. ogólnej liczby). Jednak skrócenie okresu retencji z 24 do 12 miesięcy, które nastąpiło w dniu 20 stycznia 2013 r., nie zmieniło zasadniczo globalnej liczby przypadków zwracania się o dane telekomunikacyjne przez uprawnione podmioty, sądy i prokuratorów.

UKE zaznacza, że  z uwagi na zastosowaną metodę  klasyfikowania przypadków udostępnienia danych telekomunikacyjnych, nie można na ich podstawie wnioskować o liczbie obywateli, o których dane zwróciły się te podmioty.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu