Przegląd prasy – czwartek 12 września

Publikacja: 12.09.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Prezes Witucki odchodzi

Maciej Witucki złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Telekomunikacji Polskiej. Odejdzie z firmy 19 września 2013 r. – poinformowała giełdowa spółka.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=460365 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Lobbyści powalczyli. Poczekamy na tanie dzwonienie w roamingu

Tomasz Bielecki

Komisja Europejska chce zakazu opłat roamingowych za rozmowy odbierane za granicą w UE już od lipca 2014 r. Ponadto zrównać mają się także ceny zamiejscowych i międzynarodowych rozmów przez telefony stacjonarne. – Nasz projekt to wspaniała wiadomość dla przyszłości łączności komórkowej i internetowej w Europie – powiedziała komisarz UE ds. agendy cyfrowej, Neely Kroes. Jednak plan reformy, który w czwartek oficjalnie ogłosi Komisja Europejska, to dość mocno rozwodniona wersja rewolucji, którą Kroes obiecywała już w maju tego roku. Zamiast zapowiadanego przez nią w Parlamencie Europejskim „zniesienia roamingu” od 2014 r. pani Kroes proponuje szybką rezygnację z opłat roamingowych tylko za rozmowy przychodzące na terenie Unii.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14589601,Lobbysci_powalczyli__Poczekamy_na_tanie_dzwonienie.html

28 proc. z nas ogląda tylko naziemną telewizję cyfrową. 61 proc – tylko płatną

Martin Stysiak

Wyłącznie naziemną telewizję cyfrową ogląda 28 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Widzowie ci spędzają dziennie przed ekranem 14 minut więcej niż klienci płatnej telewizji – wynika z badania firmy Nielsen. W styczniu ubiegłego roku z naziemnej telewizji cyfrowej korzystało zaledwie 5 proc. gospodarstw domowych, a 2,5 proc. użytkowników obok naziemnej telewizji cyfrowej miało też dostęp do oferty kablowej i satelitarnej. W lipcu tego roku (gdy wyłączono ostatnie nadajniki analogowe) już 28 proc. gospodarstw domowych oglądało naziemną telewizję cyfrową, zaś kolejne 11 proc. korzystało z niej obok płatnej telewizji. 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta wyłącznie z płatnej telewizji – kablowej lub platform satelitarnych.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14585025,28_proc__z_nas_oglada_tylko_naziemna_telewizje_cyfrowa_.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Dotacje unijne i VAT napędzą klientów firmom IT

Mariusz Gawrychowski

Odmieniany przez wszystkie przypadki kryzys gospodarczy i idące za nim zaciskanie pasa przez polskie firmy spowodowało, że ubiegły rok był najsłabszy w historii na rynku rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzenie przedsiębiorstwem (systemy ERP). Jego wartość skurczyła się o kilka procent. Początek tego roku także nie był udany. Jednak powoli segment wychodzi na prostą. Z coraz większej liczby firm informatycznych płyną sygnały o rosnącej sprzedaży. To zaś oznacza, że do polskich firm znów wraca ochota na inwestowanie w IT.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=152626# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Lekcje etyki przez Internet

Artur Grabek

Po kilku latach bezowocnych interwencji m.in. rzecznika praw obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydaje się, że Ministerstwo Edukacji postanowiło wreszcie rozwiązać problem z nauczaniem etyki w szkołach. „Rz” dotarła do nieoficjalnego jeszcze planu działania w tej sprawie. Zgodnie z nim we wrześniu 2015 r. lekcje tego przedmiotu mogą się pojawić w zupełnie nowej odsłonie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217281-Lekcje-etyki-przez-Internet.html#.UjFWSz8b-FI (dostęp płatny)

E-faktury pomagają w biznesie

Dariusz Wolak

Polska jest na szarym końcu w Europie,  jeśli chodzi o stosowanie e-faktur. Uczestnicy Okrągłego Stołu „Rzeczpospolitej”, którego tematem była „Cyfrowa Polska – e- faktura jako konieczność cywilizacyjna”, zgodnie podkreślają, że masowe stosowanie e-faktur niesie za sobą szereg korzyści. – Po pierwsze klient otrzymuje je znacznie szybciej, bo odpada pośrednik, czyli doręczyciel, któremu ponadto trzeba zapłacić za usługę. Odbiorca e-faktury może łatwo uregulować należność, kopiując numer konta, zamiast przepisywać go ręcznie z papierowej faktury. Odpada również ryzyko pomyłki przy przepisywaniu ciągu liczb – wylicza Jakub Kłoczewiak, prezes Orange Customer Service i dyrektor obsługi klientów Orange, reprezentujący również Konfederację Lewiatan.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217232-E-faktury-pomagaja-w-biznesie.html#.UjFXCD8b-FJ (dostęp płatny)

Operator Romana Abramowicza o swoich planach

Urszula Zielińska

26 września swoją propozycję usług telekomunikacyjnych dla polskich firm przedstawi Truphone, firma z portfela rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza. Firma działa od 2006 r. Zaczynała w Wielkiej Brytanii. Usługi dla biznesu Truphone rozwija od 2009 r. W latach 2006–2007 miało miejsce pierwsze podniesienie kapitału spółki. – Polska już wtedy była wśród rynków, na które miała wejść firma. Zarejestrowana została tu nawet spółka, ale do tej pory czekała w uśpieniu na implementację platformy technicznej – mówi „Rz” Piotr Iwański, country manager Truphone.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217242-Operator-Romana-Abramowicza-o-swoich-planach.html#.UjFWgT8b-FI (dostęp płatny)

Orange i T-Mobile podzielą się eterem

Urszula Zielińska

Wspólne wykorzystywanie pasma 1800 MHz (tzw. pasmo LTE) otwiera nowy rozdział w kooperacji gigantów. Przed Telekomunikacją Polską nie tylko zmiana prezesa i nazwy (wiadomo już, że będzie to Orange Polska). Firma wchodzi również w kolejny etap współpracy z T-Mobile Polska. Zarząd TP potwierdził bowiem informacje serwisu rpkom.pl: notowana na GPW grupa uzyskała możliwość świadczenia usług ultraszybkiego mobilnego Internetu LTE w oparciu o częstotliwości 1800 MHz, chociaż nie zdobyła ich w tegorocznym przetargu. Zgodnie z przewidywaniami konkurencji operator Orange poszerzył o korzystanie z tego pasma zakres współpracy z T-Mobile Polska.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217240-Orange-i-T-Mobile-podziela-sie-eterem.html#.UjFXxz8b-FJ (dostęp płatny)

Wideo na żądanie szybko rośnie

Magdalena Lemańska

Według prognoz w najbliższych latach szybciej niż tradycyjne usługi na żądanie oferowane przez operatorów płatnej telewizji rosnąć będą przychody interentowych serwisów z filmami, programami telewizyjnymi i serialami. Wydatki na oglądanie filmów, seriali i programów w trybie VoD wyłącznie w ramach ofert płatnej telewizji sięgną w 2018 r. na świecie 6 mld dolarów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217223-Wideo-na-zadanie-szybko-rosnie.html#.UjFWrD8b-FI (dostęp płatny)

Przyjdzie Netflix i wyrówna

Łukasz Dec

Tradycyjna telewizja powolutku traci popularność na rzecz usług na życzenie. To bardzo nowoczesny trend, ale nie wiem, czy polska branża medialna powinna się z tego cieszyć. Najbardziej bym się obawiał internetowych serwisów z filmami i serialami. Na razie rządzą tutaj rodzime marki – Ipla Polsatu i TVN Player, ale giganci już się czają. Śmiem postawić tezę, że chociaż amerykańskiego Netfliksa w Polsce jeszcze nie ma i pewnie szybko nie będzie, to dla części Polaków jest znany nie mniej, niż Ipla i TVN Player.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217221-Przyjdzie-Netflix–i-wyrowna.html#.UjFWnD8b-FI (dostęp płatny)

Rozmowy o innowacji

redakcja

Operatorzy telekomunikacyjni mają swoje miejsce w dyskusji o rozwoju technologii w Polsce. „Innowacja” i „innowacyjność” to słowa odmieniane przez wszystkie przypadki wśród głównych uczestników życia gospodarczego na świecie i w Polsce. Jest to jednocześnie jeden z punktów tzw. wizji dla zrównoważonego rozwoju biznesu przygotowanego przez PwC i zakrojonego na najbliższych kilkadziesiąt lat (do 2050 r.), wypracowanego przez przedstawicieli biznesu i rządu. W tym roku ruszyła druga runda rozmów w tej sprawie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217233-Rozmowy-o-innowacji.html#.UjFWnj8b-FI (dostęp płatny)

Jak rozwiązać umowę i zmienić operatora

Łukasz Sitek

Niełatwo wyplątać się z prawnych więzów łączących nas z firmą telekomunikacyjną czy z dostawcą Internetu. Czasem okazuje się to także bardzo kosztowne, bo firmy te zastrzegają wysokie kary za przedwczesne rozwiązanie kontraktu. Terminy określane są w regulaminie lub kontrakcie. Z jakim wyprzedzeniem muszę powiadomić firmę, w której mam telefon, Internet i telewizję kablową, o tym, że rezygnuję z jej usług? Chcę zmienić operatora. Umowę z obecną firmą podpisałem na dwa lata, do końca jej obowiązywania zostało jeszcze siedem miesięcy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217211-Jak-rozwiazac-umowe-i-zmienic-operatora.html#.UjFYmz8b-FI (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Prezes Witucki odchodzi

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek