W maju PARP ogłosi konkurs na środki unijne w ramach programu wsparcia budowy sieci dostępowych w pięciu województwach Polski Wschodniej.  Ma on w kształcie przypominać działanie 8.4 POIG dla województw, w których jest realizowany program budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej, ale wprowadzono kilka nowych kryteriów – poinformował Rafał Sukiennik, zastępca dyrektora programów ponadregionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podczas konferencji KFS w Łodzi.

W ramch programu na sieci dostepowe w Polsce Wschodniej uruchomiono dodatkowo 40 mln euro z funduszy europejskich. – Konkurs, który ruszy w maju i potrwa dwa miesiące – powiedział Sukiennik. Zakontraktowanie środków ma nastąpić do końca 2013 roku  – Wprowadzone też nowe kryteria, np. obowiązek podłączenia do sieci szerokopasmowej wybudowanej w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, jeśli w danej miejscowości planowany jest węzeł dystrybucyjny tej sieci – mówił Sukiennik. Listy takich  miejscowości upublicznią województwa.

Dodatkowe punkty operatorzy będą mogli otrzymać  za większą ilość podłączeń. W konkursie będą też referencje dla projektów NGA. – W odróżnieniu od 8.4 POIG konkurs w Polsce Wschodniej dopuszczać będzie dużych operatorów, któryż będą mogli otrzymać   50 proc. wsparcie dla realizowanego projektu. Firmy średniej wielkość mogą liczyć na wsparcie w wysokości   60 proc., a mali 70 proc. – wyjaśnił Rafał Sukiennik

Realizując projektów nie będzie mogła być dłuższa niż  24 miesiące, a wartość pojedynczej inwestycji  nie niższa niż 100 tys. zł. Operator będzie musiał przyłączyć co najmniej 100 użytkowników.