TVP zaproponuje w konkursie na uzupełnienie MUX I trzy stacje: TVP Historia, TVP Kultura i nowy projekt: kanał dziecięcy, dla którego dopiero będzie chciała uzyskać koncesję z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Wniosek nie został jeszcze złożony, ale mamy nadzieję, że stanie się to już w najbliższych dniach. KRRiT już zapowiedziała, że jeden slot z czterech, jakie zostaną zaproponowane nadawcom w konkursie zostanie przeznaczony na kanał o tematyce społeczno-religijnej. Pozostają trzy sloty, z czego jeden zapewne KRRiT będzie chciała zagospodarować kanałem dziecięcym. Ale nawet jeśli konkurs będzie przewidywał stacje bez takiego doprecyzowania tematycznego, zgłosimy kanał dziecięcy, bo uważamy, że tai powinien być na multipleksie – mówił dziś Juliusz Braun, prezes TVP.

Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR, do których należą już nadające na multipleksie pierwszym Eska TV i Polo TV) przygotowuje się do konkursu z kanałem  informacyjnym, na którym pracuje powoli, na razie w Internecie. – Na stronie SE.tv mamy już takie materiały, na razie rozwijamy je tam i szkolimy naszych pracowników, bo idea jest taka, by nie zatrudniać tam osób z telewizji. Potem rozważymy wchodzenie w tym kanałem do sieci kablowych i na platformy cyfrowe – mówi Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR. ZPR na razie nie mają koncesji na stację informacyjną – wystąpią o nią, kiedy rozpisany zostanie konkurs na zagospodarowanie I MUX. To powinno się wydarzyć przed końcem roku. KRRiT wstrzymuje jednak brak nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącej opłat koncesyjnych. – Mamy nadzieję, że nie zostaną, jak słychać na rynku, podniesione opłaty koncesyjne – mówił dziś Juliusz Braun.

Na I MUX z dodatkowymi kanałami nie wybiera się za to Telewizja Polsat – wynika z wypowiedzi Zygmunta Solorza-Żaka na jednym z dzisiejszych paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach dzisiejszej XXXIX Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE. Konkurencyjny TVN także nie jest tym zainteresowany. Już wcześniej Markus Tellenbach, prezes TVN, zaprzeczał, by grupa chciała startować w tym konkursie.

O slot na MUX I powalczy za to na pewno fundacja Lux  Veritatis, do której należy Telewizja Trwam oraz 4Fun Media– nadawca 4fun.tv, rebel.tv i TV Disco – ale z żadnym z tych kanałów. Na potrzeby multipleksu spółka planuje stworzyć nowy kanał będący kompilacją materiałów z już istniejących stacji grupy. Zainteresowanie konkursem wyraził też amerykański Turner Broadcasting System, który chciałby ruszyć w ramach DVB-T z kanałem dla dzieci.

?