T-Mobile: to Polkomtel chce utrzymać uprzywilejowaną pozycję

Publikacja: 13.09.2013 18:20

W ślad za rzecznikiem Grupy TP (Orange Polska) stanowisko ws. wywiadu Zygmunta Solorza-Żaka dla „Rzeczpospolitej” opublikował właśnie T-Mobile Polska.

Operator kierowany przez Miroslava Rakowskiego skupia się na dyskusji o LTE i pozycji, jaką zajęła w tym segmencie grupy miliardera oraz jego intencjach.

„Uważamy, że przedstawiane w wywiadzie okoliczności  zmierzają do odwrócenie uwagi od prawdziwych zagrożeń dla konkurencyjnego rozwoju rynku telekomunikacyjnym, którymi są uprzywilejowana obecnie pozycja Polkomtelu na rynku świadczenia usług w technologii LTE oraz wyjątkowo silna pozycja Grupy Kapitałowej Polkomtel-Midas w zakresie posiadanych częstotliwości.

Konsumenci doskonale wiedzą, że na rynku polskim od lat funkcjonuje tylko jeden dostawca usług w technologii LTE, który stał się podmiotem  o szczególnej pozycji w tym zakresie, uzyskując dzięki temu przewagę rynkową. Potwierdzają to też raporty analityków giełdowych” – podał T-Mobile Polska.

Według telekomu, spółki z grupy kapitałowej Polkomtel – Midas posiadające  uprzywilejowaną pozycję na rynku świadczenia usług LTE „starają się utrzymać przewagę czasu i zasobów, m.in.  korzystając z formalnych środków prawnych w zakresie przyznanych częstotliwości wygranych w przetargu na 1800 MHz przez T-Mobile i Play lub wnosząc o uznanie niezależnych, konkurujących ze sobą podmiotów (T-Mobile- Orange) jako grupę kapitałową”.

T-Mobile ocenia też, że Grupa Kapitałowa Polkomtel-Midas, dzięki skupieniu olbrzymich zasobów częstotliwości w jednym ręku ma dużo większy potencjał niż każdy z jej konkurentów samodzielnie.

„Jak pokazują dane przytoczone w wywiadzie przez Pana Zygmunta Solorza – Żaka, Polkomtel – Midas ma praktycznie tyle samo zasobów częstotliwości co łącznie dwie, duże konkurujące ze sobą firmy telekomunikacyjne” – wskazuje T-Mobile.

Podobnie jak Orange Polska, także ten operator posługuje się wskaźnikiem „liczba klientów/MHz posiadanego pasma”.

„Tak więc, w przypadku wspólnie wykorzystywanych częstotliwości T-Mobile i Orange mają do obsłużenia ponad 2 miliony klientów na 1 MHz pasma częstotliwości, to jest o około 3,6 razy więcej” – wskazuje T-Mobile.

Nie zapomina też o sprawie ugody Sferii (w której Solorz-Żak jest mniejszościowym akcjonariuszem).

Solorz – Żak podał w wywiadzie, że „operatorzy zaakceptowali pismo PIIT do UKE, w którym wszyscy zgodzili się, że zanim ruszy aukcja pasma 800MHz, musi zostać rozstrzygnięta sprawa Sferii. Dziś wszyscy kwestionują ugodę”.

Według T-Mobile takie stwierdzenie może być uznane za nadinterpretację.

„Trudno twierdzić, że skoro operatorzy dostrzegali „problem częstotliwości Sferii”, to tym samym zgodzili się na zawarcie takiej ugody pomiędzy MAiC i Sferią” – czytamy w stanowisku.

T-Mobile Polska zapewnił też, że w odpowiedzi na wniosek Polkomtelu o udział w spółce NetWorks!, firma ta  „wyraziła otwartość na podjęcie rozmów w zakresie ustalania warunków potencjalnej współpracy dot. planowania, budowy, utrzymania i optymalizacji radiowych sieci dostępowych”.

„Tezy i poglądy sformułowane w wywiadzie z Zygmuntem Solorzem-Żakiem „Po równo każdemu” mogą być uznane za próbę utrzymania uprzywilejowanej pozycji na świadczenie usług LTE przez Grupę Kapitałową Polkomtel-Midas i nie sprzyjają rozwojowi przejrzystego i konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego w Polsce” – uważa T-Mobile Polska.

W ślad za rzecznikiem Grupy TP (Orange Polska) stanowisko ws. wywiadu Zygmunta Solorza-Żaka dla „Rzeczpospolitej” opublikował właśnie T-Mobile Polska.

Operator kierowany przez Miroslava Rakowskiego skupia się na dyskusji o LTE i pozycji, jaką zajęła w tym segmencie grupy miliardera oraz jego intencjach.

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?