Przegląd prasy rpkom.pl – środa 18 kwietnia

Publikacja: 18.04.2018 07:30

Lekarska blokada e-zwolnień
ZUS, a także resorty rodziny i zdrowia uległy medykom – obowiązek wystawiania e-zwolnień, który miał wejść w życie od 1 lipca zostanie przesunięty o pół roku. Rząd wierzy, że w tym czasie uda się znaleźć wystarczającą liczbę asystentów medycznych, którzy będą mogli w imieniu lekarzy wystawić e-dokumenty. Zatwierdzona zmiana nie przesądza jednak, że w grudniu nie nastąpi albo kolejny poślizg, albo definitywna rezygnacja z projektu e-zwolnienia.
S. A1, A5

Resort cyfryzacji nowego-starego szefa
Dowód z warstwą elektroniczną, system CEPiK i implementacja RODO to priorytety powołanego właśnie ministra.
S. A6

Grupa atomowa, czyli jak Czech przejął Radio Zet
Oligarcha z branży energetycznej i właściciel tabloidu kupuje drugie co do wielkości radio w Polsce.
S. A11

Czy i jak dokręcić śrubę Zuckerbergowi?
Prezes FB odbiera zaproszenia na spotkania od europejskich parlamentarzystów, a w USA trwa debata, jak uregulować działalność firmy.
S. A15

Chińska ofensywa na polu internetowych płatności
Jack Ma wykupi europejskie fintechy? Jego firma rośnie na hegemona płatności mobilnych. Według różnych źródeł największy na świecie fintech Ant-Financial, chińska platforma do płatności internetowych – chce wejść na giełdę. W tym celu szuka inwestorów, którzy w kolejnej rundzie finansowania mają zasilić przedsiębiorstwo 9 mld dol.
S. A15

Gazeta Wyborcza

TVP idzie na pasek państwa
Nie abonament i nie opłata audiowizualna, ale gwarantowany przelew z budżetu państwa na 1,5-2 mld zł – tak PiS chce ratować media publiczne od 2019 r.
S. 5

Nowe prawo o ruchu drogowym będzie dziurawe
Rząd PiS postanowił bezterminowo odłożyć okres próbny dla młodych stażem kierowców, bo nie potrafił na czas zmodernizować ewidencji pojazdów i kierowców CEPiK 2.0. We wtorek rząd premiera Morawieckiego przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który przewiduje bezterminowe przedłużenie prac nad zmodernizowaną ewidencją pojazdów i kierowców CEPiK 2.0. Zgodnie z obecnymi przepisami nowy system miał działać w pełni od 4 czerwca.
S. 9

Puls Biznesu

E-kajdanki połączyły rywali
Konkurenci o kontrakt na SDE połączyli siły i złożyli jedyną ofertę w przetargu. Mogą zyskać zlecenie za blisko 100 mln zł. Pozyskany przez konsorcjum Compu w styczniu 2009 r. wart 226 mln zł kontrakt na System Dozoru Elektronicznego (SDE) to do dziś jeden z największych kontraktów grupy. System umożliwia skazanym za drobne przestępstwa odbywanie kary na wolności. Przez lata stanowił dla spółki stabilne źródło przychodów, gdyż w skład ceny wchodziła m.in. stała miesięczna opłata od każdego więźnia korzystającego z możliwości odbywania kary poza zakładem.
https://www.pb.pl/e-kajdanki-polaczyly-rywali-910748 (dostęp płatny)

Zdigitalizowane pejzaże i labirynty w Paryżu
Dekoracyjny świat obrazów wiedeńskiego malarza Gustava Klimta, tworzy oniryczną feerię, w której można się zanurzyć w Atelier des Lumieres — pierwszym muzeum cyfrowym powstałym w Paryżu.
https://www.pb.pl/zdigitalizowane-pejzaze-i-labirynty-w-paryzu-910766 (dostęp płatny)

Kwartalny rekord serwisu Netflix
Platforma streamingowa odnotowała największy wzrost liczy subskrybentów od czasu swojej oferty publicznej 16 lat temu — poinformował Bloomberg. Platforma streamingowa odnotowała największy wzrost liczy subskrybentów od czasu swojej oferty publicznej 16 lat temu — poinformował Bloomberg. I to mimo konsekwentnego od kilku miesięcy podnoszenia cen. W I kw. tego roku z Netfliksa zaczęło korzystać 7,41 mln nowych użytkowników — wynika z najnowszych danych spółki.
https://www.pb.pl/kwartalny-rekord-serwisu-netflix-910763 (dostęp płatny)

Lato z czeskim Radiem Zet
Grupa Euro Zet i jej Radio Zet przejdzie z rąk właściciela prestiżowego magazynu „Elle” w ręce wydawcy czeskich tabloidów „Blesk” i „Aha!”. Czech Media Invest (CMI) i francuska grupa Lagardère dogadały się: Czesi przejmą kilkanaście środkowoeuropejskich rozgłośni radiowych, w tym m.in. należące do spółki Eurozet Radio Zet, Antyradio, Meloradio (wcześniej funkcjonujące jako Radio Zet Gold) i ChilliZet oraz stacje w Czechach, w Rumunii i na Słowacji. Umowa jest warta 73 mln EUR (ponad 300 mln zł).
https://www.pb.pl/lato-z-czeskim-radiem-zet-910757 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Specjalista od kompromisu ministrem cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji zyskało nowego szefa. Branża teleinformatyczna ma nadzieję na powrót do dialogu.  Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał dziś na stanowisko ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, pełniącego obowiązki szefa resortu po dymisji Anny Streżyńskiej. Tym samym potwierdziły się informacje „Rzeczpospolitej” z przełomu marca i kwietnia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371365-Specjalista-od-kompromisu-ministrem-cyfryzacji.html (dostęp płatny)

Lagardère sprzedaje Czechom Radio Zet
Francuska grupa sprzedaje za 73 mln euro radiostacje w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym stację numer dwa w Polsce. – Dla polskiego ryku mediów to na pewno zmiana nie tylko ważna, ale i symboliczna. Wycofuje się z Polski jeden dużych zagranicznych podmiotów, który odgrywał ważną rolę w budowie rynku medialnego po upadku komunizmu – mówi Juliusz Braun, medioznawca, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371363-Lagardère-sprzedaje-Czechom-Radio-Zet.html (dostęp płatny)

Lekarska blokada e-zwolnień
ZUS, a także resorty rodziny i zdrowia uległy medykom – obowiązek wystawiania e-zwolnień, który miał wejść w życie od 1 lipca zostanie przesunięty o pół roku. Rząd wierzy, że w tym czasie uda się znaleźć wystarczającą liczbę asystentów medycznych, którzy będą mogli w imieniu lekarzy wystawić e-dokumenty. Zatwierdzona zmiana nie przesądza jednak, że w grudniu nie nastąpi albo kolejny poślizg, albo definitywna rezygnacja z projektu e-zwolnienia.
S. A1, A5

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu