Francuscy i brytyjscy operatorzy sieci komórkowych są blisko porozumienia, co do zasad wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest zapewnienie pokrycia zasięgiem sieci mobilnej 2G i 3G podmorskiego tunelu komunikacyjnego pod kanałem La Manche. Taką informację podał brytyjski dziennik [b]The Telegraph[/b].

Wartość przedsięwzięcia inwestycyjnego szacowana jest na 20 mln funtów. Francuscy operatorzy ([b]Orange, SFR, Bouygues[/b]) mają pokryć koszty infrastruktury w tunelu prowadzącym z Coquelles we Francji do Folkestone w Wielkiej Brytanii, operatorzy brytyjscy ([b]Vodafone, O2, Orange/T-Mobile, 3[/b]) tunelu prowadzącego w przeciwnym kierunku (media nie podają, czy i na czyj koszt zostanie osieciowany trzeci, techniczny tunel). Każdy z nich ma 50 km długości, z czego 38 km przebiega pod dnem kanału La Manche.

Sieć ma być gotowa do komercyjnej eksploatacji przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 r. Sprzęt do tego przedsięwzięcia, które ma charakter bardziej prestiżowy, niż komercyjny, dostarczy [b]Alcatel-Lucent[/b].