[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Internet wprost do oka
Piotr Kościelniak
Soczewki kontaktowe umożliwią w przyszłości wyświetlanie informacji przed źrenicą człowieka. Przeglądanie listów e-mail bez zerkania na ekran telefonu komórkowego? Wskazówki – którędy jechać bez ekranu nawigacji? Przeglądanie stron internetowych podczas spaceru? Proszę bardzo. To wszystko da się zrobić dzięki technice łączącej podzespoły elektroniczne i diody LED z soczewkami kontaktowymi. Opracowali ją naukowcy z Washington University.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097192_Internet_wprost_do_oka.html (dostęp płatny)
Mamy prawie 17 milionów użytkowników sieci
Magdalena Lemańska
Już ponad 55 proc. Polaków korzysta z sieci – wynika z badań NetTrack. Ten odsetek rośnie jednak powoli, bo niewiele starszych osób się do niej przekonuje. Jak podkreśla instytut Millward Brown SMG/KRC, autor badania, problemem jest to, że odsetek internautów w porównaniu z wynikami poprzednich badań publikowanymi w czerwcu prawie się nie zmienił. – Wyraźnie widać, że dynamika wzrostu liczby użytkowników jest obecnie na niskim poziomie. Wydaje się, że głównym czynnikiem ograniczającym przyrost aktywnych użytkowników jest bariera wieku, struktura wiekowa pozostaje bez zmian z bardzo niskim wskaźnikiem wśród osób starszych, nieprzekraczającym 5 proc. – komentuje Kuba Antoszewski z MillwardBrown SMG/KRC.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097281_Mamy_prawie_17_milionow_uzytkownikow_sieci.html (dostęp płatny)
Tablety idą jak woda, ale w Polsce niekoniecznie
Piotr Mazurkiewicz
W USA korzysta z nich 33,7 mln osób. U nas sprzedaż dopiero się rozkręca. Jak podała firma badawcza eMarketer, w tym roku w USA z tabletów ma korzystać już 33,7 mln osób, o 158,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Kolejne lata wyglądają też bardzo optymistycznie – w 2014 r. liczba użytkowników w tym kraju ma wynieść 89,5 mln, co stanowić będzie już 27,7 proc. populacji kraju.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097277_Tablety_ida_jak_woda__ale_w_Polsce_niekoniecznie.html (dostęp płatny)
Więcej miejsc z szybkim dostępem do Internetu
Urszula Zielińska
Przybywa miejscowości, których mieszkańcy mogą korzystać z usługi dostępu do sieci w Cyfrowym Polsacie w technologii LTE. Cyfrowy Polsat, platforma telewizji satelitarnej kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, poinformował, że w zasięgu jego usługi mobilnego dostępu do Internetu znalazło się kilkanaście nowych miejscowości.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097285_Wiecej_miejsc_z_szybkim_dostepem_do_Internetu.html (dostęp płatny)
Numer 112 ma działać po Nowym Roku
Renata Krupa-Dąbrowska
Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej ma załatać lukę w prawie, jaka powstanie po Nowym Roku. Jeżeli bowiem szybko nie zostaną zmienione przepisy, straż pożarna i policja nie będą mogły po 1 stycznia 2012 r. przyjmować zgłoszeń alarmowych. Żeby temu zapobiec, rząd przyjął wczoraj projekt nowych przepisów. Wojewoda będzie mógł – tak jak jest obecnie – powierzać w drodze porozumienia Państwowej Straży Pożarnej, policji lub jednostkom samorządu terytorialnego zadania centrów powiadamiania ratunkowego. Teraz wymienione instytucje pełnią funkcję tymczasowych centrów na terenach, na których nie działają jeszcze wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097182_Numer_112_ma_dzialac_po_Nowym_Roku.html (dostęp płatny)
E-faktura musi być autentyczna
Jerzy Kowalski
Odbiorca jest zobowiązany do potwierdzenia woli otrzymywania faktury w formie elektronicznej. – Dlaczego przedsiębiorcy powinno zależeć na wystawianiu elektronicznych faktur? Jakie odnosi on z nich korzyści? Miesięczne koszty drukowania i wysyłania faktur wystawianych w formie papierowej są dla przedsiębiorcy niebagatelne. Jeśli przyjmiemy, że firma musi wystawić np. 100 takich dokumentów, to jej koszty wyniosą już kilkadziesiąt złotych. Natomiast przesyłanie e-faktur jest właściwie bezkosztowe. Nie trzeba ich drukować, niepotrzebny jest kurier ani tradycyjne usługi poczty, wystarczy je wystawić i wysłać e-mailem. Dostarczenie ich w formie elektronicznej to dla przedsiębiorcy nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1097061_E-faktura_musi_byc_autentyczna.html (dostęp płatny)