Ericsson zapłaci ponad 1 mld dol. kary. To już koniec postępowania w USA o łapówki

Szwedzka grupa Ericsson przyznała się do winy i zapłaci w sumie ponad 1 mld dol. kary za łapówki i niewłaściwe raportowanie w latach 2000-2016 w kilku krajach. W ten sposób kończy się postępowanie prowadzone przeciwko dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego i usług w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 09.12.2019 08:31

Ericsson zapłaci ponad 1 mld dol. kary. To już koniec postępowania w USA o łapówki

Foto: Przychody głównego konkurenta Huawei szwedzkiego koncernu Ericsson wzrosły w skali roku o 10 proc. Wróciły też zyski. Bloomberg

CZYTAJ TAKŻE: Ericsson zwiększy produkcję w Polsce. Flex strategicznym partnerem

Ericsson zapłaci 520 mln dol. tytułem kary za łapówki oraz – na rzecz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i (SEC) – 540 mln dol. tytułem naruszeń sprawozdań z rozliczeń w kilku krajach. O takich ustaleniach poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości USA w specjalnym komunikacie.  Swój komunikat wydała także szwedzka grupa.

Ugoda Ericsson – USA

To efekt porozumienia, które technologiczna grupa zawarła z resortem 6 grudnia. Tego samego dnia  do Południowego Wydziału Nowego Jorku wpłynął akt oskarżenia o działanie w porozumieniu naruszające przepisy antykorupcyjne, stan ksiąg rachunkowych oraz utrudnianie prowadzenie kontroli wewnętrznej na podstawie FCPA (Foreign Corruption Practices Act). Spółka zależna Ericssona – Ericsson Egipt – przyznała się, że jest winna korupcji w Dżibuti.  

– W korupcyjnych zachowaniach Ericssona brali udział wysocy rangą menedżerowie w ciągu16 lat w pięciu krajach. Wszystko to w celu podniesienia zysków – cytuje Ministerstwo Sprawiedliwości USA Briana Benczkowskiego, asystenta Prokuratora Generalnego. Według niego zachowania te musiały spotkać się z ostrą reakcją ze strony wymiaru sprawiedliwości, aby zapobiec w przyszłości podobnym praktykom ze strony innych firm.

CZYTAJ TAKŻE: Wnuk twórcy Samsunga oddaje stery. W tle oskarżenia korupcyjne

Zarzuty wobec Ericssona dotyczyły pięciu krajów: Dżibuti, Chin, Wietnamu, Indonezji i Kuwejtu.

Łapówka za kontrakt, fikcyjne faktury

W Dżibuti w latach 2010-2014 Ericsson za pośrednictwem spółki zależnej zapłacił około 2,1 mln dol. łapówki tamtejszemu przedstawicielowi rządu aby uzyskać kontrakt warty 20,3 mln dol. na modernizację sieci komórkowej. Zatrudniono do tego firmę doradczą, która wystawiała fałszywe faktury na pokrycie wypłaconych pieniędzy.

W Chinach w latach 2000-2016, spółka zależna Ericssona sprawiła, że wypłacono dziesiątki milionów dolarów różnym osobom, doradcom i dostawcom usług, a część  tych kwot posła na podróże, prezenty i rozrywkę dla zagranicznych gości, w tym klientów państwowych telekomów. Stwierdzono także, że w latach 2013-2016 Ericsson wypłacił około 31,5 mln dol. za usługi, które nigdy nie zostały mu wyświadczone.   

Firmy doradcze w akcji

W Wietnamie, w latach 2012-2015, spółki zależne szwedzkiej grupy zapłaciły około 4,8 mln dol. firmie konsultingowej, aby nie pokazując tego w sprawozdaniach móc płacić konkretnym podmiotom. Podobnie było w Indonezji, gdzie w latach 2012-2015 grupa przekazała firmie doradczej 45 mln dol.

W Kuwejcie, w latach 2011-2013 spółka zależna Ericssona obiecała 450 tys. dol. firmie doradczej na pokrycie wynagrodzenia dla pośrednika w zamian za ważne informacje handlowe. Tutaj także stosowane były fikcyjne faktury – czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości USA.

Ericsson wspomina w komunikacie także Arabię Saudyjską.

Podkreśla, że wszystko to dotyczy okresu, który skończył się w I kw. 2017 r.. 7 grudnia zarząd  spółki odbył telekonferencję na temat zamknięcia sprawy z inwestorami i analitykami, przekonując, że niechlubny rozdział ma za sobą.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu