Przegląd prasy – czwartek 14 października

Publikacja: 14.10.2010 08:28

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Ukraina nakłada restrykcje na sprzedaż Ukrtelekomu[/b]

Roman Olearchyk

Rząd Ukrainy oficjalnie rozpoczął proces sprzedaży operatora narodowego. Wprowadził jednak ograniczenia, które mogą odstraszyć od transakcji największe globalne firmy telekomunikacyjne. Wykluczone są między innymi firmy, w których udziały mają skarby innych państw oraz firmy z co najmniej 25-procentowym udziałem w ukraińskim rynku telekomunikacyjnym.

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP: Obowiązki Emitela[/b]

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na TP Emitela, należącego do grupy TP, obowiązki regulacyjne. Regulator UKE ustalił, że firma ta ma pozycję dominującą na rynku transmisji sygnału radiowego i telewizyjnego, a konkurencja w tej branży nie jest wystarczająca.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/688898_TP:_Obowiazki_Emitelu.html (dostęp płatny)

[b]Papiery Apple’a po 300 dolarów[/b]

Tomasz Goss-Strzelecki

Kurs akcji Apple’a przekroczył wczoraj próg 300 USD po raz pierwszy w historii. Cenę papierów amerykańskiego koncernu windują sukcesy związane ze sprzedażą tabletu iPad i pozostałych produktów.Na początku wczorajszej sesji za papiery Apple’a płacono po 300,51 USD, w porównaniu z 298,54 USD na wtorkowym zamknięciu. Oznaczało to wzrost o 0,65 proc.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/688837_Papiery_Apple%E2%80%99a_po_300_dolarow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Casting na inwestora dla Hawe[/b]

Katarzyna Latek

Hawe jest na sprzedaż. Po pakiet większościowy stoi kolejka chętnych — wynika z naszych informacji. Operator dla operatorów uzyskał ostatnio finansowanie na budowę ostatniego etapu światłowodowego ringu wokół Polski. Kredyt pozwoli na domknięcie sztandarowej inwestycji. Zdaniem Marka Falenty, znaczącego akcjonariusza Hawe, to dobry moment, żeby się wycofać. — Jestem inwestorem finansowym. Spółka jest już zupełnie dojrzała. Przyszedł czas na wprowadzenie do niej inwestora branżowego — mówi prywatny inwestor. Prace nad przygotowaniem do sprzedaży już trwają.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=43cfb285-f972-4d98-b157-b1534ceb6fe0&date=2010-10-14 (dostęp płatny)

[b]Vectra ma plan B[/b]

Magdalena Wierzchowska

Gdyński operator kablowy zapowiada, że nie przepłaci za sieć Aster. Chcemy kupić rywala, ale nie za wszelką cenę —mówi Vectra. I zapowiada 500 mln zł inwestycji w sieć w Warszawie. Telekomunikacja Polska (TP) już nie jest zainteresowana przejęciem wystawionego na sprzedaż operatora sieci Aster, w przeciwieństwie do wywodzącej się z Gdyni Vectry. Ale, jak zapewnia w rozmowie z „PB” Tomasz Żurański, prezes Vectry, nic za wszelką cenę.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=4510cfe7-a435-4fdd-9bde-bae762051ab1&date=2010-10-14 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Koniec sporu twórców sieci wRodzinie[/b]

Urszula Zielińska

Zakończyły się kontrowersje, kto jest winny temu, że telefony komórkowe nie działają poprawnie – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”. Uczestnicy sporu: CenterNet (z grupy NFI Midas) i Fundacja Lux Veritatis, we wtorek podpisali porozumienie – powiedziała nam osoba zbliżona do negocjacji. CenterNet prowadził przez ponad rok sieć komórkową wRodzinie dla Fundacji Lux Veritatis wspierającej media o. Tadeusza Rydzyka (telewizję Trwam, Radio Maryja). Latem tego roku fundacja wypowiedziała operatorowi umowę. Zarzuciła mu, że nie dotrzymał warunków kontraktu. Przekonywała, że użytkownicy wRodzinie (ich liczbę można szacować na 150 tys.) nie mieli dostępu m.in. do Internetu i poczty elektronicznej.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987470_Koniec_sporu_tworcow_sieci_wRodzinie.html (dostęp płatny)

[b]Polskę czeka skok technologiczny[/b]

Jeroen Groenendijk, dyrektor sprzedaży TomTom Business Solution na Beneluks i pozostałe kraje Unii Europejskiej

Polska to ważny kraj i duży, perspektywiczny dla nas rynek. Popyt na urządzenia telematyczne dla profesjonalistów zaczyna się dopiero kształtować w Polsce. Wszyscy znamy urządzenia nawigacyjne, których używamy prywatnie, tzw. popularne GPS lub urządzenia lokalizacyjne pomocne w przypadku kradzieży pojazdów. Teraz przyszedł czas na urządzenia oparte na technologii GPS, GPRS i stronie internetowej, które pomagają w zarządzaniu flotą pojazdów. Nieważne, czy jest ich kilka, kilkanaście czy może kilkaset. Rozwiązania do zarządzania flotą sprawdzają się i przynoszą oszczędności w małych, średnich i dużych firmach i wszędzie zwracają się w podobnym czasie. TomTom Business Solutions oferuje obecnie kompletne rozwiązanie spełniające wymagania rynku w tym momencie – intuicyjne i tanie kosztowo produkty, które szybko się zwracają, a jednocześnie kreują wartość dodaną w firmie.

http://new-arch.rp.pl/artykul/987017_Polske_czeka_skok__technologiczny.html (dostęp płatny)

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie rezerwacji częstotliwości w ramach tzw. pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (wstępnie mają się na nim znaleźć trzy kanały TVP i cztery wybrane w konkursie rozpisanym przez KRRiT). Magdalena Lemańska

http://new-arch.rp.pl/artykul/987465_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay