Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 16 marca

Publikacja: 16.03.2018 07:30

RODO: fakty i mity
Internet o nas raczej nie zapomni, a człowiek nie podważy też wyników profilowania przeprowadzanego przez maszynę. Ale słynne RODO bez wątpienia bezpieczeństwo naszych danych.
S. A14-A15

Gazeta Wyborcza

Smartfony: prostsze i bardziej zrozumiałe dla starszych
Google tworzy lekką wersję swojego systemu operacyjnego. Android Go to dobra wiadomość dla producentów tanich smartfonów, w tym dla polskiej firmy mPTech. Obecnie z urządzeń z Androidem korzystają 2 miliardy osób na całym świecie. To 80 proc. wszystkich posiadaczy smartfonów. Ten system operacyjny powstał 10 lat temu i trudno sobie bez niego wyobrazić potęgę Google’a.
S. 12

Allegro paczkuje z pocztą
Serwis Allegro oraz Poczta Polska chcą stworzyć ogólnopolską sieć paczkomatów – ustaliła „Wyborcza” w źródłach zbliżonych do transakcji. To ruch obronny przeciwko konkurencji Amazona i AliExpress. Może zmienić rynek e-handlu w Polsce.
S. 13

Parkiet

Sygnity: Potrzeba trochę więcej czasu
W ostatnich tygodniach kurs Sygnity idzie w górę, mimo że spółka nie zawarła jeszcze porozumienia z wierzycielami. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami ma na to czas do końca marca. – Chcielibyśmy ustalić najważniejsze parametry porozumienia do końca marca i to prawdopodobnie się uda, natomiast samo podpisanie porozumienia wymaga jeszcze wielu formalności i nastąpi prawdopodobnie w kwietniu. Dlatego najprawdopodobniej wystąpimy do wierzycieli o jeszcze jedno przedłużenie terminu – mówi Piotr Wierzbicki z zarządu Sygnity. Nie kryje zdziwienia, że cały proces tak długo trwa.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797589_Sygnity:_Potrzeba_troche_wiecej_czasu.html (dostęp płatny)

Indata: Upadłość na horyzoncie
O niemal 30 proc. taniały w czwartek akcje Indaty. Była to reakcja na kolejne hiobowe wieści płynące ze spółki. Musi zrobić ponad 22 mln zł odpisów, co obniży jej ubiegłoroczne wyniki. Zarząd poinformował również o podjęciu uchwały w sprawie przygotowania i złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu lub przeprowadzenia restrukturyzacji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797591_Indata:_Upadlosc_na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Łowiąc w technologiach, unikaj mętnych wód
Choć branży technologicznej daleko do bańki jak z lat 90., to niewprawny inwestor może wpaść w niejedną pułapkę.  Trwająca od dziewięciu lat hossa na giełdzie nowojorskiej coraz częściej porównywana jest do rynku byka lat 90., który zakończył się pęknięciem bańki spekulacyjnej. Jednym z głównych podobieństw jest lepsze od rynku zachowanie branży technologicznej. Podobnie jak działo się to pod koniec boomu dot-comów, zwyżki notowań wielu spółek przyspieszają w tempie wykładniczym. Od początku roku papiery Netfliksa, internetowej wypożyczalni filmów i seriali, podrożały o 68 proc., czyli o tyle, ile w dwóch poprzednich latach łącznie. Kurs prowadzącego największy na świecie sklep…
https://www.pb.pl/lowiac-w-technologiach-unikaj-metnych-wod-908067 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rekordowe rozmowy w unijnym roamingu
Dwa miliardy minut wydzwonili użytkownicy polskich telekomów podróżujący po UE w ostatnie wakacje. Jesteśmy fenomenem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368892-Rekordowe-rozmowy-w-unijnym-roamingu.html (dostęp płatny)

Lepiej ogłosić konkurs w prasie niż na Facebooku
Zwycięzca zapłaci 10 proc. PIT, jeśli akcja promocyjna została zorganizowana w mediach społecznościowych. Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, jak rozliczyć firmowe konkursy w 2018 r., kiedy limit zwolnienia z podatku jednorazowej wygranej został podniesiony z 760 do 2000 zł. Sprawa dotyczy spółki, która zajmuje się dystrybucją słodyczy. By wypromować swoje produkty, zleca agencjom marketingowym organizowanie akcji promocyjnych, w tym konkursów i loterii oraz sprzedaży premiowej, skierowanych głównie do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niektóre są publikowane w mediach społecznościowych, jak np. Facebook.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368839-Lepiej-oglosic-konkurs-w-prasie-niz-na-Facebooku.html (dostęp płatny)

Przez rozrusznik do serca systemu szpitala
Ataki na rozruszniki serca i inne osobiste urządzenia medyczne podłączone do internetu to nowe cele cyberprzestępców – ostrzegają naukowcy Royal Academy of Engineering (REANG). W najnowszym raporcie REANG podaje, że życie pacjentów jest poważnie zagrożone, ponieważ rośnie liczba urządzeń medycznych, które są podatne na ataki hakerów. Słabe ich zabezpieczenia stanowią nie tylko niebezpieczeństwo dla jednostek, ale mogą też umożliwiać uzyskanie osobom niepowołanym dostęp do całych sieci w szpitalach.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368889-Przez-rozrusznik-do-serca-systemu-szpitala.html (dostęp płatny)

Co przyniesie sieć 5G? Wiele korzyści dla konsumentów
Sieć 5G wpłynie nie tylko na przemysł i gospodarkę, ale też na użytkowników oraz na to, w jaki sposób wszyscy będziemy w niedalekiej przyszłości korzystać z mobilnych usług – pisze Mariusz Gruszczyński z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368820-Co-przyniesie-siec-5G–Wiele-korzysci-dla-konsumentow.html (dostęp płatny)

Ambasadorzy e-codzienności
Nasza firma ma już prawie ćwierć wieku. Karol Gajos prezes zarządu Pentacomp Systemy Informatyczne.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368824-Ambasadorzy-e-codziennosci.html (dostęp płatny)

Największy branżowy event w Europie Wschodniej promujący polskie IT i telekomunikację

Rozmowa z Jarosławem Pazgratem, wiceprezes zarządu MCX Pro, członek Rady Programowej Targów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368821-Najwiekszy-branzowy-event-w-Europie-Wschodniej-promujacy-polskie-IT-i-telekomunikacje.html (dostęp płatny)

Cyberbezpieczeństwo firm
Nie czekaj, aż cię zaatakują, nie licz na szczęście. Na cyberatak można być dobrze przygotowanym – pisze  Marek Zaliński, członek zarządu NASK SA.  Coraz szersze wykorzystywanie zaawansowanych technologii informatycznych i szerokopasmowego internetu w biznesie stwarza nie tylko nowe możliwości dla unowocześnianych firm, ale także otwiera nowe, bardziej wyrafinowane możliwości narażenia ich na cyberprzestępcze zagrożenia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368817-Cyberbezpieczenstwo-firmy.html (dostęp płatny)

Wszechobecna transformacja w kierunku cyfrowego biznesu
Cyfrowa transformacja biznesu wymaga obecnie od nas nowych modeli działania oraz nowych ról w organizacji, aby nadążyć za tym trendem, dostawcy technologii informatycznych muszą przeorganizować swoją dotychczasową strategię biznesową i zacząć działać bardziej wyraźnie w kierunku nowych technologii i najlepiej w konfiguracji dwóch prędkości – pisze Lubomir Stojek, menedżer ds. klientów technologicznych Gartner Polska.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368823-Wszechobecna-transformacja-w-kierunku-cyfrowego-biznesu.html (dostęp płatny)

Nasze dane pod specjalnym nadzorem
Rozmowa z Maciejem Kaweckim, twórcą nowej ustawy o ochronie danych osobowych, Ministerstwo Cyfryzacji.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368818-Nasze-dane-pod-specjalnym-nadzorem.html (dostęp płatny)

Inteligentne miasta z inteligentnymi antenami
Sieci komórkowe rozwijają się w nachodzących na siebie cyklach – pisze Borys Stokalski prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Dopiero co rozgrzewało nas 4G, a już mówimy o kolejnej rewolucji, jaką niesie 5G. Taki proces powtarza się, z grubsza biorąc, co 10 lat. Dlaczego? Po pierwsze, ruch w sieciach mobilnych systematycznie rośnie, i to w zawrotnym tempie – generują go użytkownicy korzystający z coraz bardziej atrakcyjnych aplikacji opierających się na zasobach dostępnych w chmurze.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368819-Inteligentne-miasta-z-inteligentnymi-antenami.html (dostęp płatny)

RODO: fakty i mity
Internet o nas raczej nie zapomni, a człowiek nie podważy też wyników profilowania przeprowadzanego przez maszynę. Ale słynne RODO bez wątpienia bezpieczeństwo naszych danych.
S. A14-A15

Gazeta Wyborcza

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G