Przegląd prasy – środa 21 grudnia

Publikacja: 21.12.2011 09:19

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Streżyńska: Normalnie pracuję i próbuję się dostać do ministra Boniewo

Przemysław Poznański

Nowe porozumienie z TP, którego efektem będą nowe światłowody i walka z nieuczciwymi usługami internetowymi. To tylko niektóre zadania dla UKE na najbliższe lata – przekonuje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10850837,Strezynska__Normalnie_pracuje_i_probuje_sie_dostac.html

TPSA zmieni nazwę. Wszystkie usługi będą od Orange

Wojciech Grejciun, Przemysław Poznański

Telekomunikacyjny gigant zmienia nazwę na Orange. Prawdopodobnie już w pierwszej połowie przyszłego roku całkowicie zniknie nazwa i logo Telekomunikacja Polska. Nowe otwarcie może nastąpić już w marcu 2012 roku. Do tego czasu, jak się dowiedziała Gazeta.pl, firma ma zakończyć rebranding. Spółka od kilku miesięcy pozbywa się gadżetów z logo TP SA. Stara nazwa całkowicie zniknie m.in. z usług, punktów obsługi klienta, korespondencji i reklam. Za reklamę TP SA odpowiadała agencja Publicis, która jest autorem spotów z Sercem i Rozumem. I prawdopodobnie ta sama firma odpowiada z rebranding.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10847760,TPSA_zmieni_nazwe__Wszystkie_uslugi_beda_od_Orange.html

AT&T nie kupi T-Mobile w USA. Zapłaci karę 3 mld dol

lez, AP, Reuters

Amerykański operator komórkowy AT&T wycofuje się z przejęcia za 39 mld dol. sieci T-Mobile w USA należącej do Deutsche Telekom. Gdyby AT&T przejął sieć należącą do Deutsche Telekom, wyprzedziłby Verizona na rynku operatorów komórkowych. Wątpliwości w sprawie transakcji miała jednak amerykańska Komisja Łączności (FCC), która uznała, że fuzja będzie szkodliwa na rynku, ograniczy konkurencję i będzie oznaczała znaczącą redukcję zatrudnienia. Obecnie AT&T jest drugim co do wielkości operatorem komórkowym w USA, a T-Mobile – czwartym.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10845935,AT_T_nie_kupi_T_Mobile_w_USA__Zaplaci_kare_3_mld_dol_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Związki z Polkomtelem Urszula Zielińska

Polkomtel, operator sieci Plus przejęty w listopadzie przez Zygmunta Solorza-Żaka, stanie się pośrednio udziałowcem NFI Midas, funduszu, który inwestor kontroluje od wiosny. Jak podał NFI, spółka zależna Polkomtelu – LTE Holdings SPV – nabędzie 49 proc. udziałów w spółce Litenite, do której z kolei należy blisko 66 proc. akcji Midasa. – To oznacza, że na operatora sieci Plus przypadnie około 32,3 proc. Midasa.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/721901_Zwiazki_z_Polkomtelem.html (dostęp płatny)

USA: AT&T zrezygnował

BBC, Tomasz Goss-Strzelecki

Amerykański telekom AT&T poinformował oficjalnie, że zrezygnował z dalszych prób przejęcia komórkowej sieci T-Mobile USA, gdy transakcja trafiła na opór władz w Waszyngtonie. Firma zastrzegła jednak, że dalej będzie zabiegać o pozyskanie nowych częstotliwości, gdyż zamierza się rozwijać. AT&T uzgodnił zakup T-Mobile USA od Deutsche Telekomu w marcu tego roku. Transakcja miała mieć wartość 39 mld USD. Gdyby doszła do skutku, AT&T, który obecnie jest drugim największym operatorem komórkowym, awansowałby na pierwsze miejsce. T-Mobile USA jest na tym rynku numerem cztery.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/721946_USA:_ATT_zrezygnowal.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

TVN na smartfonach i tabletach, Onet raczej na sprzedaż

Magdalena Wierzchowska

ITI uzyskał dobrą cenę za „n”-kę i TVN. Ale czy dotrzyma kroku Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, głównemu konkurentowi? Największa transakcja tego roku w mediach dopięta. Canal+ podpisał z TVN umowę, na mocy której stworzy joint venture platform satelitarnych i kupi 20,4 proc. akcji TVN. Połączona oferta platform powinna pojawić się po zgodzie urzędu antymonopolowego na transakcję. Spółki oczekują, że uzyskają ją w drugiej połowie przyszłego roku. — Walka konkurencyjna dopiero się zaczyna. Spodziewamy się, że firmy, takie jak Netflix, zaczną się pojawiać na polskim rynku. Naszą odpowiedzią będzie wprowadzenie własnych treści telewizyjnych na wszystkie platformy — od tabletu poprzez smartfona po komputer. Chcielibyśmy wyjść na rynek z taką ofertą na gwiazdkę przyszłego roku — powiedział „PB” Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN. Wspólna oferta będzie szansą dla Telekomunikacji Polskiej, która sprzedaje ofertę „n”-ki.

http://teleinformatyka.pb.pl/2533587,28547,tvn-na-smartfonach-i-tabletach-br

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nie dojdzie do fuzji gigantów w USA

Urszula Zielińska Właściciel Polskiej Telefonii Cy­frowej nie dostanie 25 mld dolarów w zamian za aktywa w USA. Fuzji z AT&T nie będzie. Nie jest wykluczone, że Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T­Mobile w Polsce, będzie musiała nieco zmniejszyć swoje apetyty zdobywania rynku telekomunikacyjnego w naszym kraju.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1105678_Nie_dojdzie_do_fuzji_gigantow_w_USA.html (dostęp płatny)

Solorz-Żak skleja telekomy

Urszula Zielińska Poszczególne elementy telekomunikacyjnej układanki Zygmunta Solorza-Żaka tworzą coraz ściślejszą całość. Wkrótce połączy je nie tylko osoba głównego udziałowca, ale także wzajemne związki kapitałowe. Z poniedziałku na wtorek ogłoszono, że Polkomtel, operator sieci Plus przejęty przez miliardera w listopadzie, stanie się pośrednio udziałowcem giełdowej firmy NFI Midas, którą inwestor kontroluje od wiosny br.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1105703_Solorz-Zak_skleja_telekomy.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Streżyńska: Normalnie pracuję i próbuję się dostać do ministra Boniewo

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu