Przegląd prasy – środa 23 listopada

Publikacja: 23.11.2011 07:40

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Czy ktoś zapłaci za zapychającą się sieć?

Sylwia Czubkowska

Teoretycznie zasada „neutralności sieci” jest banalna. Ani dostawcy usług internetowych, ani rządy nie mogą nakładać użytkownikom ograniczeń w swobodnym korzystaniu z internetu. Chiny blokują swoim obywatelom dostęp do portalu „Google+” – to łamanie neutralności. Egipt całkiem odcina swoich mieszkańców od sieci podczas antyrządowych wystąpień – ewidentne łamie neutralność. Ale nie tylko o takie blokowanie chodzi. Kiedy w Polsce T-Mobile (chcąc chronić swoich użytkowników) zapowiedział blokowanie reklam w swojej sieci mobilnej – to tak naprawdę też planuje złamać zasadę neutralności. Bo choć wydawać by się mogło, że czym innym jest blokowanie dostępu do treści w sieci a czym innym blokowanie reklam, to jednak, dane to dane, a bajty z tekstów na portalach niczym się tak naprawdę nie różnią od bajtów, z jakich składają się reklamy internetowe.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387743 (dostęp płatny)

Wojna w sieci: zaatakują T-Mobile

Michał Fura

Branża internetowa protestuje przeciwko planom usuwania reklam przez T-Mobile. Sieć zbiera siły do starcia z operatorem i grozi, że zablokuje jego klientów, którzy zażądają wycięcia banerów. Do gry wkracza UKE. Zaostrza się spór o blokowanie reklam w mobilnym internecie przez sieć komórkową T-Mobile. Do kontrofensywy przechodzą firmy internetowe, przestraszone wizją spadku przychodów reklamowych. Jutro przedstawiciele IAB Polska, stowarzyszenia zrzeszającego branżę, spotkają się z Miroslavem Rakowskim, prezesem polskiego T-Mobile. Chcą rozmawiać o jego projekcie blokowania reklam w komórkach, tabletach i laptopach podłączonych do bezprzewodowego internetu. IAB Polska już miesiąc temu zaprotestował przeciw planom blokowania reklam.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387774 (dostęp płatny)

iPlex.pl zarobi na reklamie telewizyjnej

Michał Fura

Reklamodawcy zaczynają kupować spoty w serwisach, które oglądać można tylko na telewizorach podłączonych do sieci. Do walki o budżety takich firm włączył się właśnie Atmedia, broker reklamy w kanałach tematycznych, który zaczyna sprzedawać reklamy w internetowym serwisie iPlex.pl, dostępnym na podłączonych do internetu telewizorach Samsung i Panasonic Viera. Reklamę kupił USP Zdrowie, sprzedawca apapu i ibupromu. By oglądać oferowane przez iPlex filmy, wystarczy wcisnąć guzik na pilocie, nie trzeba włączać komputera. To nowy sposób korzystania z telewizji – widz może obejrzeć ulubiony program, kiedy chce, a nie gdy pojawia się w ramówce.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387775 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Samsung rozpocznie współpracę z Google TV?

Tomasz Grynkiewicz, Reuters

Samsung, największy na świecie producent telewizorów, jest na finiszu negocjacji w sprawie Google TV. Ale wcześniejsi partnerzy są ostrożni. – Pracujemy nad szczegółami, pierwsze urządzenia z Google TV chcemy pokazać w przyszłym roku – mówił we wtorek dziennikarzom Yoon Boo-keun, szef działu telewizorów w Samsung Electronics. Koreański koncern już w styczniu tego roku pokazywał m.in. odtwarzacz współdziałający z platformą Google TV. Ale do sklepów żadnego urządzenia nie wprowadził. Google TV umożliwia – o ile telewizor jest podłączony do internetu – oglądanie filmów z sieci, korzystanie z aplikacji czy przeglądanie stron internetowych bezpośrednio na ekranie telewizora.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10692228,Samsung__rozpocznie_wspolprace_z_Google_TV_.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Rośnie sieć grupy

Urszula Zielińska

Cyfrowy Polsat, platforma telewizji satelitarnej, poinformował, że w zasięgu jego usługi mobilnego dostępu do Internetu znalazło się kilkanaście nowych miejscowości. To efekt powiększającej się sieci masztów spółek z grupy NFI Midas:?Mobylandu i CenterNetu, z której korzysta Cyfrowy Polsat. W ostatnim czasie sieć ta powiększyła się o ponad 20 stacji bazowych pozwalających na świadczenie usługi w technologiach LTE (najszybszy obecnie dostęp do Internetu) i HSPA+. Mobyland i CenterNet mają dziś łącznie 547 masztów dla usługi HSPA+ oraz 542 maszty dla usług LTE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719840_Rosnie_siec_grupy.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja: Orange: Play zarobił miliard na asymetrii

Urszula Zielińska

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy P4 (Play), w swoim blogu przypomniał problem asymetrii stawek MTR. Choć P4 korzysta z niej od 2007 r., zdaniem Gruszki najwięcej zyskują na tym duzi operatorzy, którzy obciążają opłatą klientów końcowych (ceny połączeń do Playa są wyższe niż do innych sieci). Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP, przypominał wczoraj Gruszce, że P4 dzięki tej samej asymetrii zarobiło – zdaniem Orange – około 1 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719837_Telekomunikacja:__Orange:_Play_zarobil_miliard_na%C2%A0asymetrii.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Apple oczyszczone z zarzutów

TR

Apple poza konfliktem patentowym z koreańskim Samsungiem, toczyło jeszcze bój z tajwańskim HTC, który właśnie został rozstrzygnięty na korzyść koncernu z Cupertino – informuje BBC. Amerykańska Międzynarodowa Komisja Handlu stwierdziła, że Apple nie pogwałciło żadnych praw patentowych należących do S3 Graphics, partnera HTC.

http://teleinformatyka.pb.pl/2521465,22894,apple-oczyszczone-z-zarzutow (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Internet wprost do oka

Piotr Kościelniak

Soczewki kontaktowe umożliwią w przyszłości wyświetlanie informacji przed źrenicą człowieka. Przeglądanie listów e-mail bez zerkania na ekran telefonu komórkowego? Wskazówki – którędy jechać bez ekranu nawigacji? Przeglądanie stron internetowych podczas spaceru? Proszę bardzo. To wszystko da się zrobić dzięki technice łączącej podzespoły elektroniczne i diody LED z soczewkami kontaktowymi. Opracowali ją naukowcy z Washington University.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097192_Internet_wprost_do_oka.html (dostęp płatny)

Mamy prawie 17 milionów użytkowników sieci

Magdalena Lemańska

Już ponad 55 proc. Polaków korzysta z sieci – wynika z badań NetTrack. Ten odsetek rośnie jednak powoli, bo niewiele starszych osób się do niej przekonuje. Jak podkreśla instytut Millward Brown SMG/KRC, autor badania, problemem jest to, że odsetek internautów w porównaniu z wynikami poprzednich badań publikowanymi w czerwcu prawie się nie zmienił. – Wyraźnie widać, że dynamika wzrostu liczby użytkowników jest obecnie na niskim poziomie. Wydaje się, że głównym czynnikiem ograniczającym przyrost aktywnych użytkowników jest bariera wieku, struktura wiekowa pozostaje bez zmian z bardzo niskim wskaźnikiem wśród osób starszych, nieprzekraczającym 5 proc. – komentuje Kuba Antoszewski z MillwardBrown SMG/KRC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097281_Mamy_prawie_17_milionow_uzytkownikow_sieci.html (dostęp płatny)

Tablety idą jak woda, ale w Polsce niekoniecznie

Piotr Mazurkiewicz

W USA korzysta z nich 33,7 mln osób. U nas sprzedaż dopiero się rozkręca. Jak podała firma badawcza eMarketer, w tym roku w USA z tabletów ma korzystać już 33,7 mln osób, o 158,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Kolejne lata wyglądają też bardzo optymistycznie – w 2014 r. liczba użytkowników w tym kraju ma wynieść 89,5 mln, co stanowić będzie już 27,7 proc. populacji kraju.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097277_Tablety_ida_jak_woda__ale_w_Polsce_niekoniecznie.html (dostęp płatny)

Więcej miejsc z szybkim dostępem do Internetu

Urszula Zielińska

Przybywa miejscowości, których mieszkańcy mogą korzystać z usługi dostępu do sieci w Cyfrowym Polsacie w technologii LTE. Cyfrowy Polsat, platforma telewizji satelitarnej kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, poinformował, że w zasięgu jego usługi mobilnego dostępu do Internetu znalazło się kilkanaście nowych miejscowości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097285_Wiecej_miejsc_z_szybkim_dostepem_do_Internetu.html (dostęp płatny)

Numer 112 ma działać po Nowym Roku

Renata Krupa-Dąbrowska

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej ma załatać lukę w prawie, jaka powstanie po Nowym Roku. Jeżeli bowiem szybko nie zostaną zmienione przepisy, straż pożarna i policja nie będą mogły po 1 stycznia 2012 r. przyjmować zgłoszeń alarmowych. Żeby temu zapobiec, rząd przyjął wczoraj projekt nowych przepisów. Wojewoda będzie mógł – tak jak jest obecnie – powierzać w drodze porozumienia Państwowej Straży Pożarnej, policji lub jednostkom samorządu terytorialnego zadania centrów powiadamiania ratunkowego. Teraz wymienione instytucje pełnią funkcję tymczasowych centrów na terenach, na których nie działają jeszcze wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097182_Numer_112_ma_dzialac_po_Nowym_Roku.html (dostęp płatny)

E-faktura musi być autentyczna

Jerzy Kowalski

Odbiorca jest zobowiązany do potwierdzenia woli otrzymywania faktury w formie elektronicznej. – Dlaczego przedsiębiorcy powinno zależeć na wystawianiu elektronicznych faktur? Jakie odnosi on z nich korzyści? Miesięczne koszty drukowania i wysyłania faktur wystawianych w formie papierowej są dla przedsiębiorcy niebagatelne. Jeśli przyjmiemy, że firma musi wystawić np. 100 takich dokumentów, to jej koszty wyniosą już kilkadziesiąt złotych. Natomiast przesyłanie e-faktur jest właściwie bezkosztowe. Nie trzeba ich drukować, niepotrzebny jest kurier ani tradycyjne usługi poczty, wystarczy je wystawić i wysłać e-mailem. Dostarczenie ich w formie elektronicznej to dla przedsiębiorcy nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1097061_E-faktura_musi_byc_autentyczna.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Czy ktoś zapłaci za zapychającą się sieć?

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?