W 2015 r. 78 proc. wszystkich tabletów będzie wyposażonych w modemy 3G/4G – przewiduje firma badawcza In-STAT. – Wyniki badań sugerują, że istnieje szansa dla operatorów komórkowych, aby wyjść poza nasycony rynek telefonów komórkowych i skorzystać z szybko rozwijającego się rynku innego typu bezprzewodowych urządzeń – komentują prognozę analitycy In-STAT.

Trudniej ocenić w jaki sposób realizacja tych przewidywań przełoży się na komórkowy rynek. Powodem są rozbieżności firm analitycznych, co do tempa rozwoju rynku tabletów. Sama In-STAT prognozowała pod koniec ubiegłego roku 58 mln sztuk tych urządzeń sprzedanych na rynku w 2014 r. To jednak dosyć konserwatywna prognoza, ponieważ przewidywania RBC Capital Markets mówią o 178 mln w 2014 r., a IHS iSuppli o 250 mln sztuk tabletów w 2015 r.

Dla porównania w ubiegłym roku cały rynek telefonów komórkowych sięgnął 1,4 mld urządzeń (w tym 303 mln smartfonów). Gdyby zapanowała na nim stagnacja, to za pięć lat tablety stanowiłyby niespełna 10 proc. urządzeń podłączonych do sieci mobilnych.

Prognoza In-STAT wskazuje również na czytniki e-booków (ang. e-readers), których 65 proc. ma być w 2015 r. wyposażona w łączność komórkową 3G/4G.