Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 19 lipca

Publikacja: 19.07.2018 07:30

Grupa Lagardere wyszła z Radia Zet ze sporą dywidendą
Z ubiegłorocznych zysków dwóch największych rozgłośni w Polsce ich właściciele zainkasowali w sumie 90 mln zł. Dywidendę niemal dwukrotnie wyższą od zysku netto w 2017 r. pobrała na pożegnanie francuska grupa Lagardere z Grupy Eurozet.
S. A4

Ograniczyć dominację Google’a
Organ wykonawczy UE nałożył na amerykańską firmę rekordowo wysoką karę – 4,3 mld euro. Powód? Łamanie zasad konkurencji.
S. A13

Programistom może być trudniej o 50-proc. koszty
Twórca nie odliczy podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, jeśli prawa do utworu, który stworzył od początku należały do pracodawcy – stwierdził dyrektor KIS.
S. B3

Płatności za pomocą BLIK są nieopodatkowane
Elektroniczna usługa, która pozwala wpłacić gotówkę na konto za pomocą aplikacji mobilnej jest zwolniona z VAT – orzekł wczoraj WSA w Warszawie. Chodziło o spółkę oferującą popularny system płatności mobilnych (BLIK), za pomocą którego można m.in. błyskawicznie zrealizować międzybankowy przelew. Usługa jest już dostępna w wielu polskich bankach i – jak podała sama spółka – w 2017 roku 6,1 mln użytkowników wykonało w ten sposób 33 mln transakcji.
S. B3

Podział tantiem szybszy i przejrzysty
Tabele wynagrodzeń za korzystanie z utworów będą zatwierdzane w procedurze administracyjnej, a nie – jak było do tej pory – cywilnoprawnej. Wchodząca dziś w życie ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i pokrewnymi ma przede wszystkim wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę 2014/26/UE, co nasz kraj powinien zrobić już dwa lata temu. (…) Przy okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło zmienić zasady zatwierdzania tabel wynagrodzeń.
S. B5

Gazeta Wyborcza

Kolosalna kara dla Google’a
Komisja Europejska nałożyła na giganta z USA karę 4,3 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku – wymuszał na producentach smartfonów lepszą pozycję swojej wyszukiwarki i przeglądarki Chrome.
S. 2, 10

Smartfon pobił seks
Więcej się uczą, mniej piją, wolą rodzinę niż przyjaciół, a zamiast randkować siedzą na czasie – brytyjskie nastolatki są coraz rozsądniejsze. Dlatego też spada coraz bardziej liczba nastoletnich ciąż. Dorasta tzw. rozsądne pokolenie.

S. 9

Bunt pracowników Amazona
Pracownicy Amazona strajkują, a klienci wściekają się na problemy z zamówieniami. „Zgłaszają się z owrzodzeniami, skarżą się na skrajne wyczerpanie, stany depresyjne” – mówi o pracownikach Amazona poznański lekarz.
S. 10

W Polsce byli nawet przed Google’m
Historia jak z Ameryki. Trzej koledzy z podwórka od podstaw zbudowali firmę, która dziś króluje w polskim internecie. To 350 tys. firm i kilka milionów ludzi, którym home.pl zapewnia funkcjonowanie w cyfrowym świecie.
S. 12

Parkiet

Asseco SEE: Notowania pod presją
Kurs Asseco South Eastern Europe od początku roku spadł o 16 proc., a więc radzi sobie gorzej niż branżowy WIG-informatyka. Ten ostatni odrobił część strat i oscyluje wokół poziomu z początku roku. Wskaźnik ceny do zysku dla Asseco SEE sięga 10, podczas gdy średnia dla branży IT, według danych publikowanych przez GPW, jest ponaddwukrotnie wyższa.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801207_Asseco_SEE:_Notowania_pod_presja.html (dostęp płatny)

Kolejna wielka unijna kara na Google’a
Komisja Europejska nałożyła 4,3 mld euro kary na Alphabet (Google) za naruszenie przepisów antytrustowych. Według KE Google wykorzystywała swoją dominującą pozycję na rynku, by wymuszać na producentach urządzeń mobilnych z systemem Android fabryczne instalowanie swoich aplikacji. Koncern groził, że w przeciwnym wypadku nie da im licencji na wykorzystywanie jego aplikacji Google Play. Płacił również producentom, by fabrycznie instalowali jego wyszukiwarkę jako jedyny tego typu program na urządzeniach mobilnych. Uniemożliwiał też producentom sprzedaż urządzeń działających na alternatywnych wersjach systemu operacyjnego Android.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801218_Kolejna_wielka_unijna_kara_na_Google’a.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ZUS wyciąga konsekwencje z awarii
Usterka dysków, która na kilka godzin odcięła klientów ZUS-u od usług elektronicznych, spotkała się z błyskawiczną reakcją zakładu. Awaria dwóch dysków odpowiadających za obsługę stron ZUS.pl i Platformy Usług Elektronicznych odcięła w środę klientów ZUS-u od usług elektronicznych. Została zażegnana ok. godz. 14 i ZUS zaczął przywracanie usług. Z informacji „PB” wynika, że pierwszy z nośników zaczął szwankować we wtorek wieczorem. Kilka godzin później, w środę nad ranem, uszkodzeniu uległ drugi dysk pracujący w tym samym obszarze. Oba odpowiadały za e-urząd ZUS-u i stronę internetową. W środę, wspólnie z producentem macierzy, od rana trwały prace nad usunięciem…
https://www.pb.pl/zus-wyciaga-konsekwencje-z-awarii-935307 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Bruksela mocno bije w monopol Google’a
Amerykański koncern musi zapłacić rekordowe 4,3 mld euro za nadużywanie pozycji dominującej. O rekordowej karze poinformowała w środę Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. Od lat walczy z amerykańskimi monopolistami technologicznymi, jak Google, Amazon, Intel czy Apple. Karze ich zarówno za nadużywanie pozycji monopolistycznej (Google i Intel), jak i unikanie płacenia podatków w Europie (Apple i Amazon).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381505-Bruksela-mocno-bije-w-monopol-Google’a.html (dostęp płatny)

Fanpage na Facebooku: licz się z ryzykiem
Zarządzający fanpage’ami szukają odpowiedzi, jak za pomocą portalu udostępnić odwiedzającym klauzule o przetwarzaniu danych osobowych. Wszystko przez wyrok unijnego Trybunału – twierdzą prawnicy. Niedawny głośny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C 210/16) przesądził status zarządzającego fanpage’em na witrynach mediów społecznościowych. Trybunał uznał, że taka osoba wespół z Facebookiem jest współadministratorem danych osobowych w rozumieniu właściwych przepisów. Według Trybunału Sprawiedliwości zarówno Facebook, jak i zarządzający przetwarzają dane w określonych przez siebie celach. Facebook skupia się na działalności reklamowej (dostosowuje reklamy do aktywności użytkowników), natomiast zarządzający fanpage’em przetwarza dane na potrzeby statystyk i polepszenia odbioru treści, które zamieszcza na stronie, w tym na potrzeby kierowania ofert do potencjalnych odbiorców aktywnych na portalu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381501-Fanpage-na-Facebooku:-licz-sie-z-ryzykiem.html (dostęp płatny)

Innowacyjny BLIK z preferencją
Usługi umożliwiające mobilną płatność telefonem są zwolnione z VAT. W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę spółki, która umożliwia Polakom płatności smartfonem. Chodziło o to, czy usługa BLIK korzysta ze zwolnienia z VAT. Spór miał związek ze zmianą w ustawie o VAT, która weszła w życie 1 lipca 2017 r. Przed tą datą spółka, co potwierdził sam fiskus, nie miała wątpliwości, że usługi świadczone na rzecz banków i agentów rozliczeniowych będących uczestnikami systemu płatności mobilnych BLIK korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381498-Innowacyjny-BLIK-z-preferencja.html (dostęp płatny)

Ericsson: Niespodziewany zysk kwartalny
Szwedzki producent sprzętu sieciowego podał o wypracowaniu w II kwartale skromnego, choć niespodziewanego zysku operacyjnego dzięki lepszej sprzedaży w Ameryce Płn. Pozwala mu to mieć większą nadzieję na realizację celów długoterminowych. Jego akcje drożały w Sztokholmie o 11,4 proc., najbardziej od dwóch lat.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381538-Ericsson:-Niespodziewany-zysk-kwartalny.html (dostęp płatny)

Państwo ponosi wyższe koszty cyfryzacji
O 10 mln zł więcej niż rok wcześniej przeznaczyły na pensje dla pracowników instytucje podlegające Ministerstwu Cyfryzacji w 2017 roku. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zatwierdził już sprawozdania instytucji nadzorowanych przez resort zaangażowanych w cyfryzację państwa. „Rzeczpospolita” uzyskała dostęp m.in. do sprawozdań Centralnego Ośrodka Informatyki i Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Z lektury raportów wynika, że w 2017 r. państwo przeznaczyło na cyfryzację dużo więcej niż rok wcześniej. Obie instytucje miały wyższe przychody, ale też wyższe (w sumie o 60 mln zł) wydatki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381529-Panstwo-ponosi-wyzsze-koszty-cyfryzacji.html (dostęp płatny)

Elektroniczny portfel jak sejf
Mobilne portfele są coraz bardziej nowoczesne, a co najważniejsze bezpieczne. W drugiej połowie czerwca Mastercard udostępnił usługi Apple Pay posiadaczom kart Mastercard i Maestro wydanych przez osiem różnych banków: Alior Bank, Pekao SA, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank oraz internetowy T-Mobile Usługi Bankowe. To nie pierwsze udogodnienie w płatnościach mobilnych, które najbardziej cenią sobie osoby robiące zakupy w e-sklepach, ale nie tylko.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381429-Elektroniczny-portfel-jak-sejf.html (dostęp płatny)

Smartfon zamiast portfela
W telefonie możemy już z powodzeniem zapisać kartę płatniczą. Eksperci przewidują, że smartfony coraz częściej będą się łączyć z urządzeniami typu wearables, takimi jak opaska, breloczek czy pierścionek, które również będą wyposażane w funkcję płatności, ale już teraz są do nich coraz częściej wykorzystywane. Najnowszy raport „Polska jest mobi” pokazuje, że już 64 proc. dorosłych Polaków używa smartfonów. Spośród 15 mln osób posługujących się nimi na co dzień 17 proc., czyli ponad 2,5 mln osób, deklaruje, że używa ich do robienia zakupów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381427-Smartfon-zamiast-portfela.html (dostęp płatny)

Czy można ukraść bitcoina
Jeszcze przed paroma miesiącami kursy większości kryptowalut dynamicznie rosły. Od kilku systematycznie spadają. Do tego dochodzą ostrzeżenia agend państwowych, przestrzegające przed korzystaniem z walut cyfrowych i sugerujące, że służą one praniu brudnych pieniędzy. Zła passa cyfrowych walut będzie miała raczej przejściowy charakter. Szerokie możliwości wykorzystania stojącej za nimi technologii pozwalają z optymizmem patrzeć na ich przyszłość. Wraz z rozwojem rynku kryptowalut i wzrostem ich wartości zwiększy się ryzyko, że będą one padać łupem przestępców. Kryptowaluty, a raczej technologia blockchain, na której się opierają, są powszechnie uważane za bezpieczne, nawet bezpieczniejsze niż usługi płatnicze oferowane przez tradycyjne instytucje finansowe – wywiad z Jakubem Barańskim i Łukaszem Laskiem, adwokatami z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381433-Czy-mozna-ukrasc-bitcoina.html (dostęp płatny)

Grupa Lagardere wyszła z Radia Zet ze sporą dywidendą
Z ubiegłorocznych zysków dwóch największych rozgłośni w Polsce ich właściciele zainkasowali w sumie 90 mln zł. Dywidendę niemal dwukrotnie wyższą od zysku netto w 2017 r. pobrała na pożegnanie francuska grupa Lagardere z Grupy Eurozet.
S. A4

Ograniczyć dominację Google’a
Organ wykonawczy UE nałożył na amerykańską firmę rekordowo wysoką karę – 4,3 mld euro. Powód? Łamanie zasad konkurencji.
S. A13

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy