Chodzi o inwestycje związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i zapewnieniem dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili (dostarczanie Internetu bezpośrednio do użytkownika) współfinansowane z [b]Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka[/b] ([b]działania 8.3 i 8.4[/b]). Jak wielokrotnie pisaliśmy o tym w rpkom.pl, tempo realizacji tych przedsięwzięć jest daleki od ideału.
W przypadku dotacji na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu zawarto na razie tylko 85 umów o dofinansowanie na kwotę 191,7 mln zł. To zaledwie 13,22 proc. ogólnego budżetu na te granty. W przypadku dotacji na zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili zawarto jeszcze mniej umów. Jest ich tylko 13, na łączną sumę 6 mln zł. To tylko 0,75 proc. budżetu.
[srodtytul]Mniej zaświadczeń[/srodtytul]
Jak deklarują nadzorujące przyznawanie grantów [b]resorty rozwoju regionalnego i MSWiA[/b] te wskaźniki mają się zmienić. Z jednej strony mają temu posłużyć ułatwienia dla beneficjentów. Z drugiej – i ich zdyscyplinowanie poprzez wprowadzenie nowych sztywnych terminów proceduralnych np. terminu 7 dni na podpisanie gotowej umowy. MSWIA zaproponowało np. rezygnację z przedstawiania przez samorządy zaświadczeń z [b]ZUS[/b] i [b]Urzędów Skarbowych[/b]. Do tej pory jednostki samorządu terytorialnego czekają na te zaświadczenia dwa tygodnie. Dzieje się tak mimo tego, że resort administracji ma dostęp do bazy ZUS i sam może uzyskać potrzebne informacje.
– W celu usprawnienia i skrócenia weryfikacji projektów dokonano rewizji wymagań stawianych beneficjentom. Niektóre wymagania wyeliminowano, a inne, przede wszystkim o charakterze formalnym nie mające wpływu na jakość merytoryczną projektu, przeformułowano – wyjaśnia [b]Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego[/b].