Przegląd prasy – czwartek 12 września

Publikacja: 12.09.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Prezes Witucki odchodzi

Maciej Witucki złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Telekomunikacji Polskiej. Odejdzie z firmy 19 września 2013 r. – poinformowała giełdowa spółka.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=460365 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Lobbyści powalczyli. Poczekamy na tanie dzwonienie w roamingu

Tomasz Bielecki

Komisja Europejska chce zakazu opłat roamingowych za rozmowy odbierane za granicą w UE już od lipca 2014 r. Ponadto zrównać mają się także ceny zamiejscowych i międzynarodowych rozmów przez telefony stacjonarne. – Nasz projekt to wspaniała wiadomość dla przyszłości łączności komórkowej i internetowej w Europie – powiedziała komisarz UE ds. agendy cyfrowej, Neely Kroes. Jednak plan reformy, który w czwartek oficjalnie ogłosi Komisja Europejska, to dość mocno rozwodniona wersja rewolucji, którą Kroes obiecywała już w maju tego roku. Zamiast zapowiadanego przez nią w Parlamencie Europejskim „zniesienia roamingu” od 2014 r. pani Kroes proponuje szybką rezygnację z opłat roamingowych tylko za rozmowy przychodzące na terenie Unii.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14589601,Lobbysci_powalczyli__Poczekamy_na_tanie_dzwonienie.html

28 proc. z nas ogląda tylko naziemną telewizję cyfrową. 61 proc – tylko płatną

Martin Stysiak

Wyłącznie naziemną telewizję cyfrową ogląda 28 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Widzowie ci spędzają dziennie przed ekranem 14 minut więcej niż klienci płatnej telewizji – wynika z badania firmy Nielsen. W styczniu ubiegłego roku z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało zaledwie 5 proc. gospodarstw domowych, a 2,5 proc. użytkowników obok naziemnej telewizji cyfrowej miało też dostęp do oferty kablowej i satelitarnej. W lipcu tego roku (gdy wyłączono ostatnie nadajniki analogowe) już 28 proc. gospodarstw domowych oglądało naziemną telewizję cyfrową, zaś kolejne 11 proc. korzystało z niej obok płatnej telewizji. 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta wyłącznie z płatnej telewizji – kablowej lub platform satelitarnych.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14585025,28_proc__z_nas_oglada_tylko_naziemna_telewizje_cyfrowa_.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Dotacje unijne i VAT napędzą klientów firmom IT

Mariusz Gawrychowski

Odmieniany przez wszystkie przypadki kryzys gospodarczy i idące za nim zaciskanie pasa przez polskie firmy spowodowało, że ubiegły rok był najsłabszy w historii na rynku rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzenie przedsiębiorstwem (systemy ERP). Jego wartość skurczyła się o kilka procent. Początek tego roku także nie był udany. Jednak powoli segment wychodzi na prostą. Z coraz większej liczby firm informatycznych płyną sygnały o rosnącej sprzedaży. To zaś oznacza, że do polskich firm znów wraca ochota na inwestowanie w IT.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=152626# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Lekcje etyki przez Internet

Artur Grabek

Po kilku latach bezowocnych interwencji m.in. rzecznika praw obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydaje się, że Ministerstwo Edukacji postanowiło wreszcie rozwiązać problem z nauczaniem etyki w szkołach. „Rz” dotarła do nieoficjalnego jeszcze planu działania w tej sprawie. Zgodnie z nim we wrześniu 2015 r. lekcje tego przedmiotu mogą się pojawić w zupełnie nowej odsłonie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217281-Lekcje-etyki-przez-Internet.html#.UjFWSz8b-FI (dostęp płatny)

E-faktury pomagają w biznesie

Dariusz Wolak

Polska jest na szarym końcu w Europie,  jeśli chodzi o stosowanie e-faktur. Uczestnicy Okrągłego Stołu „Rzeczpospolitej”, którego tematem była „Cyfrowa Polska – e- faktura jako konieczność cywilizacyjna”, zgodnie podkreślają, że masowe stosowanie e-faktur niesie za sobą szereg korzyści. – Po pierwsze klient otrzymuje je znacznie szybciej, bo odpada pośrednik, czyli doręczyciel, któremu ponadto trzeba zapłacić za usługę. Odbiorca e-faktury może łatwo uregulować należność, kopiując numer konta, zamiast przepisywać go ręcznie z papierowej faktury. Odpada również ryzyko pomyłki przy przepisywaniu ciągu liczb – wylicza Jakub Kłoczewiak, prezes Orange Customer Service i dyrektor obsługi klientów Orange, reprezentujący również Konfederację Lewiatan.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217232-E-faktury-pomagaja-w-biznesie.html#.UjFXCD8b-FJ (dostęp płatny)

Operator Romana Abramowicza o swoich planach

Urszula Zielińska

26 września swoją propozycję usług telekomunikacyjnych dla polskich firm przedstawi Truphone, firma z portfela rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza. Firma działa od 2006 r. Zaczynała w Wielkiej Brytanii. Usługi dla biznesu Truphone rozwija od 2009 r. W latach 2006–2007 miało miejsce pierwsze podniesienie kapitału spółki. – Polska już wtedy była wśród rynków, na które miała wejść firma. Zarejestrowana została tu nawet spółka, ale do tej pory czekała w uśpieniu na implementację platformy technicznej – mówi „Rz” Piotr Iwański, country manager Truphone.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217242-Operator-Romana-Abramowicza-o-swoich-planach.html#.UjFWgT8b-FI (dostęp płatny)

Orange i T-Mobile podzielą się eterem

Urszula Zielińska

Wspólne wykorzystywanie pasma 1800 MHz (tzw. pasmo LTE) otwiera nowy rozdział w kooperacji gigantów. Przed Telekomunikacją Polską nie tylko zmiana prezesa i nazwy (wiadomo już, że będzie to Orange Polska). Firma wchodzi również w kolejny etap współpracy z T-Mobile Polska. Zarząd TP potwierdził bowiem informacje serwisu rpkom.pl: notowana na GPW grupa uzyskała możliwość świadczenia usług ultraszybkiego mobilnego Internetu LTE w oparciu o częstotliwości 1800 MHz, chociaż nie zdobyła ich w tegorocznym przetargu. Zgodnie z przewidywaniami konkurencji operator Orange poszerzył o korzystanie z tego pasma zakres współpracy z T-Mobile Polska.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217240-Orange-i-T-Mobile-podziela-sie-eterem.html#.UjFXxz8b-FJ (dostęp płatny)

Wideo na żądanie szybko rośnie

Magdalena Lemańska

Według prognoz w najbliższych latach szybciej niż tradycyjne usługi na żądanie oferowane przez operatorów płatnej telewizji rosnąć będą przychody interentowych serwisów z filmami, programami telewizyjnymi i serialami. Wydatki na oglądanie filmów, seriali i programów w trybie VoD wyłącznie w ramach ofert płatnej telewizji sięgną w 2018 r. na świecie 6 mld dolarów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217223-Wideo-na-zadanie-szybko-rosnie.html#.UjFWrD8b-FI (dostęp płatny)

Przyjdzie Netflix i wyrówna

Łukasz Dec

Tradycyjna telewizja powolutku traci popularność na rzecz usług na życzenie. To bardzo nowoczesny trend, ale nie wiem, czy polska branża medialna powinna się z tego cieszyć. Najbardziej bym się obawiał internetowych serwisów z filmami i serialami. Na razie rządzą tutaj rodzime marki – Ipla Polsatu i TVN Player, ale giganci już się czają. Śmiem postawić tezę, że chociaż amerykańskiego Netfliksa w Polsce jeszcze nie ma i pewnie szybko nie będzie, to dla części Polaków jest znany nie mniej, niż Ipla i TVN Player.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217221-Przyjdzie-Netflix–i-wyrowna.html#.UjFWnD8b-FI (dostęp płatny)

Rozmowy o innowacji

redakcja

Operatorzy telekomunikacyjni mają swoje miejsce w dyskusji o rozwoju technologii w Polsce. „Innowacja” i „innowacyjność” to słowa odmieniane przez wszystkie przypadki wśród głównych uczestników życia gospodarczego na świecie i w Polsce. Jest to jednocześnie jeden z punktów tzw. wizji dla zrównoważonego rozwoju biznesu przygotowanego przez PwC i zakrojonego na najbliższych kilkadziesiąt lat (do 2050 r.), wypracowanego przez przedstawicieli biznesu i rządu. W tym roku ruszyła druga runda rozmów w tej sprawie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217233-Rozmowy-o-innowacji.html#.UjFWnj8b-FI (dostęp płatny)

Jak rozwiązać umowę i zmienić operatora

Łukasz Sitek

Niełatwo wyplątać się z prawnych więzów łączących nas z firmą telekomunikacyjną czy z dostawcą Internetu. Czasem okazuje się to także bardzo kosztowne, bo firmy te zastrzegają wysokie kary za przedwczesne rozwiązanie kontraktu. Terminy określane są w regulaminie lub kontrakcie. Z jakim wyprzedzeniem muszę powiadomić firmę, w której mam telefon, Internet i telewizję kablową, o tym, że rezygnuję z jej usług? Chcę zmienić operatora. Umowę z obecną firmą podpisałem na dwa lata, do końca jej obowiązywania zostało jeszcze siedem miesięcy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217211-Jak-rozwiazac-umowe-i-zmienic-operatora.html#.UjFYmz8b-FI (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Prezes Witucki odchodzi

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów