Przegląd prasy rpkom.pl – środa 13 grudnia

Publikacja: 13.12.2017 07:30

Dzięki Google’owi ludzie mają być szczęśliwi

Sztuczna inteligencja jest ogromną szansą  dla ludzkości, ale równolegle jest też dla niej ogromnym wyzwaniem. W wielu obszarach doprowadzi do istotnych przełomów, ale w niektórych zburzy dotychczasowy porządek – mówi w rozmowie z DGP szef Google’a Sundar Pichai.  (…) Osobiście uważam, że deklaracja powstrzymania się od czynienia z zła byłaby bardzo nisko zawieszoną poprzeczką. To nie jest celem. Jest nim przynoszenie społeczeństwu czegoś dobrego. Chcę, żeby Google pracował nad usługami, które dadzą większą wiedzę, większe możliwości i w efekcie  więcej szczęścia dla ogółu – odpowiada na pytanie co dziś znaczy legendarne motto Google’a z samych początków firmy „Don’t  be evil”.
S. A8-A9

Eksperci na wojnie informacyjnej
Jeden z kluczowych elementów polskiego bezpieczeństwa narodowego opiera się na kręgosłupie moralnym kilkudziesięciu analityków i ekspertów – przestrzegają dr Adam Lelonek (Cyberdefence24.pl) i Piotr Maciążek (Energetyka24.com). W obszarach tak krytycznych jak wojsko, czy energetyka, ton dyskusji nadaje zaledwie Garstka osób. To one stanowią pierwszą linię obrony p;rzed dezinformacją, taką jak przekazy podważające wartość bojową armii, czy podkreślające nierentowność alternatywnych wobec Rosji źródeł dostaw gazu dla Polski.
S. A10

Mniej niż 1 proc. PKB na badania i rozwój

Wydatki na działalność B+R spadły po raz pierwszy od 5 lat. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w 2016 r. przeznaczono na nie 17,9 mld zł – o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej i jednocześnie poniżej 1 proc. PKB. S. A9

TVP stawia na starszych widzów

Sprzedając reklamy w przyszłym roku Telewizja Polska będzie się starała wykorzystać swoja naturalną przewagę. Ponad połowa widzów TVP1 ma co najmniej 60 lat. Audytorium TVP2 jest trochę młodsze, ale i tak osoby 60+ stanowią w nim niemal połowę. S.A15

Gazeta Wyborcza

Marek Falenta prawomocnie skazany
Sąd apelacyjny podtrzymał wczoraj wyrok na Marka Falentę, biznesmena, który zlecał zakładanie podsłuchów w warszawskich restauracjach. Nagrano prawie 100 osób – polityków, biznesmenów i urzędników państwowych. S. 5

Parkiet

Play multiagentem ubezpieczeń
Giełdowy telekom wierzy w konwergencję, ale usługową. Ruszył z nowym projektem.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794810_Play_multiagentem_ubezpieczen.html (dostęp płatny)

Sygnity: w marcu umowa restrukturyzacyjna
Trwają negocjacje z wierzycielami, a w projektach uchwał na walne zgromadzenie znalazła się nowa uchwała o emisji akcji. Do kogo będzie skierowana?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794802_Sygnity:_w_marcu_umowa__restrukturyzacyjna.html (dostęp płatny)

Planujemy wejść na rynki zagraniczne

Zwiększenie przychodów z rynków zagranicznych jest wpisane w naszą strategię. Planujemy wejść na rynek hostingu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Przyglądamy się ciekawym firmom do przejęcia w segmencie hostingu, jednak akwizycje będą przeprowadzone w przypadku spełnienia kryteriów inwestycyjnych Grupy R22, w szczególności w zakresie wyceny przejmowanej spółki oraz możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej pozycji rynkowej w danym kraju – mówi Jakub Dwernicki, prezes Grupy R22.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794813_Planujemy_wejsc_na_rynki_zagraniczne.html (dostęp płatny)

Bitcoin zaczyna podbierać inwestorów z rynku złota
Choć NBP, KNF i amerykańska SEC ostrzegają przed kryptowalutami, to entuzjazm inwestorów do tej klasy aktywów nie gaśnie. Bitcoinowy szał może negatywnie wpływać na złoto. http://archiwum.parkiet.com/artykul/794826_Bitcoin_zaczyna_podbierac_inwestorow_z_rynku_zlota.html(dostęp płatny)

Puls Biznesu

Firmy IT doceniły Malezję
Malezyjskie firmy sprzedają w Polsce, polskie otwierają biura w Kuala Lumpur. Dzieje się sporo, ale ambasada liczy na więcej.
https://www.pb.pl/firmy-it-docenily-malezje-900737 (dostęp płatny)

Marek Falenta prawomocnie skazany
2,5 roku bezwzględnego więzienia — Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla biznesmena. Obrońca zapowiada kasację.
https://www.pb.pl/marek-falenta-prawomocnie-skazany-900739 (dostęp płatny)

Ubezpieczeniowe delikatesy Playa
Operator komórek uruchomił internetowy market z polisami. Na półki trafiły dość oryginalne produkty. Sieć komórkowa Play, której ponad 14 mln klientów zapewnia blisko 30-procentowy udział w rynku, próbuje sił jako pośrednik ubezpieczeniowy. We wtorek zadebiutowała z aplikacją na smartfony do sprzedaży prostych polis. Na razie oferta jest skierowana wyłącznie do klientów Playa, a opłata za ubezpieczenie będzie doliczana do rachunku za usługi telekomunikacyjne.
https://www.pb.pl/ubezpieczeniowe-delikatesy-playa-900738 (dostęp płatny)

Niektóre zawody znikną, a inne się zmienią
Z drogi automatyzacji i robotyzacji nie da się zawrócić. Ale ci, którzy chcą się uczyć, nie mają się czego obawiać. Rozwijające się technologie zmieniają naszą rzeczywistość nie do poznania. Według panujących od ubiegłego wieku zasad zarobki nie są adekwatne do wykonywanej pracy, a ludzie obawiają się, że sztuczna inteligencja i coraz popularniejsze inteligentne maszyny zabiorą im pracę. Uczestnicy debaty „Automatyzacja i robotyzacja zawodów”, którą „Puls Biznesu” zorganizował 7 grudnia 2017 r., uważają, że osoby wykonujące pracę nudną i powtarzalną albo wiążącą się z ryzykiem mają dzisiaj prawdopodobnie ostatnią szansę, żeby spokojnie przejść przez kolejną rewolucję na rynku pracy. Znikające profesje Tych, którzy…
https://www.pb.pl/niektore-zawody-znikna-a-inne-sie-zmienia-900730 (dostęp płatny)

Wirtualnie czy realnie? Byle lojalnie!
Biznes i technologie: Branża meblarska nie poradzi sobie bez internetowych kreatorów wnętrz, a odzieżówka — bez wirtualnych przymierzalni. Kto staje się motorem nieodwracalnych zmian w handlu? Pokolenie Y (nazywane również milenijnym), czyli osoby urodzone między początkiem lat 80. a połową lat 90. To dzieci ery cyfrowej.
https://www.pb.pl/wirtualnie-czy-realnie-byle-lojalnie-900729 (dostęp płatny)

Beyond.pl blisko globalnej nagrody
Centrum danych z Poznania znalazło się w czwórce kandydatów do Oscara branży IT w kategorii dużych projektów data center. Nagroda trafiła do firmy z Turcji. O DCD Global Awards mówi się, że są to Oscary sektora technologii informacyjnych. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych realizacji IT minionych 12 miesięcy. W finale tegorocznej edycji w kategorii „The Infrastructure Scale-Out Award” znalazła się firma Beyond.pl z Poznania.
https://www.pb.pl/beyond-pl-blisko-globalnej-nagrody-900728 (dostęp płatny)

Nadzorcy ostrzegają przed kryptowalutami
NBP, KNF, SEC i CFTC jednym głosem podkreślają, jak duże ryzyko wiąże się z inwestycjami w bitcoina i inne wirtualne waluty. Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych — przypominają KNF i NBP, które uruchomiły stronę kampanii uwazajnakryptowaluty.pl, na której można znaleźć materiały informacyjne dotyczące tego, czym są kryptowaluty, a czym nie są.
https://www.pb.pl/nadzorcy-ostrzegaja-przed-kryptowalutami-900723 (dostęp płatny)

Polak na Allegro
Narty kupuje w październiku, a wyprawkę szkolną w lipcu — wiele można się dowiedzieć ze statystyk najpopularniejszego e-sklepu.
https://www.pb.pl/polak-na-allegro-900718 (dostęp płatny)

WP pożyczyła 0,5 mld zł
Wirtualna Polska podpisała umowę kredytową o wartości 500 mln zł. Pieniądze pójdą na przejęcia.
https://www.pb.pl/wp-pozyczyla-05-mld-zl-900712 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Gemalto: Niespodziewana oferta z Francji
Francuski lider technologii cyfrowej Atos (13,8 mld euro kapitalizacji) zaproponował światowemu liderowi zabezpieczeń cyfrowych (inteligentne karty z czipami, karty SIM, programy) Gemalto (4,1 mld euro kapitalizacji) przejęcie za 4,3 mld euro.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361504-Gemalto:-Niespodziewana-oferta-z-Francji.html (dostęp płatny)

Play multiagentem drobnych ubezpieczeń

Operator sięgnął po gotową aplikację i uruchomił market z polisami. Może mieć następców. Akcja Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, kosztuje w grudniu mniej niż w pierwotnej ofercie publicznej latem. Granicę 36 zł przekroczył (w dół), gdy Cyfrowy Polsat, założony przez Zygmunta Solorza ogłosił, że kupuje Netię.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361514-Play-multiagentem-drobnych-ubezpieczen.html (dostęp płatny)

Ruszają nowe płatne serwisy z muzyką
Należący do Amazona Unlimited Music ruszył już na 28 rynkach, w tym w Polsce. Nad startem płatnego serwisu z muzyką pod marką Remix pracuje YouTube. Unlimited Music już można przetestować także w Polsce – pierwszy miesiąc to dostęp darmowy, w kolejnych za dostęp do serwisu trzeba będzie zapłacić już przynajmniej 3,99 euro miesięcznie. Chyba że ma się głośniki Amazon Echo, wtedy miesięczny dostęp do serwisu muzycznego za ich pośrednictwem kosztuje 1,99 euro.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361515-Ruszaja-nowe-platne-serwisy-z-muzyka.html (dostęp płatny)

Sprzedaż wirtualnej waluty iota zwolniona z VAT
Transakcje polegające na zbyciu kryptowaluty na giełdach internetowych to odpłatne świadczenie usług korzystające z preferencyjnego sposobu opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 października 2017 r..
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361412-Sprzedaz-wirtualnej-waluty-iota-zwolniona-z VAT.html (dostęp płatny)

Dzięki Google’owi ludzie mają być szczęśliwi

Sztuczna inteligencja jest ogromną szansą  dla ludzkości, ale równolegle jest też dla niej ogromnym wyzwaniem. W wielu obszarach doprowadzi do istotnych przełomów, ale w niektórych zburzy dotychczasowy porządek – mówi w rozmowie z DGP szef Google’a Sundar Pichai.  (…) Osobiście uważam, że deklaracja powstrzymania się od czynienia z zła byłaby bardzo nisko zawieszoną poprzeczką. To nie jest celem. Jest nim przynoszenie społeczeństwu czegoś dobrego. Chcę, żeby Google pracował nad usługami, które dadzą większą wiedzę, większe możliwości i w efekcie  więcej szczęścia dla ogółu – odpowiada na pytanie co dziś znaczy legendarne motto Google’a z samych początków firmy „Don’t  be evil”.
S. A8-A9

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?