12 mln dostępowych linii w technologii FTTx na rynku brytyjskim w 2016 r. – przewiduje firma badawcza Point Topic. – Oceniamy, że rozwój technologii FTTx w Wielkiej Brytanii będzie zbliżony do boomu na ADSL. Użytkownicy wdzwanianego dostępu masowo zamieniali go na stałe łącza. Przewidujemy, że w połowie przyszłej dekady równie masowo będą migrowali na szybkie technologie dostępowe – mówi Tim Johnson, analityk Point Topic. Firma badawcza nie podaje prognozy udziału technologii FTTx w całym brytyjskim rynku dostępowym w 2016 r., ale na rok 2014 przewiduje ponad 25mln wszystkich linii szerokopasmowych, realizowanych w różnych technologiach.

Według Point Topic FTTx będzie się rozwijał szybciej niż xDSL z powodu silniejszego na wczesnym etapie zainteresowania najsilniejszego na rynku operatora BT (oraz jego części hurtowej Openreach) oraz dzięki silniejszej rynkowej konkurencji.

Point Topic dostrzega też bariery dla upowszechniania technologii FTTx: konieczność znacznie wyższych inwestycji infrastrukturalnych w porównaniu do technologii xDSL oraz niepewność, czy szybkie łącza dostępowe spotkają się z realnym popytem po stronie użytkowników.