Przegląd prasy – środa 15 czerwca

Publikacja: 15.06.2011 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

UKE powtórzy przetarg na LTE

cez

Urząd Komunikacji Elektronicznej unieważnił przetarg na częstotliwości radiowe 1800 MHz. To efekt zaskarżenia decyzji przez PTC przed sądem i wyroku NSA. W 2007 r. konkurs wygrały spółki CenterNet i Mobyland, które w 2010 r. uruchomiły sieć internetową LTE 1800 MHz, która może być nawet kilkadziesiąt razy szybsza niż obecnie wykorzystywane przez krajowych operatorów komórkowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=364490 (dostęp płatny)

Powstanie wspólny operator systemu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało projekt założeń ustawy o międzyresortowym operatorze systemu teleinformatycznego. Zgodnie z propozycjami resortu ma zostać utworzona państwowa osoba prawna, czyli Międzyresortowy Operator Systemu Teleinformatycznego. Będzie on świadczyć usługi telekomunikacyjne oraz dostarczać publiczne sieci telekomunikacyjne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=364361 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Apple poddał się Nokii. Ma zapłacić za złamanie patentów

Tomasz Grynkiewicz, Reuters

Ciągnąca się dwa lata wojna patentowa między Nokią a Apple’em kończy się ugodą. Korzystną dla fińskiego koncernu – Apple ma zapłacić jednorazowe odszkodowanie, a później opłacać licencje. Na rynku telefonów Apple przyparł Nokię, wieloletniego lidera, do muru. Ale teraz fiński koncern jest górą – zawarta ugoda kończy wszelkie spory patentowe między spółkami. Nie ma jednak mowy o remisie – wynik porozumienia wyraźnie wskazuje na to, że Apple wolał zapłacić Nokii, niż ryzykować przegraną w sądzie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9785069,Apple_poddal_sie_Nokii__Ma_zaplacic_za_zlamanie_patentow.html

Na cyfrową rozrywkę wydajemy coraz więcej

Vadim Makarenko

Wydatki na media i rozrywkę na całym świecie osiągną w 2015 r. wartość 1,9 bln dolarów. Ponad jedną trzeciej tej kwoty będą stanowiły technologie cyfrowe – uważają analitycy PricewaterhouseCoopers. „Sieć umarła. Niech żyje internet” – napisał Chris Anderson, naczelny magazynu „Wired”, w sierpniu zeszłego roku. Jego zdaniem coraz częściej wchodzimy do internetu w poszukiwaniu interesujących nas treści nie przez okienko przeglądarki internetowej, lecz za pośrednictwem aplikacji, które mamy w swoich telefonach komórkowych, tabletach, a ostatnio także w komputerach. Czy rzeczywiście przeglądanie stron WWW odchodzi do przeszłości?

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9785075,Na_cyfrowa_rozrywke_wydajemy_coraz_wiecej.html

Audytel: To dobry moment na sprzedaż Polkomtela

Przemysław Poznański

Decyzja o sprzedaży Polkomtela zapadła w optymalnym momencie – twierdzą analitycy firmy doradczej Audytel. Udana sprzedaż spółki przyniesie nie tylko korzyści finansowe, lecz również wizerunkowe – m.in. obecnych akcjonariuszy, samej spółki, a także dla skarbu państwa. – Wszelkie zmiany kapitałowe na rynku telekomunikacyjnym, które prowadzą do nowych inwestycji technologicznych, będą skutkować zwiększeniem konkurencji, a więc lepszą i tańszą ofertą dla konsumentów – twierdzi Krzysztof Król, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która współorganizowała prezentację raportu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9783700,Audytel__To_dobry_moment_na_sprzedaz_Polkomtela.html (dostęp płatny)

Play zapowiada rewolucję w oferowaniu BlackBerry

Przemysław Poznański

Usługa BlackBerry oferująca dostęp do komunikatora, poczty i portali społecznościowych do tej pory – niezależnie od operatora – kosztowała ponad 20 zł miesięcznie i skierowana była głównie do ludzi biznesu. Play chce to zmienić. Na usługę BlackBerry, stworzoną dla smartfonów tej marki produkowanych przez firmę Research In Motion, składa się BB Messenger, czyli komunikator dla użytkowników BB, dostęp do Twittera, Facebooka i MySpace, dostęp do 10 kont mailowych, a także przeglądarka internetowa BB Browser, łatwy dostęp do gier, muzyki i innych aplikacji BlackBerry App World oraz polskie aplikacje – Onet i Allegro.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9780768,Play_zapowiada_rewolucje_w_oferowaniu_BlackBerry.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP: długie terminy to dobra wiadomość

Urszula Zielińska

Arbitrzy odrzucili wniosek Telekomunikacji Polskiej, by na razie nie rozpatrywać drugiego roszczenia DPTG. TP się nie martwi.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/708246_TP:_dlugie_terminy__to_dobra_wiadomosc.html (dostęp płatny)

Finlandia/USA: Nokia dogadała się z Apple

Tomasz Goss-Strzelecki

Dwaj giganci rynku technologicznego, fińska Nokia i amerykański Apple, zawarli porozumienie w sprawie wzajemnych oskarżeń o naruszanie patentów. Tym samym zakończyli trwającą od dwóch lat batalię sądową. Zgodnie z umową firmy wycofają złożone przeciwko sobie pozwy i rozliczą się finansowo, a w przyszłości będą płacić sobie nawzajem za wykorzystywanie technologii konkurenta.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/708182_Finlandia_USA:_Nokia_dogadala_sie_z_Apple.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Pasma nie przeszkodzą w walce o Plusa

Urszula Zielińska

Zygmunt Solorz-Żak nie boi się, że straci Polkomtela przez zbyt dużą liczbę częstotliwości. – Nie ma czegoś takiego jak rynek częstotliwości – powiedział „Rz” Zygmunt Solorz-Żak pytany, czy nie obawia się, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zezwoli mu na przejęcie Polkomtelu w związku z tym, że firmy przez niego kontrolowane razem z siecią Plus miałyby najwięcej pasma radiowego w kraju. A to, że jego pozycja byłaby silna, wynika z wyliczeń P4, operatora sieci Play, publikowanych przez serwis rpkom.pl.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1056724_Pasma_nie_przeszkodza_w_walce_o_Plusa.html (dostęp płatny)

Spory TP z Duńczykami potrwają przynajmniej do 2013 roku

Urszula Zielińska

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu wyznaczył odległe terminy rozstrzygnięcia kolejnej fazy sporu między TP a duńską firmą DPTG. Jak poinformował wczoraj właściciel DPTG – GN Store Nord, 10 czerwca Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu oddalił wniosek Telekomunikacji Polskiej o zawieszenie postępowania dotyczącego tzw. drugiej fazy polsko-duńskich rozliczeń z tytułu podziału zysków światłowodu wybudowanego przez DPTG dla prawnego poprzednika TP.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1056718_Spory_TP_z_Dunczykami_potrwaja_przynajmniej_do_2013_roku.html (dostęp płatny)

UOKiK nie wyda decyzji negatywnej

Sławomir Wikariak

Prezes UOKiK nie może na podstawie unijnych przepisów stwierdzić, że prawo nie zostało naruszone – uznał Sąd Najwyższy. Chodzi o spór kompetencyjny między prezesem UOKiK a firmą Netia. Spółka uważała, że w oparciu o przepisy unijne można wydać decyzję o tym, że nie stwierdzono stosowania praktyki ograniczającej konkurencję (tzw. negatywną decyzję merytoryczną).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1056583_UOKiK_nie_wyda_decyzji_negatywnej.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

UKE powtórzy przetarg na LTE

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?