Przegląd prasy – poniedziałek 19 marca

Publikacja: 19.03.2012 08:15

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Dostawcy treści zapłacą albo operatorzy wprowadzą ograniczenia w internecie

Michał Fura

Operatorzy nie nadążają z inwestycjami, które pozwoliłyby udźwignąć rosnący przesył danych w sieci. Rozwiązanie jest płacenie przez dostawców treści za korzystanie z ich infrastruktury. Dotychczas ten pomysł odbijał się od ściany. T-Mobile liczy, że pierwszy wyłom w tym murze uda mu się zrobić w Polsce, a pod propozycjami podpisze się branża internetowo-reklamowa. By wymusić ustępstwa, operator pod koniec 2011 r. zagroził wprowadzeniem usługi Szczupły i sprawny internet, umożliwiającej blokowanie reklam na życzenie klienta. Abonent by oszczędził, a operator skorzystał dzięki mniejszemu obciążeniu sieci. Szef T-Mobile argumentował, że transfer reklam w sieci kosztuje ok. 100 mln zł rocznie. Jeśli dostawcy nie chcą być blokowani, niech zapłacą.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403387 (dostęp płatny)

Resort cyfryzacji, czyli wiele obietnic, a konkretów trzeba szukać ze świecą

Sylwia Czubkowska

Raport otwarcia, karta praw podstawowych internauty, nowy plan informatyzacji państwa – plany, plany, plany. Obejmując kierowanie Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni obiecał przygotowanie specjalnego raportu otwarcia, który miał podsumować obecny stan informatyzacji państwa. Ogłoszenie planowano na luty. Potem resort termin przełożył na pierwszą połowę marca. Raportu wciąż jednak nie ma. W raporcie tym miał być także podsumowany tzw. projekt Stajni Augiasza. Tak Boni nazwał zarówno śledztwa prowadzone przez CBA, jak i kontrole MAiC szeroko przez nas opisywane, a prowadzone w związku z licznymi nieprawidłowościami i korupcją przy przetargach na systemy informacyjne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403355(dostęp płatny)

Wolność dostępu do dóbr kultury może być łamana wyższym VAT na e-booki

Sylwia Czubkowska

Rzecznik praw obywatelskich sprawdza, czy wyższy VAT na e-booki nie łamie ustawy zasadniczej. Ale branża wydawnicza już nie liczy na pomoc polityków. – Zastosowanie podstawowej, 23-proc. stawki VAT na elektroniczne książki, przy stosowaniu 5-proc. na wydawnictwa tradycyjne, może być niezgodne z konstytucją i zasadami unijnymi – wskazuje rzecznik praw obywatelskich w piśmie do resortu finansów. Według Ireny Lipowicz sytuacja, w której inaczej opodatkowane są książki wydane na nośnikach fizycznych (czyli nie tylko te papierowe, lecz także e-booki, tyle że na płytach), a inaczej w wersji cyfrowej, budzi sporo wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej gwarancji równości oraz wolności dostępu do dóbr kultury.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=403361 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Onet sprzedam drogo. Dlaczego TVN chce się pozbyć portalu?

Vadim Makarenko, Tomasz Grynkiewicz

Przez lata TVN przekonywał inwestorów, że telewizja i internet są dla siebie stworzone. Jak wytłumaczy teraz wystawienie największego portalu w Polsce na sprzedaż? Przez lata TVN przekonywał inwestorów, że telewizja i internet są dla siebie stworzone. Jak wytłumaczy teraz wystawienie największego portalu w Polsce na sprzedaż? – Kupujemy Onet, by zyskać udział w rynku reklamy internetowej, rozwijającym się na poziomie ponad 50 proc. rocznie, prawie czterokrotnie szybciej niż rynek telewizyjny. Nie chcę, żeby Łukasz [Wejchert, wówczas prezes Onet.pl] przejął mnie za dwa-trzy lata – żartował w rozmowie telefonicznej Piotr Walter, wówczas prezes TVN. Był maj 2007 r.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,11367507,Onet_sprzedam_drogo__Dlaczego_TVN_chce_sie_pozbyc.html

Chińscy pisarze zarzucają piractwo koncernowi Apple

Grupa prominentnych chińskich pisarzy zarzuciła amerykańskiemu koncernowi Apple łamanie ich praw autorskich. Twórcy wnieśli pozew do sądu za bezprawną sprzedaż ich książek w internecie. Informację taką podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. Według niej 22 pisarzy domaga się w sumie 7,7 mln dol. odszkodowania za to, że Apple bezprawnie – według nich – sprzedawał w internecie 95 książek.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11368791,Chinscy_pisarze_zarzucaja_piractwo_koncernowi_Apple.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Podział ATM spodziewany do końca maja

Dariusz Wolak

ATM Systemy Informatyczne złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowanym debiutem na GPW. ATM nie wyklucza, że będzie zmuszony ogłosić przerwę w zwołanym na 23 marca nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które ma zatwierdzić podział spółki na ATM i ATM Systemy Informatyczne. Powodem przedłużenia obrad może być brak zatwierdzonego prospektu emisyjnego ATM SI.

http://www.parkiet.com/artykul/1214195-Prospekt-ATM-SI-jest-juz-w-KNF.html

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Apple sprzedał w weekend 2,5 mln nowych iPadów

Aleksandra Stanisławska

Sprzedaż nowego tabletu zapowiada się rekordowo, a jego producent pozostanie niezagrożonym liderem rynku przynajmniej do 2015 roku. Analitycy z Yankee Group twierdzą, że sprzedaż nowego iPada od piątku do niedzieli mogła sięgnąć 2,5 mln sztuk. Rok temu, w ciągu pierwszego weekendu po debiucie  iPada 2 kupiło milion osób.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130280_Apple_sprzedal_w_weekend_25_mln_nowych_iPadow.html (dostęp płatny)

Decydujący rok dla wideo w Internecie

Magdalena Lemańska

Niedługo okaże się, kto jest kluczowym graczem i czy Polsat, TVN oraz TVP są gotowe do strategicznego partnerstwa. Początek 2012 roku to sprzedaż Ipli Cyfrowemu Polsatowi, decyzja o wejściu na NewConnect spółki Iplex.pl oraz bankructwo właściciela portalu TVScreen. – Zdecydowanie będzie to rok przetasowań w tym segmencie. Według mnie na rynku zostaną trzy podmioty: TVN Player, Iplex i Ipla. Dalej za nimi uplasuje się TVP – mówi Arkadiusz Świerczewski, współzałożyciel portalu Iplex.pl, który zapowiedział, że w II kw. tego roku wybiera się na NewConnect, by zdobyć 7 – 14,8 mln zł na dalszy rozwój.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1126002_Smartfona_tanio_sprzedam.html (dostęp płatny)

Migracja sposobem perswazji

Urszula Zielińska

Zmiana operatora i zakupy w Internecie pomogą małej firmie obniżyć koszty połączeń mobilnych. Badania pokazują, że około 85 proc. firm w Polsce to klienci telefonii komórkowych. Mobilny telefon jest jedynym aparatem w 47 proc. z nich. Co roku powstaje też kilkadziesiąt tysięcy nowych podmiotów z REGON, a i rynek telefonii mobilnej ciągle się zmienia. Co powinna o nim wiedzieć firma przymierzająca się do zakupu usługi lub zmiany operatora?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130307_Migracja_sposobem_perswazji.html (dostęp płatny)

Najwięcej firm korzysta z Orange

Urszula Zielińska

Z deklaracji przedsiębiorstw wynika, że największy udział w biznesowym rynku ma Orange. To się może zmienić. Wśród kryteriów wyboru operatora komórkowego ważnym elementem jest jego popularność. Przekłada się ona na koszty połączeń: użytkownicy tej samej sieci przy doborze odpowiedniego pakietu zwykle mogą dzwonić do siebie taniej lub za darmo niż do osób korzystających z usług innego telekomu. Operatorzy komórkowi nie ujawniają jednak, jaki jest ich udział w rynku klientów biznesowych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130320_Najwiecej_firm_korzysta_z_Orange.html (dostęp płatny)

Polskie przedsiębiorstwa chętniej wybierają chmury

Aleksandra Stanisławska

Już ponad 40 proc. polskich dużych i średnich firm korzysta z chmury obliczeniowej – podaje najnowszy raport Cisco. – Chmura obliczeniowa to dziś jeden z najważniejszych trendów w rozwoju technologii informatycznych na świecie – uważa Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Poland. W przeprowadzonym przez tę firmę badaniu zatytułowanym „Korzystanie w Polsce z chmury obliczeniowej” wzięły udział 302 duże i średnie firmy z naszego kraju. Okazało się, że 42 proc. z nich korzysta z rozwiązań informatycznych opartych na modelu chmury, a 9 proc. planuje wdrożenie ich w 2012 roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1130292_Polskie_przedsiebiorstwa_chetniej_wybieraja_chmury.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Dostawcy treści zapłacą albo operatorzy wprowadzą ograniczenia w internecie

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?