Przegląd prasy – czwartek 3 listopada

Publikacja: 03.11.2011 08:33

Miasta uczą się zarządzać ruchem inteligentnie

Tomasz Żółciak

Powstanie platforma informatyczna, która pomoże miastom wdrażać inteligentne systemy transportu. Pracują nad nią Instytut Łączności, Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Instytut Transportu Samochodowego. Inteligentne systemy transportowe potrafią m.in. efektywnie kierować ruchem, np. przez regulację sygnalizacji świetlnej w zależności od natężenia ruchu. Ale zapewniają też bardziej innowacyjne rozwiązania – kamery odczytujące numery tablic rejestracyjnych, fotoradary rejestrujące przejazd na czerwonym świetle, interaktywne mapy, na których widać, gdzie tworzą się korki, czy informujące, gdzie obecnie znajduje się autobus danej linii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385217 (dostęp płatny)

Wielka koalicja przeciw Cyfrowemu Polsatowi

Michał Fura

Platforma n połączy się z Cyfrą+, dzięki czemu powstanie gracz mający 2,5 mln klientów. To druga w historii fuzja na rynku platform w Polsce. Francuski właściciel platformy satelitarnej Cyfra+, który dekadę temu przejął Wizję TV, teraz połączy swoje siły z platformą n, należącą do Grupy TVN. To pierwszy efekt strategicznego partnerstwa zawiązanego między Grupą ITI, właścicielem 56 proc. udziałów TVN, a Grupą Canal+, będącą częścią globalnego giganta Vivendi. Porozumienie w tej sprawie po czterech miesiącach negocjacji ogłoszono we wtorek w nocy. – Z dużej chmury mały deszcz. Mieliśmy mieć sprzedaż TVN, a kończy się tylko na platformie n. Czy w przyszłości dojdzie do dalszej sprzedaży TVN, trudno dziś przewidzieć – mówi Łukasz Wachełko, analityk Deutsche Banku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385243 (dostęp płatny)

UOKiK ukarał dwie firmy za zmianę programów

ŁK

UPC Polska i Multimedia Polska nie poinformowały w odpowiednim terminie swoich klientów o wycofaniu kilku programów ze swoich ofert. Za naruszenie obowiązków informacyjnych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na pierwszą firmę nałożył 379,6 tys. zł kary, a na drugą – 208,2 tys. zł. Urząd poinformował wczoraj, że postępowania wobec UPC Polska i Multimedia Polska zostały wszczęte w grudniu 2010 roku; pierwsze po skardze konsumenta, drugie – po zawiadomieniu od przedsiębiorcy.

TV Puls wchodzi na Iplę. Kolejna stacja umieściła swoje treści w tej telewizji internetowej

Vadim Makarenko

Telewizji internetowej Ipla powiązanej z grupą telewizyjną Zygmunta Solorza-Żaka udało się pozyskać treści TV Puls. Telewizji internetowej Ipla powiązanej z grupą telewizyjną Zygmunta Solorza-Żaka udało się pozyskać treści TV Puls.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10578742,TV_Puls_wchodzi_na_Iple__Kolejna_stacja_umiescila.html

Brytyjski T-Mobile rozdawał klientom darmowe umowy. Przez pomyłkę

FILA

Błędna informacja na temat oferty zmusiła operatora telekomunikacyjnego do akceptacji niekorzystnych warunków umowy – pisze „Daily Mail”. Około 2 tys. osób zdecydowało się na roczną umowę z brytyjskim T-Mobile, która obejmowała 300 bezpłatnych minut i SMS-ów oraz brak opłaty abonamentowej przez cały rok. Promocja internetowa okazała się jednak pomyłką administratora serwisu. Prawdziwa oferta T-Mobile zakłada zwolnienie z opłat tylko w pierwszym miesiącu, za każdy następny klient powinien zapłacić 10,21 funta.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10574511,Brytyjski_T_Mobile_rozdawal_klientom_darmowe_umowy_.html

UPC i Multimedia Polska ukarane przez UOKiK

Mirosław Bartołd

UPC i Multimedia Polska likwidowały kanały ze swojej oferty, ale klienci dowiadywali się o tym zbyt późno. Obie spółki zostały za to ukarane przez UOKiK. Zgodnie z prawem przedsiębiorca telekomunikacyjny, który zmienia swoją ofertę, musi powiadomić konsumenta na piśmie o nowych warunkach co najmniej z wyprzedzeniem jednego okresu rozliczeniowego. Zdaniem Urzędu ani UPC, ani Multimedia Polska tego obowiązku nie dopełniły.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10573860,UPC_i_Multimedia_Polska_ukarane_przez_UOKiK.html

TVN i Canal+ stworzą wspólną platformę cyfrową DTH

WOJ, PAP TVN i Canal+ połączą swoje płatne telewizje w Polsce i stworzą wspólną platformę cyfrową DTH z bazą abonentów liczącą ponad 2,5 mln osób, a Canal+ obejmie mniejszościowe udziały w N-Vision, do której pośrednio należą akcje TVN – poinformował ITI. Spółka ITI Holdings poinformowała w komunikacie, że wspólnie z TVN uzgodniła kluczowe zasady ich współpracy i przyznała Grupie Canal+ wyłączność na negocjacje mające na celu zawarcie strategicznego partnerstwa w Polsce. – Oczekuje się, że Grupa TVN i Grupa Canal+ połączą swoje działania w polskiej branży płatnej telewizji w ramach joint venture mającego na celu stworzenie wspólnej platformy cyfrowej DTH w Polsce.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10573198,TVN_i_Canal__stworza_wspolna_platforme_cyfrowa_DTH.html

Play liczy na wzrost zysków

Magdalena Graniszewska

Ceny transmisji danych będą rosnąć — mówi szef operatora sieci Play. Inni są jednak sceptyczni. P4, operator sieci Play, zapowiedział, że chce podwoić przychody, by uzyskać skalę połowy dużego operatora komórkowego. Nie chciał mówić o rentowności. Zmienił zdanie. — Będziemy się koncentrować też na rentowności. Chcemy, by jej wzrost był proporcjonalny do wzrostu przychodów i by najpóźniej za pięć lat osiągnął połowę tego, co generują najwięksi gracze — mówi Jorgen Bang-Jensen, prezes P4.

http://teleinformatyka.pb.pl/2512400,80592,play-liczy-na-wzrost-zyskow

TP: Nowe roszczenie DPTG

Urszula Zielińska

31 października DPTG, duńska firma spierająca się z Telekomunikacją Polską o zyski ze światłowodu wybudowanego na początku lat 90., poinformowała, że wystąpiła z kolejnym roszczeniem odszkodowawczym przeciwko polskiemu telekomowi.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718301_TP:_Nowe_roszczenie_DPTG%E2%80%88.html (dostęp płatny)

TVN potwierdza: będzie fuzja na rynku platform cyfrowych

Magdalena Lemańska

ITI i TVN podały, jak ma wyglądać strategiczne partnerstwo z grupą Canal+. Zdaniem ekspertów planowany mariaż platformy „n” i Cyfry+ na rynku płatnej telewizji nie wpłynie na sytuację Cyfrowego Polsatu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718302_TVN_potwierdza:_bedzie_fuzja__na_rynku_platform_cyfrowych.html (dostęp płatny)

TVN: Będzie połączenie Cyfry+ i platformy „n”

Magdalena Lemańska

ITI i TVN podały, jak ma wyglądać strategiczne partnerstwo z grupą Canal+. Zdaniem ekspertów mariaż platformy „n” i Cyfry+, o którym „Parkiet” pisał w sobotnim wydaniu, że jest rozważany, nie wpłynie na sytuację konkurencyjnego Cyfrowego Polsatu. Współpraca z Canal+ ma się rozwijać na dwóch płaszczyznach. TVN połączy zależną ITI Neovision (właściciel „n”) z Cyfrą+ w zamian za „istotne udziały mniejszościowe” w połączonej spółce. Umowa ma zostać zawarta do końca roku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718245_TVN:_Bedzie_polaczenie__Cyfry+_i%C2%A0platformy_%E2%80%9En%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Kilian i Bielecki znajdą się w nowym rządzie Tuska?

