Polkomtel: możemy nie wziąć udziału w aukcji; Emitel pójdzie na całość?

Publikacja: 30.01.2014 16:23

–  Mamy istotne zastrzeżenia odnośnie warunków ogłoszonej aukcji i zastanawiamy się, czy w ogóle wziąć w niej udział – poinformowała rpkom.pl Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego Polkomtela, operatora sieci Plus.

W ten sposób telekom kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka odpowiedział na nasze pytanie, czy zamierza wystartować w aukcji. Czy operator blefuje, czy też prawdopodobieństwo, że nie wystartuje w aukcji jest wysokie – trudno ocenić.

Nie wiemy też, czy decyzja dotyczy wszystkich spółek z grupy. Gieros-Brzezińska reprezentuje Polkomtel.

Tymczasem w aukcji może wziąć udział równie dobrze inna firma z portfela miliardera, np. jedna ze spółek z Grupy Midas, notowanej na warszawskiej giełdzie. Dla mniejszościowych akcjonariuszy Midasa to istotne o tyle, że są analitycy – np. DM BZ WBK, czy ING Securities – którzy w swoich wycenach akcji spółki nie uwzględnili takiego scenariusza.

Midas odpowiedział nam również niejednoznacznie: „W związku z aukcją, Midas złożył do UKE serię pytań jej dotyczących. Obecnie spółka czeka na odpowiedzi z Urzędu i decyzje podejmie w oparciu o nie”.

Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka DM BZ WBK, Midas mógłby wziąć udział w aukcji, ale wówczas musiałby odłożyć w czasie realizację trzeciej fazy rozbudowy sieci LTE, na którą fundusz miał przeznaczyć do 364 mln zł (z kredytu – zresztą w BZ WBK – i własnych przepływów).

Jeśli grupa Solorza-Żaka faktycznie wycofa się z planów udziału w aukcji 800/2600 MHz  nowe możliwości otworzą się przed P4, operatorem sieci Play, ale też przed Emitelem wspieranym przez nowego właściciela – Alinda Capital Partners.

Z nieoficjalnych informacji rpkom.pl wynika, że obecnie radiodyfuzyjny operator rozważa walkę o dwa bloki 800-tki. Mógłby udostępnić swoje 10 MHz jednemu podmiotowi lub po bloku między dwóch.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu