Przegląd prasy – czwartek 3 listopada

Publikacja: 03.11.2011 08:33

Miasta uczą się zarządzać ruchem inteligentnie

Tomasz Żółciak

Powstanie platforma informatyczna, która pomoże miastom wdrażać inteligentne systemy transportu. Pracują nad nią Instytut Łączności, Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Instytut Transportu Samochodowego. Inteligentne systemy transportowe potrafią m.in. efektywnie kierować ruchem, np. przez regulację sygnalizacji świetlnej w zależności od natężenia ruchu. Ale zapewniają też bardziej innowacyjne rozwiązania – kamery odczytujące numery tablic rejestracyjnych, fotoradary rejestrujące przejazd na czerwonym świetle, interaktywne mapy, na których widać, gdzie tworzą się korki, czy informujące, gdzie obecnie znajduje się autobus danej linii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385217 (dostęp płatny)

Wielka koalicja przeciw Cyfrowemu Polsatowi

Michał Fura

Platforma n połączy się z Cyfrą+, dzięki czemu powstanie gracz mający 2,5 mln klientów. To druga w historii fuzja na rynku platform w Polsce. Francuski właściciel platformy satelitarnej Cyfra+, który dekadę temu przejął Wizję TV, teraz połączy swoje siły z platformą n, należącą do Grupy TVN. To pierwszy efekt strategicznego partnerstwa zawiązanego między Grupą ITI, właścicielem 56 proc. udziałów TVN, a Grupą Canal+, będącą częścią globalnego giganta Vivendi. Porozumienie w tej sprawie po czterech miesiącach negocjacji ogłoszono we wtorek w nocy. – Z dużej chmury mały deszcz. Mieliśmy mieć sprzedaż TVN, a kończy się tylko na platformie n. Czy w przyszłości dojdzie do dalszej sprzedaży TVN, trudno dziś przewidzieć – mówi Łukasz Wachełko, analityk Deutsche Banku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385243 (dostęp płatny)

UOKiK ukarał dwie firmy za zmianę programów

ŁK

UPC Polska i Multimedia Polska nie poinformowały w odpowiednim terminie swoich klientów o wycofaniu kilku programów ze swoich ofert. Za naruszenie obowiązków informacyjnych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na pierwszą firmę nałożył 379,6 tys. zł kary, a na drugą – 208,2 tys. zł. Urząd poinformował wczoraj, że postępowania wobec UPC Polska i Multimedia Polska zostały wszczęte w grudniu 2010 roku; pierwsze po skardze konsumenta, drugie – po zawiadomieniu od przedsiębiorcy.

TV Puls wchodzi na Iplę. Kolejna stacja umieściła swoje treści w tej telewizji internetowej

Vadim Makarenko

Telewizji internetowej Ipla powiązanej z grupą telewizyjną Zygmunta Solorza-Żaka udało się pozyskać treści TV Puls. Telewizji internetowej Ipla powiązanej z grupą telewizyjną Zygmunta Solorza-Żaka udało się pozyskać treści TV Puls.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10578742,TV_Puls_wchodzi_na_Iple__Kolejna_stacja_umiescila.html

Brytyjski T-Mobile rozdawał klientom darmowe umowy. Przez pomyłkę

FILA

Błędna informacja na temat oferty zmusiła operatora telekomunikacyjnego do akceptacji niekorzystnych warunków umowy – pisze „Daily Mail”. Około 2 tys. osób zdecydowało się na roczną umowę z brytyjskim T-Mobile, która obejmowała 300 bezpłatnych minut i SMS-ów oraz brak opłaty abonamentowej przez cały rok. Promocja internetowa okazała się jednak pomyłką administratora serwisu. Prawdziwa oferta T-Mobile zakłada zwolnienie z opłat tylko w pierwszym miesiącu, za każdy następny klient powinien zapłacić 10,21 funta.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10574511,Brytyjski_T_Mobile_rozdawal_klientom_darmowe_umowy_.html

UPC i Multimedia Polska ukarane przez UOKiK

Mirosław Bartołd

UPC i Multimedia Polska likwidowały kanały ze swojej oferty, ale klienci dowiadywali się o tym zbyt późno. Obie spółki zostały za to ukarane przez UOKiK. Zgodnie z prawem przedsiębiorca telekomunikacyjny, który zmienia swoją ofertę, musi powiadomić konsumenta na piśmie o nowych warunkach co najmniej z wyprzedzeniem jednego okresu rozliczeniowego. Zdaniem Urzędu ani UPC, ani Multimedia Polska tego obowiązku nie dopełniły.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10573860,UPC_i_Multimedia_Polska_ukarane_przez_UOKiK.html

TVN i Canal+ stworzą wspólną platformę cyfrową DTH

WOJ, PAP TVN i Canal+ połączą swoje płatne telewizje w Polsce i stworzą wspólną platformę cyfrową DTH z bazą abonentów liczącą ponad 2,5 mln osób, a Canal+ obejmie mniejszościowe udziały w N-Vision, do której pośrednio należą akcje TVN – poinformował ITI. Spółka ITI Holdings poinformowała w komunikacie, że wspólnie z TVN uzgodniła kluczowe zasady ich współpracy i przyznała Grupie Canal+ wyłączność na negocjacje mające na celu zawarcie strategicznego partnerstwa w Polsce. – Oczekuje się, że Grupa TVN i Grupa Canal+ połączą swoje działania w polskiej branży płatnej telewizji w ramach joint venture mającego na celu stworzenie wspólnej platformy cyfrowej DTH w Polsce.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10573198,TVN_i_Canal__stworza_wspolna_platforme_cyfrowa_DTH.html

Play liczy na wzrost zysków

Magdalena Graniszewska

Ceny transmisji danych będą rosnąć — mówi szef operatora sieci Play. Inni są jednak sceptyczni. P4, operator sieci Play, zapowiedział, że chce podwoić przychody, by uzyskać skalę połowy dużego operatora komórkowego. Nie chciał mówić o rentowności. Zmienił zdanie. — Będziemy się koncentrować też na rentowności. Chcemy, by jej wzrost był proporcjonalny do wzrostu przychodów i by najpóźniej za pięć lat osiągnął połowę tego, co generują najwięksi gracze — mówi Jorgen Bang-Jensen, prezes P4.

http://teleinformatyka.pb.pl/2512400,80592,play-liczy-na-wzrost-zyskow

TP: Nowe roszczenie DPTG

Urszula Zielińska

31 października DPTG, duńska firma spierająca się z Telekomunikacją Polską o zyski ze światłowodu wybudowanego na początku lat 90., poinformowała, że wystąpiła z kolejnym roszczeniem odszkodowawczym przeciwko polskiemu telekomowi.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718301_TP:_Nowe_roszczenie_DPTG%E2%80%88.html (dostęp płatny)

TVN potwierdza: będzie fuzja na rynku platform cyfrowych

Magdalena Lemańska

ITI i TVN podały, jak ma wyglądać strategiczne partnerstwo z grupą Canal+. Zdaniem ekspertów planowany mariaż platformy „n” i Cyfry+ na rynku płatnej telewizji nie wpłynie na sytuację Cyfrowego Polsatu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718302_TVN_potwierdza:_bedzie_fuzja__na_rynku_platform_cyfrowych.html (dostęp płatny)

TVN: Będzie połączenie Cyfry+ i platformy „n”

Magdalena Lemańska

ITI i TVN podały, jak ma wyglądać strategiczne partnerstwo z grupą Canal+. Zdaniem ekspertów mariaż platformy „n” i Cyfry+, o którym „Parkiet” pisał w sobotnim wydaniu, że jest rozważany, nie wpłynie na sytuację konkurencyjnego Cyfrowego Polsatu. Współpraca z Canal+ ma się rozwijać na dwóch płaszczyznach. TVN połączy zależną ITI Neovision (właściciel „n”) z Cyfrą+ w zamian za „istotne udziały mniejszościowe” w połączonej spółce. Umowa ma zostać zawarta do końca roku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718245_TVN:_Bedzie_polaczenie__Cyfry+_i%C2%A0platformy_%E2%80%9En%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Kilian i Bielecki znajdą się w nowym rządzie Tuska?

Małgorzata Subotić, Dorota Kołakowska

W nowym gabinecie mają pracować najbliżsi doradcy premiera, którzy do tej pory działali głównie zakulisowo. Donald Tusk szykuje newralgiczne stanowisko dla Krzysztofa Kiliana, jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi – dowiedziała się „Rz”. Był on szefem resortu łączności w gabinecie Hanny Suchockiej, obecnie jest wiceprezesem Polkomtelu. Jak ustaliliśmy, swoim najbliższym współpracownikom w firmie już zapowiedział, że odchodzi, bo wraca do polityki. Co szykuje dla niego szef rządu? Chce, by był blisko. Najlepiej w Kancelarii Premiera, gdzie miałby – w randze ministra – zająć się sprawami administracji (wyłączonymi z obecnego MSWiA) i cyfryzacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091776_Kilian_i_Bielecki_znajda_sie_w_nowym_rzadzie_Tuska.html (dostęp płatny)

1,75 miliarda złotych pożyczki dla Polkomtelu

Magdalena Lemańska

Polkomtel dostał 1,753 mld zł siedmioletniej pożyczki, która ma zastąpić jego krótkoterminowy dług – podała agencja Bloomberg. Siedmioletni kredyt, jaki przyznano firmie, jest oprocentowany 550 punktów bazowych powyżej stopy benchmarkowej. W ubiegłym tygodniu Bloomberg podawał, że kupiony niedawno przez Zygmunta Solorza-Żaka telekomunikacyjny gigant ma takie plany. – Celem całej operacji jest redukcja ok. 1,65 mld euro zadłużenia z tytułu wysokorentownych obligacji, które w przyszłości zastąpią krótkoterminowy dług na akwizycję komórkowej spółki zaciągnięty przez Zygmunta Solorza-Żaka – podawała agencja.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091837_175_miliarda_zlotych_pozyczki_dla_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

Dotacje do Internetu na „ostatniej mili”

Artur Osiecki

Ruszył jedyny w tym roku konkurs o granty dla firm na zapewnienie dostępu do Internetu dla ostatecznych użytkowników sieci. To pieniądze z programu „Innowacyjna gospodarka” przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale też organizacji pozarządowych (typu non profit). Mogą one pozyskać dofinansowanie na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a końcowymi użytkownikami sieci szerokopasmowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091850_Dotacje_do_Internetu__na_%E2%80%9Eostatniej_mili%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Duńczycy żądają kolejnych milionów od TP

Urszula Zielińska

Spółka DPTG oczekuje następnego odszkodowania od Telekomunikacji Polskiej. Tym razem chodzi o 140 mln zł. 31 października DPTG, duńska firma spierająca się z Telekomunikacją Polską o zyski sieci światłowodowej wybudowanej na początku lat 90., poinformowała, że wystąpiła z kolejnym roszczeniem odszkodowawczym przeciwko polskiemu telekomowi. Duńczycy uważają, że należy im się 280 mln koron duńskich (około 140 mln zł) w związku z tym, że TP do tej pory nie wywiązała się z płatności nakazanej przez Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu w 2010 r.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091802_Dunczycy_zadaja_kolejnych_milionow_od_TP.html (dostęp płatny)

Fuzja „n” i Cyfry+ nie osłabi Cyfrowego Polsatu

Magdalena Lemańska

Czy Canal+ za mniejszościowy pakiet TVN zapłaci mniej niż 250 mln euro? – Szacujemy, że mniejszościowy pakiet, jaki Canal+ przejmie w firmie kontrolującej 51 proc. TVN (w grupie ITI – red.), będzie wart mniej niż 250 mln euro – podali analitycy banku UBS. Na giełdzie trwa przecena akcji po ujawnieniu przez „Rz” kulis transakcji z francuskim Vivendi (właścicielem Canal+). Chodzi o to, że rynek nie ma co liczyć na wezwanie do sprzedaży akcji TVN w krótkim czasie. Wczoraj akcje telewizji zniżkowały o 4,6 proc., do 12,1 zł. I dalej mogą spadać.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091834_Fuzja_%E2%80%9En%E2%80%9D_i_Cyfry+_nie_oslabi_Cyfrowego_Polsatu.html (dostęp płatny)

Kablówki zapłacą kary za zmianę programów

Piotr Mazurkiewicz

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów operatorzy sieci kablowych UPC Polska oraz Multimedia Polska nie poinformowały klientów na czas o wycofaniu kilku programów z oferty. Tymczasem według stanowiska UOKiK o zmianie programów telewizji kablowej abonenci powinni się dowiedzieć z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Operator musi też to zrobić na piśmie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1091841_Kablowki_zaplaca_kary_za_zmiane_programow.html (dostęp płatny)

Miasta uczą się zarządzać ruchem inteligentnie

Tomasz Żółciak

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu