Przegląd prasy rpkom.pl – środa 5 września

Publikacja: 05.09.2018 07:30

Telewizyjny podatek od outsourcingu
Wyprowadzenie części pracowników do firmy zewnętrznej oznacza dla TVP nie tylko kłopoty z ZUS, ale także z fiskusem.
S. A4

Media społecznościowe wzięły Iran pod lupę
Mark Zuckerberg i Jack Dorsey przejęli się oskarżeniami o pasywne podejście do do dezinformacji. Z platform zniknęły setki stron autorstwa trolli z Teheranu i Moskwy.To pierwszy raz, gdy Facebook wskazał inny kraj niż Rosja , mający prowadzić skoordynowaną kampanię dezinformacyjną. Iran – bo to o nim mowa – kontrolował 652 strony, konta i grupy, które kierowane były nie tylko do Amerykanów, ale także do odbiorców w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, czy w Europie. Jak podała korporacja z Menlo Park, krajem atakowanym ze szczególną intensywnością była Wielka Brytania.
S. A14

Gazeta Wyborcza

Miliony na viaTOLL bez przetargu
Lukratywne zlecenie na eksploatację systemu elektronicznych opłat drogowych viaTOLL dostał rządowy badawczy Instytut Łączności. Tyle, że przetargu na tę usługę nigdy nie ogłoszono.
S. 12

Pukając w pokrywę laptopa
Robot zaprowadzi zagubionego podróżnika do odpowiedniej bramki, egzoszkielet wspomoże ludzkie ciało przy ciężkich pracach, a 8K będzie nowym standardem – przekonywały firmy podczas targów IFA w Berlinie.
S. 17

Apteki nie są gotowe na cyfrową rewolucję
Co piąta apteka wymaga szybkiej informatyzacji, bo bez tego nie uda się wdrożyć cyfrowej służby zdrowia. 19,5 tys. leków wypisano od końca maja do 3 września w ramach pilotażu e-recepty. Ponad połowę tych zleceń już zrealizowano. A wszystko w zaledwie kilku małych miastach. (…) Jak wylicza Naczelna Izba Aptekarska – podkreślając, że to ostrożne szacunki – nawet w co trzeciej aptece i punkcie aptekarskim brakuje  odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. A ich zakup to wydatek nawet 60 mln zł. S. 17

Parkiet

Qumak: Zielone światło dla fuzji
Wtorek był nerwowym dniem dla akcjonariuszy Qumaka. Początkowo notowania mocno rosły, ale po kilku godzinach, wraz z oczekiwaniem na wyniki głosowania walnego zgromadzenia, sprzedających przybywało. Wczesnym popołudniem za akcje płacono po 1,81 zł, po wzroście o 2 proc. Do tego czasu na rynek nie trafiły jeszcze komunikaty. Z naszych informacji wynika, że kluczowe uchwały dotyczące emisji akcji zostały podjęte. To oznacza, że fuzja Qumaka i grupy Euvic dojdzie do skutku. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802446_Qumak:_Zielone_swiatlo_dla_fuzji.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

1C Entertainment wkrótce na GPW
Właściciel m.in. największego dystrybutora gier wideo w regionie — Cenegi, przed końcem roku planuje ofertę publiczną. 1C Entertaiment, wraz ze spółkami zależnymi, tworzy grupę kapitałową działającą w trzech głównych segmentach: produkcji gier wideo, dystrybucji fizycznej i cyfrowej gier wideo oraz specjalistycznych usług świadczonych na rzecz zewnętrznych wydawców i niezależnych studiów deweloperskich. Pod koniec sierpnia prospekt emisyjny 1C Entertainment trafił do Komisji Nadzoru Finansowego. https://www.pb.pl/1c-entertainment-wkrotce-na-gpw-939030 (dostęp płatny)

Comarch już księguje przychody z ZUS
Grupa IT ma mocny portfel zamówień. Choć jeszcze nie zaczęła świadczyć pierwszej usługi w ZUS już, rozpoznała pierwsze przychody z tego tytułu. To ma być dla Comarchu dobry rok — taki przekaz płynie z wtorkowej konferencji informatycznej spółki. — Nasz portfel zamówień jest mocny. Po pierwszym półroczu widać już duże wzrosty przychodów, po 20 proc., i to można sobie odnieść [na cały rok — red]. Portfel na przyszły rok też jest mocno dodatni, ale zbyt wcześnie, by o tym mówić. To nie są na razie duże wolumeny sprzedaży — mówi Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu. https://www.pb.pl/comarch-juz-ksieguje-przychody-z-zus-939024 (dostęp płatny)

Netia będzie kusić telewizją
Stacjonarny telekom zaczyna korzystać z sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu. W rodzinie zawsze raźniej. Netia, która pod koniec maja oficjalnie stała się spółką córką Cyfrowego Polsatu, coraz mocniej korzysta ze wsparcia grupy Zygmunta Solorza. W połowie czerwca jej ofertę zaczęto pilotażowo sprzedawać w sieci placówek stacjonarnych Cyfrowego Polsatu i Plusa. — Nasza oferta jest dostępna w 300 punktach sprzedaży Cyfrowego Polsatu, głównie tam, gdzie nasza własna sieć światłowodowa jest najsilniejsza — i to nie jest nasze ostatnie słowo. https://www.pb.pl/netia-bedzie-kusic-telewizja-939023 (dostęp płatny)

Reklamy w stereo i kolorze
Możesz stworzyć prezentację w jakości gier wideo i sterować nią za pomocą gestów. Oto świat Digital Signage. Monotonia człowieka męczy. Lubimy, gdy się coś dzieje. To wspólna cecha wszystkich naczelnych, co potwierdza eksperyment brytyjskiego psychologa i filozofa Daniela Berlyne’a sprzed pół wieku: zamknął on naszego dalekiego kuzyna rezusa w ciemnym pomieszczeniu, w którym znajdowało się małe okienko z drzwiczkami. 
https://www.pb.pl/reklamy-w-stereo-i-kolorze-939010 (dostęp płatny)

Start-upy w stagnacji
Nowatorskie firmy zebrały 175 mln EUR, ale większość z nich nie ma regularnych przychodów. Nie przebijają się też za granicą. W Polsce nadal trudno namówić przedsiębiorców do inwestowania w start-upy bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci dotacji. Jak niedawno publicznie zaznaczył Marian Owerko, współzałożyciel Bakallandu, zaangażowany w fundusz bValue i inwestujący w technologiczne projekty, nie zachęca ich choćby fakt, że na wypracowanie przychodów ich start- -upom potrzeba kilku lat. I nie było to stwierdzenie dalekie od prawdy.
https://www.pb.pl/start-upy-w-stagnacji-939005 (dostęp płatny)

Apple stawia na kolory i ekrany
Apple rozesłał już zaproszenia na wrześniową premierę kolejnych gadżetów. Sprawdzamy przecieki. Tradycyjna jesienna prezentacja nowych produktów Apple’a odbędzie się 12 września w nowej siedzibie koncernu w Cupertino, w audytorium o wymownej nazwie Steve Jobs Theater. Na karcie z zaproszeniem umieszczony został złoty krąg, co może być pewną ukrytą zapowiedzią nowości. Wszystko jak zwykle owiane jest tajemnicą. Ta sztuka rzeczywiście wychodzi Apple’owi świetnie. 
https://www.pb.pl/apple-stawia-na-kolory-i-ekrany-938995 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Miliardowe straty przez Chiny
Nie tylko sprzedawcy internetowi, ale również budżet traci na masowym imporcie produktów z Chin. Jak dużo? Rządowe szacunki są szokująco wysokie. Chińskie serwisy zakupowe, jak AliExpress, ale też Gearbest czy Zapal, szturmem podbijają Europę. W Polsce miesięcznie buszuje po nich co najmniej kilka milionów klientów. Zgodnie z prawem od wszystkich zamówień powinno się naliczyć VAT, ale czyni się to z rzadka. Również tylko sporadycznie podlegają one ocleniu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384893-Miliardowe-straty-przez-Chiny.html (dostęp płatny)

Równi i równiejsi w e-handlu
Nawet miliard złotych rocznie traci budżet na podatkach niezapłaconych przy e-imporcie z Chin. Ta kwota, w połączeniu z kilkoma milionami użytkowników serwisu AliExpress nad Wisłą, wzbudziła żywe zainteresowanie resortu finansów. I trudno się dziwić. Chodzi w końcu o rząd, którego przedstawiciele, na czele z premierem, przy każdej niemal okazji chwalą się skutecznością w uszczelnianiu systemu podatkowego. Wcześniej czy później musieli więc zainteresować się luką, która ciągle rośnie w przypadku internetowego importu z Chin.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384876-Rowni-i-rowniejsi-w-e-handlu.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Aż 55 proc. internautów na świecie, którzy robią zakupy online, dokonuje ich w zagranicznych sklepach. Do takich zakupów zachęcają nas niska cena i niespotykana lokalnie oferta. Szukamy głównie ubrań (68 proc.), elektroniki i zabawek (po 53 proc.).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384878-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Bank Pekao łączy siły z Microsoftem
Drugi największy polski bank chce mocniej uczestniczyć w cyfryzacji małych i średnich firm. Firmy zawarły porozumienie o strategicznym partnerstwie w celu wspólnej realizacji innowacyjnego programu „Cyfrowe podróże”. Projekt ma za zadanie wspierać rozwój gospodarczy Polski poprzez aktywne wspieranie digitalizacji społeczeństwa oraz przedsiębiorstw. Podpisana umowa jest integralnym elementem procesu transformacji cyfrowej banku w ramach strategii Pekao 2020.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384901-Bank-Pekao-laczy-sily–z-Microsoftem.html (dostęp płatny)

Branża IT wreszcie budzi się z letargu
Spółki informatyczne mile zaskoczyły wynikami za drugi kwartał. Rośnie popyt ze strony administracji i sektora prywatnego. Po fali hiobowych wieści w ostatnim czasie na rynek trafiło gros pozytywnych informacji. Bardzo dobrymi wynikami kilka dni temu pochwaliły się Asseco Poland i Comarch, spółce Sygnity udało się przeprowadzić emisję akcji, a akcjonariusze Qumaka dali zielone światło na fuzję z informatyczną grupą Euvic.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384925-Branza-IT-wreszcie-budzi-sie-z-letargu.html (dostęp płatny)

Nowy rok szkolny budzi kreatywność telekomów
Operatorzy stacjonarni na szybkość łącza, komórkowi na oferty rodzinne, wszyscy na rabaty – branża walczy o lojalność konsumentów. Początek roku szkolnego to dla operatorów gorący okres pod względem marketingowym. To w tym czasie relatywnie duża część abonentów wybierała operatora dostępu do internetu, kupując u niego także urządzenia takie jak smartfon czy laptop. W efekcie także teraz sporej (telekomy nie zdradzają jak licznej) grupie kończą się umowy. Dla firm to ostatni dzwonek, aby zadbać o rozważającego zmianę operatora abonenta. Wabiki co do zasady są trzy: szybkie łącze, elastyczna umowa dla studenta albo pakiet usług z rabatem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384903-Nowy-rok-szkolny-budzi-kreatywnosc-telekomow.html (dostęp płatny)

Telewizyjny podatek od outsourcingu
Wyprowadzenie części pracowników do firmy zewnętrznej oznacza dla TVP nie tylko kłopoty z ZUS, ale także z fiskusem.
S. A4

Media społecznościowe wzięły Iran pod lupę
Mark Zuckerberg i Jack Dorsey przejęli się oskarżeniami o pasywne podejście do do dezinformacji. Z platform zniknęły setki stron autorstwa trolli z Teheranu i Moskwy.To pierwszy raz, gdy Facebook wskazał inny kraj niż Rosja , mający prowadzić skoordynowaną kampanię dezinformacyjną. Iran – bo to o nim mowa – kontrolował 652 strony, konta i grupy, które kierowane były nie tylko do Amerykanów, ale także do odbiorców w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, czy w Europie. Jak podała korporacja z Menlo Park, krajem atakowanym ze szczególną intensywnością była Wielka Brytania.
S. A14

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?