Małgorzata Subotić, Dorota Kołakowska

W nowym gabinecie mają pracować najbliżsi doradcy premiera, którzy do tej pory działali głównie zakulisowo. Donald Tusk szykuje newralgiczne stanowisko dla Krzysztofa Kiliana, jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi – dowiedziała się „Rz”. Był on szefem resortu łączności w gabinecie Hanny Suchockiej, obecnie jest wiceprezesem Polkomtelu. Jak ustaliliśmy, swoim najbliższym współpracownikom w firmie już zapowiedział, że odchodzi, bo wraca do polityki. Co szykuje dla niego szef rządu? Chce, by był blisko. Najlepiej w Kancelarii Premiera, gdzie miałby – w randze ministra – zająć się sprawami administracji (wyłączonymi z obecnego MSWiA) i cyfryzacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091776_Kilian_i_Bielecki_znajda_sie_w_nowym_rzadzie_Tuska.html (dostęp płatny)

1,75 miliarda złotych pożyczki dla Polkomtelu

Magdalena Lemańska

Polkomtel dostał 1,753 mld zł siedmioletniej pożyczki, która ma zastąpić jego krótkoterminowy dług – podała agencja Bloomberg. Siedmioletni kredyt, jaki przyznano firmie, jest oprocentowany 550 punktów bazowych powyżej stopy benchmarkowej. W ubiegłym tygodniu Bloomberg podawał, że kupiony niedawno przez Zygmunta Solorza-Żaka telekomunikacyjny gigant ma takie plany. – Celem całej operacji jest redukcja ok. 1,65 mld euro zadłużenia z tytułu wysokorentownych obligacji, które w przyszłości zastąpią krótkoterminowy dług na akwizycję komórkowej spółki zaciągnięty przez Zygmunta Solorza-Żaka – podawała agencja.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091837_175_miliarda_zlotych_pozyczki_dla_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

Dotacje do Internetu na „ostatniej mili”

Artur Osiecki

Ruszył jedyny w tym roku konkurs o granty dla firm na zapewnienie dostępu do Internetu dla ostatecznych użytkowników sieci. To pieniądze z programu „Innowacyjna gospodarka” przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też organizacji pozarządowych (typu non profit). Mogą one pozyskać dofinansowanie na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a końcowymi użytkownikami sieci szerokopasmowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091850_Dotacje_do_Internetu__na_%E2%80%9Eostatniej_mili%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Duńczycy żądają kolejnych milionów od TP

Urszula Zielińska

Spółka DPTG oczekuje następnego odszkodowania od Telekomunikacji Polskiej. Tym razem chodzi o 140 mln zł. 31 października DPTG, duńska firma spierająca się z Telekomunikacją Polską o zyski sieci światłowodowej wybudowanej na początku lat 90., poinformowała, że wystąpiła z kolejnym roszczeniem odszkodowawczym przeciwko polskiemu telekomowi. Duńczycy uważają, że należy im się 280 mln koron duńskich (około 140 mln zł) w związku z tym, że TP do tej pory nie wywiązała się z płatności nakazanej przez Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu w 2010 r.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091802_Dunczycy_zadaja_kolejnych_milionow_od_TP.html (dostęp płatny)

Fuzja „n” i Cyfry+ nie osłabi Cyfrowego Polsatu

Magdalena Lemańska

Czy Canal+ za mniejszościowy pakiet TVN zapłaci mniej niż 250 mln euro? – Szacujemy, że mniejszościowy pakiet, jaki Canal+ przejmie w firmie kontrolującej 51 proc. TVN (w grupie ITI – red.), będzie wart mniej niż 250 mln euro – podali analitycy banku UBS. Na giełdzie trwa przecena akcji po ujawnieniu przez „Rz” kulis transakcji z francuskim Vivendi (właścicielem Canal+). Chodzi o to, że rynek nie ma co liczyć na wezwanie do sprzedaży akcji TVN w krótkim czasie. Wczoraj akcje telewizji zniżkowały o 4,6 proc., do 12,1 zł. I dalej mogą spadać.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091834_Fuzja_%E2%80%9En%E2%80%9D_i_Cyfry+_nie_oslabi_Cyfrowego_Polsatu.html (dostęp płatny)

Kablówki zapłacą kary za zmianę programów

Piotr Mazurkiewicz

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów operatorzy sieci kablowych UPC Polska oraz Multimedia Polska nie poinformowały klientów na czas o wycofaniu kilku programów z oferty. Tymczasem według stanowiska UOKiK o zmianie programów telewizji kablowej abonenci powinni się dowiedzieć z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Operator musi też to zrobić na piśmie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091841_Kablowki_zaplaca_kary_za_zmiane_programow.html (dostęp płatny)

Miasta uczą się zarządzać ruchem inteligentnie

Tomasz Żółciak

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów