Amerykańscy operatorzy kumulują gotówkę, europejscy dostawcy cierpią

Publikacja: 31.10.2014 08:51

Alcatel-Lucent, grupa z siedzibą w Paryżu w III kwartale br. obniżyła koszty stałe swojej działalności o 73 mln euro , a w sumie w ramach programu oszczędnościowego „Shift” – realizuje go od czerwca ub.r. – o 645 mln euro – podaje „Financial Times”. Według Michela Combes’a, firma wypełniła już 2/3 planu, którego harmonogram obejmuje jeszcze cały 2015 rok, a który zakłada redukcję kosztów o 1 mld euro, czyli około 15 proc. i powrót do dodatnich przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej.  W III kw. br. były ciągle ujemne, choć już nie tak silnie jak rok temu.

Strata netto Alcatela-Lucenta wyniosła 18 mln euro, podczas gdy w III kw. 2013 r. – 200 mln euro.

Oszczędności budują marżowość i podobają się inwestorom. Marża brutto urosła w III kw. br. do 34 proc. wobec 31,9 proc. rok temu.  Marża zysku operacyjnego jest dużo niższa, ale również się poprawiła: do 5,2 proc. wobec 3,2 proc. rok temu.

Z drugiej strony, wyższe marże to nie tylko efekt cięcia kosztów, ale również spadku przychodów: wyniosły one w minionym kwartale 3,25 mld euro, spadając o 5,9 proc. rok do roku. „Alcalu”, powstałemu z połączenia francuskiego Alcatela z amerykańskim Lucentem  słabiej idzie właśnie w Stanach Zjednoczonych: rynek ten przyniósł grupie 1,36 mld euro przychodów, o 14 proc. mniej niż rok temu.

Według „FT” liczby te odzwierciedlają generalne spowolnienie inwestycji operatorów telekomunikacyjnych za Atlantykiem, przekładające się również na wyniki Ericssona i Nokii.

Ericsson zanotował w III kw. br. wzrost przychodów (o 9 proc. lub 3 proc. po eliminacji dodatniego wpływu zmian kursowych i nowych biznesów wobec tych przed rokiem), ale jak wyjaśniał Hans Vesteberg, prezes firmy zyskiwał na takich rynkach jak Bliski Wschód, Chiny, Indie i Rosja, a tracił je właśnie w Ameryce Północnej.

Szwedzki dostawca tłumaczy, że tamtejsi operatorzy koncentrują się obecnie na optymalizacji przepływów gotówkowych.

Przychody Ericssona w III kw. br. wyniosły w efekcie 56,7 mld koron szwedzkich (1 euro to około 9,2 koron).  Zyskowność grupy przy tym spadła. Zysk operacyjny obniżył się o 8 proc. do 3,9 mld koron (z 4,2 mld rok wcześniej), a zysk netto o 13 proc. do 2,6 mld koron. Szwedzki zgromadzili za to na kontach więcej gotówki (po 9 miesiącach to 29,4 mld koron (24,7 mld po trzech kwartałach 2013 r.).

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10