Przegląd prasy – piątek 19 lipca

Publikacja: 19.07.2013 08:30

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Sąd Najwyższy: TP SA nie musi płacić prawie pół miliarda złotych

WAT

„Nie życzę żadnej firmie, aby kiedykolwiek miała do czynienia z tak nadgorliwym urzędem i moim zdaniem wyrachowanym działaniem” – napisał rzecznik prasowy Orange (marka TP) Wojciech Jabczyński. Chodzi o siedmioletnią walkę w sądach z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. We wrześniu 2006 roku UKE nałożyło na TP karę 100 mln zł za nieuprawnione zdaniem urzędu wiązanie oferty Neostrady z usługami telefonicznymi. Pół roku później telekomunikacyjny gigant dostał kolejną karę – 339 mln zł za nieprzedstawienie prezesowi UKE do zatwierdzenia cennika i regulaminu Neostrady oraz określenia ceny usługi utrzymania łącza na podstawie kosztów jej świadczenia.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14299768,Sad_Najwyzszy__TP_SA_nie_musi_placic_prawie_pol_miliarda.html#ixzz2ZRlkaxgG

Nokia powoli wstaje z kolan? Ratują ją Lumie

MK

Fiński producent komórek opublikował w czwartek najnowszy raport kwartalny. Widać w nim wyraźną poprawę w stosunku do danych sprzed roku, ale do raju jeszcze daleka droga. Zamiast zysku netto nadal mamy stratę, ale relatywnie niewielką. Sięgnęła ona w drugim kwartale kwoty 227 mln euro i jest bez porównania mniejsza od straty poniesionej rok wcześniej – wtedy wyniosła ona ponad 1,4 mld euro. Co bardzo ważne, koncern zaczyna zarabiać na swojej podstawowej działalności. Pojawił się zysk operacyjny – 303 mln euro.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14298362,Nokia_powoli_wstaje_z_kolan__Ratuja_ja_Lumie.html#ixzz2ZRm1Qy4b

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

M&A: Rynek fuzji i przejęć wkrótce się ożywi

Anna Koper

Wartość polskiego rynku fuzji i przejęć w I połowie 2013 r. spadła o 48 proc., do 1,8 mld euro, wynika z raportu firm Exen, Bastion Group i Gide Loyrette Nouel, do którego dotarł „Parkiet”. Sean Gibson z Exen ocenia, że najpopularniejszymi celami akwizycji w najbliższym czasie będą średniej wielkości spółki działające w telekomunikacji, handlu detalicznym i medycynie.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747265_MA:_Rynek_fuzji_i_przejec_wkrotce_sie_ozywi.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Medialne tuzy w wojnie o multipleks

Karol Jedliński

Jeszcze dwa-trzy lata temu koncesja na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej nie była towarem szczególnie pożądanym. W 2011 r. na cztery wolne miejsca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zaakceptowała 5 wniosków — spółki z branży medialnej obawiały się, czy z cyfryzacji wyjdzie cokolwiek dobrego. Wyszło i teraz po 4 kanały zgłosiło się niemal 20 chętnych. Dotychczas media emocjonowały się głównie walką toczoną przez TV Trwam. Fundacja Lux Veritatis dostała, co chciała, opadł bitewny kurz. Jednak za kulisami toczy się coraz ostrzejsza walka dwóch polskich koncernów medialnych.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=150130# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nowa firma za złotówkę

Marek Domagalski

Rząd szykuje rewolucję w zakładaniu spółek. Kapitał już nie będzie niezbędny. Dziś, aby założyć najpopularniejszą w Polsce spółkę, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością, potrzebny jest kapitał w wysokości 5 tys. zł. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który ma zlikwidować bariery finansowe.  Kapitał w spółce z o.o. ma wynosić 1 zł. Co więcej, powstanie nowy rodzaj spółki, tzw. bezkapitałowa, w której wspólnicy sami decydować będą o wielkości kapitału i udziałach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212422-Nowa-firma-za-zlotowke.html#.UeiK223HsUg (dostęp płatny)

Fuzje i przejęcia przyspieszą

Anna Koper

Wartość polskiego rynku fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2013 roku spadła o 48 proc., do 1,8 mld euro. Sean Gibson z Exen ocenia, że najpopularniejszymi celami akwizycji będą średniej wielkości spółki działające w telekomunikacji, handlu detalicznym i medycynie. – Tylko w tej ostatniej branży do kupienia są m.in. Polmed, Scanmed, Grupa Nowy Szpital, Voxel i Enel-Med – wylicza. Podobne typy ma Jacek Chwedoruk. – Średnich i większych transakcji można spodziewać się w sektorze finansowym, energetyce (odnawialnej i konwencjonalnej), TMT (telekomunikacja, Internet, nowe technologie) oraz niektórych dziedzinach wytwarzania.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212344-Fuzje-i-przejecia-przyspiesza.html#.UeiJk23HsUg (dostęp płatny)

Gorszy kwartał Nokii i Intela

Aleksandra Stanisławska

Mniejszy popyt na urządzenia z systemem Windows zaszkodził wynikom Nokii i Intela. Ten ostatni boryka się też z kryzysem w branży PC. Nokia znowu dołuje – pokazują to ogłoszone w czwartek kwartalne wyniki finansowe fińskiego producenta  telefonów komórkowych. Pogorszyła się też sprzedaż Intela, światowego lidera rynku procesorów do komputerów. Powód, przynajmniej częściowo, jest wspólny, a jest nim słabszy od spodziewanego popyt na nowy system operacyjny Microsoftu – Windows 8.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1212350-Gorszy-kwartal-Nokii-i-Intela.html#.UeiJlW3HsUg (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Sąd Najwyższy: TP SA nie musi płacić prawie pół miliarda złotych

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży