Przegląd prasy – poniedziałek 23 sierpnia

Publikacja: 23.08.2010 08:41

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Polskie firmy liczą na sukces iPada[/b]

Michał Fura

Producenci e-czytników, dystrybutorzy e-książek i wydawcy szykują się do jesiennej ofensywy. Jednak bez pomocy operatorów komórkowych i Empiku nie rozkręcą rynku. Firmy handlujące e-bookami chcą wykorzystać atmosferę, jaka zapanowała przed polską premierą iPada, tabletu firmy Apple. Liczą, że zainteresowanie gadżetem skieruje uwagę klientów na e-czytniki, tak jak trzy lata temu premiera iPhone’a stworzyła rynek dotykowych smartfonów.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/444614,polskie_firmy_licza_na_sukces_ipada.html

[b]Unia zablokowała kredyt technologiczny[/b]

Mariusz Gawrychowski

Firmy dostają coraz mniej pieniędzy z Uni. Jeden z ostatnich programów, w którym mogą liczyć na dofinansowanie, to Innowacyjna Gospodarka. Problem polega na tym, że wyciągnięcie funduszy z tego programu jest dla większości przedsiębiorców praktycznie niemożliwe. W grę wchodzi około 400 mln euro, które mają pójść na spłatę części kapitału tzw. kredytów technologicznych. Są to pożyczki zaciągane przez przedsiębiorców w bankach komercyjnych, przeznaczone na zakup nowych technologii.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/444619,unia_zablokowala_kredyt_technologiczny.html

[b]Na początku 2011 r. ruszy przetarg na szybkie łącza[/b]

PAP

W pierwszym kwartale 2011 r. rozpocznie się przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, które pozwolą m.in. na oglądanie wideo w wysokiej rozdzielczości w komórkach i przesyłanie dużych plików – poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Mowa o tzw. sieciach LTE (ang. Long Term Evolution), czyli multimedialnych systemach szerokopasmowych. Są one nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez operatorów komórkowych, oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Technologia ta ma zmniejszyć koszty, a także umożliwić świadczenie nowych usług.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/444555,na_poczatku_2011_r_ruszy_przetarg_na_szybkie_lacza.html

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

ZTE wygrało wart 200 mln euro kontrakt od Telenora

Kathrin Hille

ZTE, chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego, zdobył wart 200 mln euro kontrakt na budowę obsługującej ok. 4,5 mln klientów sieci mobilnej dla węgierskiego Telenora.

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP: Tańsza Neostrada[/b]

Urszula Zielińska

Cały 2010 rok będzie trudny dla rynku szerokopasmowego Internetu z punktu widzenia biznesu TP – powiedział w rozmowie z nami Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. Według niego, dopiero w przyszłym roku, gdy zaczną przynosić efekty inwestycje w infrastrukturę uzgodnione z regulatorem, sytuacja się poprawi. Przez pierwsze dwa kwartały roku, podobnie jak przez dwa ostatnie trzymiesięczne okresy 2009 roku, TP ubywało klientów Neostrady, flagowej usługi giganta stacjonarnego dostępu do Internetu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684861_TP:_Tansza_Neostrada.html

[b]Powstanie operator o wartości 25 mld[/b]

Wojciech Zieliński, Bloomberg

Egipski miliarder Naguib Sawiris prowadzi rozmowy, w wyniku których może powstać firma telekomunikacyjna o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Jego partnerem ma być, według nieoficjalnych informacji, rosyjska spółka VimpelCom. Ma siedzibę w Amsterdamie i jest notowana w Nowym Jorku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684870_Powstanie_operator__o_wartosci_25_mld_USA.html

[b]Cały 2010 rok trudny dla internetowego biznesu Telekomunikacji[/b]

Urszula Zielińska

Z prezesem Telekomunikacji Polskiej Maciejem Wituckim o sposobach odbudowywania pozycji w Internecie, cenach i inwestycjach rozmawia Urszula Zielińska. Kilka razy przesuwał się już termin wprowadzenia niższych cen za najpopularniejszy dostęp do Internetu TP. Operatorzy nie chcą dobrowolnie podpisywać porozumień z TP sankcjonujących nowe zasady rozliczeń. Konieczna jest ingerencja UKE. Czy wobec tego obniżki cen Internetu są nadal realne? Zdecydowanie tak. To kwestia tygodni. Faktycznie, mamy pewne przesunięcie wobec ostatniego planowanego terminu, który mówił o wprowadzeniu niższych cen w połowie sierpnia, czyli przed początkiem roku szkolnego. Jesteśmy już jednak na najlepszej drodze do wystartowania z atrakcyjną ofertą dla naszych klientów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/684902_Caly_2010_rok_trudny__dla_internetowego_biznesu_Telekomunikacji.html

Rzeczpospolita

Prezes TP: obniżki cen to kwestia kilku tygodni 23.08.2010, Urszula Zielińska W tym roku obniżki cen, a w przyszłym szybki internet – to, w skrócie, plan Telekomunikacji Polskiej na odbudowanie udziałów w rynku – Z punktu widzenia biznesu TP cały 2010 rok będzie jeszcze trudny w segmencie internetowym – mówi „Rz” Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. Według niego dopiero w 2011 roku zaczną przynosić efekty inwestycje w infrastrukturę uzgodnione z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

http://new-arch.rp.pl/artykul/972543_Prezes_TP:_obnizki_cen_to_kwestia_kilku_tygodni.html

Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów