Przegląd prasy – poniedziałek 9 stycznia

Publikacja: 09.01.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Telekomy mają już dość przetasowań

Michał Fura

To koniec Eldorado. Po świetnym ubiegłym roku na rynku fuzji i przejęć w branży mediów i telekomunikacji ten zapowiada się słabo. Na duże, wielomiliardowe transakcje nie ma już co liczyć. Analitycy obawiają się nawet, że nie dojdzie do trwających od jakiegoś czasu procesów sprzedaży operatorów Exatel i TK Telekom. Branża musi się raczej przegrupować i posprzątać po dokonanych już transakcjach. Pod znakiem zapytania stoi najbardziej oczekiwana transakcja tego roku – sprzedaż operatora telekomunikacyjnego Exatel. Szerzej nieznana na rynku konsumenckim firma, zajmująca się budową infrastruktury telekomunikacyjnej, od dawna jest na celowniku największych graczy takich, jak Zygmunt Solorz-Żak czy Netia. Tomasz Zadroga, ówczesny prezes PGE, do którego należy Exatel, obiecywał, że proces sprzedaży miał ruszyć błyskawicznie zaraz po zakończeniu transakcji z Polkomtelem pod koniec ubiegłego roku. Sprzedaż wystartowała, ale została zawieszona. – Nawet nie wybrano doradcy – mówi osoba znająca kulisy transakcji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394010 (dostęp płatny)

Play może przyspieszyć albo pójdzie pod młotek

Michał Fura

UKE, który chce, by Play dostał część częstotliwości w paśmie 1800 Mhz, mocno uderzy w Orange, T-Mobile i Plusa. Telekomy protestują. Ogłoszony przez Annę Streżyńską, szefową UKE, pomysł na przetarg nowych telekomunikacyjnych częstotliwości może mocno zmienić obraz rynku. Oferowane częstotliwości w paśmie 1800 Mhz potrzebne są operatorom do budowy szybkiego internetu w technologii LTE. Prezes UKE proponuje, by podzielić przetarg na dwie części – w jednej zwycięzcą zostałby ten, kto bardziej potrzebuje częstotliwości. Faworytem jest Play.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394011 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Gaj zastąpi Streżyńską na stanowisku prezesa UKE

PAP, MAWI

Premier Donald Tusk wysłał w czwartek do marszałek Sejmu wniosek w sprawie powołania Magdaleny Gaj na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i upoważnił ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego do przedstawienia Sejmowi jej kandydatury. – Działalność Urzędu powinna teraz koncentrować się na takich obszarach, jak: inwestycje na rynku telekomunikacyjnym, częstotliwości, konsumenci – oceniła Gaj w rozmowie z PAP. – O konkretach będę mogła mówić po objęciu tego stanowiska. Jeśli Sejm poprze tę kandydaturę, Magdalena Gaj zastąpi na tym stanowisku obecną szefową UKE Annę Streżyńską, której kadencja formalnie upłynęła w maju.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10921451,Gaj_zastapi_Strezynska_na_stanowisku_prezesa_UKE.html

Mobilne gry z Wrocławia: 1,7 mln dol. od inwestorów

Tomasz Grynkiewicz

Tequila Mobile tworząca gry na smartfony i komórki, pozyskała 1,7 mln dol. (ok. 6 mln zł) od prywatnych inwestorów z Polski i Wielkiej Brytanii. Za dwa lata chce mieć 100 mln użytkowników swojej platformy. Tequila nie jest szczególnie znana w kraju – ok. 90 proc. jej przychodów pochodzi z zagranicy. Zarabia zarówno tworząc własne gry na komórki, jak też na platformie Tequila Planet do dystrybucji gier i rozliczania płatności, z której mogą korzystać inni producenci gier. Wrocławianie preferują tzw. model free-to-play (bardzo popularny w Azji, ale też stosowany przez Zyngę) – gry są bezpłatne, gracze płacą za to za dodatkowe opcje, np. za wirtualny przedmiot do gry lub możliwość zamieszczenia swojego wyniku na liście światowej.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10921438,Mobilne_gry_z_Wroclawia__1_7_mln_dol__od_inwestorow.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Polkomtel: Spotkania z inwestorami

Urszula Zielińska

9 stycznia w USA bankierzy inwestycyjni odpowiedzialni za sprzedaż obligacji śmieciowych Polkomtela rozpoczną spotkania z inwestorami w sprawie emisji o równowartości 900 mln euro – podała agencja Bloomberg. Według niej emisja objąć może zarówno papiery denominowane w dolarach, euro, jak i w złotych. O tym, że Polkomtel może opublikować memorandum ofertowe w USA w nadchodzącym tygodniu informowaliśmy kilka dni temu. Według agencji, emitentem walorów będzie spółka Eileme 2 AB.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/723186_Polkomtel:_Spotkania_z_inwestorami.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Spory z regulatorem warte miliony

Urszula Zielińska

Ponad tysiąc skarg i odwołań od decyzji prezes UKE wnieśli do sądów operatorzy w latach 2006 – 2011. Rynek telekomunikacyjny w Polsce przez ostatnich sześć lat stanowił raj dla prawników. Konsekwencja, z jaką szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska za pomocą decyzji regulacyjnych dążyła do demonopolizacji rynku i obniżki cen, wywołała ostry opór ze strony głównych graczy: Telekomunikacji Polskiej i sieci komórkowych – Orange, Plusa i Ery (dziś T-Mobile).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110883_Spory_z_regulatorem_warte_miliony.html (dostęp płatny)

Telewizyjna walka na gwiazdy coraz ostrzejsza

Magdalena Lemańska

Mimo trudnej sytuacji na rynku największe stacje nie żałują pieniędzy na drogie programy rozrywkowe. Wiosną Polsat spróbuje odebrać widzów TVN. Takie programy, jak „Mam talent”, „Must be the music – Tylko muzyka” czy „The Voice of Poland” – wciąż opłacają się stacjom mimo ogromnych inwestycji (koszt wyprodukowania odcinka to kilkaset tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach – np. „X Factor” – nawet więcej niż 1 mln zł). W minionym sezonie jesiennym każdy odcinek lidera w tej kategorii – programu „Mam talent!” w TVN – oglądało 4,25 mln osób, a show zarobił cennikowo 75,7 mln zł z reklam – wyliczył instytut Nielsen Audience Measurement. Nawet jeśli odliczy się od tego rabaty (mediaplanerzy sądzą, że to średnio 50 proc.), wciąż daje to prawie 40 mln zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110884_Telewizyjna_walka_na_gwiazdy_coraz_ostrzejsza.html (dostęp płatny)

Likwidacja ulgi na internet

Michał Dec

Większa dostępność sieci internetowej sprawia, że odliczenie podatkowe nie służy istotnym celom pozafiskalnym. Około czterech milionów podatników korzysta z odliczenia od dochodu wydatków na Internet, utrata ulgi będzie zatem miała powszechne oddziaływanie na rozliczenia. Nie stanowi ona jednak efektywnej korzyści podatkowej, wiąże się także z koniecznością posiadania dowodów wykonywania tej usługi i opłacania jej oraz monitorowania przepisów ustawowych w związku z możliwością jej wykorzystania.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110791_Likwidacja_ulgi_na_Internet.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Telekomy mają już dość przetasowań

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?